Intel ve svých materiálech potvrdil čipset Z390 i X399

Intel ve svých materiálech potvrdil čipset Z390 i X399
, , aktualita
Intel ve snaze co nejrychleji zareagovat na procesory AMD Ryzen popohnal nástup procesorové generace Coffee Lake, ovšem její čipová sada Z370 toho moc nenabídla. Už delší dobu ale víme, že má přijít také Z390. 
K oblíbeným
reklama
Čipovou sadu Intel Z390 máme pevně spojenu se slibovaným osmijádrovým procesorem Core, který má dorazit mezi řady běžných desktopových modelů. Jeho nástup nám Intel už v podstatě potvrdil, takže jsme mohli čekat na to, až bude potvrzen také příchod čipové sady Z390. Ta už se objevila v příslušných materiálech, a to ne po boku Z370, ale vedle nových sad jako H310, H370, B360, Q360, atd. 
 
 
Z370 zůstává osamocen zařazený ještě mezi 200 Series, což jen dokazuje, že to je pouze přeznačený Z270 s podporou procesorů Coffee Lake-S. Výše zmíněné čipsety už budou vedle procesorů Coffee Lake podporovat také nové Cannon Lake, což by měly být už 10nm procesory. 
 
Vedle toho tu máme ještě čipovou sadu X399, která nastoupí pro procesory HEDT (High-End DeskTop), což jsou v dnešní době Skylake-X nebo daleko méně zajímavé Kaby LakeX. Sada X399 už bude určena pro HEDT procesory odvozené z generací Coffee Lake a Cannon Lake. Pro budoucí Xeony v desktopech je zase připravována sada C246. 
 
Je tak zřejmé, že Z390 nahradí dnes používaný čipset Z370 jako tu nejlepší desktopovou verzi, takže se dá říci, že ten v podstatě ani neměl opodstatnění. Intel chtěl s novými deskami přijít na trh právě kvůli nabídce až šestijádrových procesorů Coffee Lake, kterým posílil v rámci upravené patice napájení, i když výrobci desek mluvili spíše o tom, že to ani nebylo třeba. Desky tak bylo nutné nějak odlišit a to zařídila právě přejmenovaná čipová sada Z270 na Z370. 
 
Z390 by měl nabídnout podstatná vylepšení týkající se audia, v jehož rámci by se měly desky zbavit standardních HD audio specifikací a nabídnout nové "programovatelné audio se čtyřjádrovým kontrolerem" a také nové digitální audio rozhraní SoundWire. Vedle toho také už má Z390 konečně nabídnout i 10Gb/s verzi USB 3.0. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek