www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel zblízka ukázal čip Lakefield s technologií Foveros

Intel zblízka ukázal čip Lakefield s technologií Foveros
, , aktualita
Čipy Lakefield, čili vůbec první modely určené pro prodej, které jsou založeny na technologii pouzdření Foveros, měly dorazit už loni. Nicméně nyní už jsou alespoň na dohled a Intel nám jeden z nich ukázal pod lupou. 
K oblíbeným
reklama
Čipy Intel využívající technologii Foveros známe především z propagačních materiálů, jako je ten následující. Jedná se o vrstvená a vzájemně propojená SoC, která v jednom malém pouzdru nabídnou vedle I/O, CPU, GPU či jiných potřebných součástí také paměti RAM. Ty jsou právě až v nejvyšších patrech. 
 
 
Díky tomu se může ušetřit místo, aby mohly základní desky notebooků vypadat třeba jako tento prototyp. Na malém a úzkém PCB je tak vše, co takový systém potřebuje, pochopitelně krom baterie či periferií. 
 
 
Výsledný čip je přitom v případě generace Lakefield pouze 1 mm tlustý a půdorysem jde o čtverec o hraně 12 mm. Využívá hybridní architekturu s 10nm jádry Tremont vycházejícími z Atomu, která jako slabší CPU pro méně náročné úlohy doplňují silnější rovněž 10nm jádro Sunny Cove. Kvůli vrstvení, kde paměti RAM jsou až nahoře, je však nutné, aby šlo celkově o energeticky méně náročné řešení, a to kvůli možnosti výsledné SoC efektivně chladit. 
 
 
Lakefield ale jsou ultraúsporné čipy s TDP jen 5 W či 7 W, takže tam bude stačit i nedokonalé řešení, které má spočívat ve vedení tepla po okrajích pouzdra. Má navíc smysl, aby Intel používal Foveros jen pro takovéto aplikace, kde je užitečné mít k dispozici řešení zabírající jen minimum prostoru. Naopak v případě desktopů nám může být celkem jedno, jestli jsou čipy na sobě, nebo vedle sebe, respektive je nám to jedno s ohledem na zabraný prostor, ne na chlazení. 
 
 
Zde máme výřez z výše uvedené fotografie, kde se ukazuje spodní strana čipu Lakefield se dvěma BGA poli po stranách, což odpovídá následujícímu obrázku z prezentace Intelu. PoP zde znamená Package on Package, čili pouzdro na pouzdře, přičemž větší plocha s kontakty obsahuje paměti a světlejší plocha sedící mezi paměťovým pouzdrem a deskou nese vše ostatní. 
 
 
Už v minulém roce se objevily první designy vyvinuté ve spolupráci s Intelem. Nejdříve přišel Microsoft se svým dvoudisplejovým Surface Neo, a to již v říjnu, pak se přihlásil Samsung s Galaxy Book S a na CES 2020 byl představen Lenovo ThinkPad X1 Fold, jenž se má začít prodávat od poloviny tohoto roku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře