reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jádro Slunce rotuje mnohem rychleji než jeho povrch

9.8.2017, Jan Vítek, aktualita
Jádro Slunce rotuje mnohem rychleji než jeho povrch
Astronomové dokázali vůbec poprvé změřit, jak rychle rotuje jádro našeho Slunce, a to díky dvaceti let jeho pozorování pomocí observatoře SOHO. Co konkrétního tedy po tak dlouhé době zjistili?
Slunce je nám nejbližší hvězda vzdálená jen 150 milionů kilometrů, ale my o ní stále ani zdaleka nevíme všechno, a to především o mechanismech, které jsou skryty pod jeho povrchem. To se ale postupně zlepšuje i díky observatoři SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), která v roce 2013 zachytila i tento snímek. 
 
 
Mohli jsme dosud uvažovat o tom, že Slunce jako jedna velká žhavá koule plazmatu obsahuje vrstvy, které rotují nestejnou rychlostí a záhadou bylo především to, jak je na tom v tomto ohledu jeho jádro.
 
struktura Slunce (physics.muni.cz
 
Na rotaci jádra se zaměřil mezinárodní tým astronomů, kteří pracovali se zařízením GOLF (Global Oscillations at Low Frequencies) umístěným právě na palubě satelitu SOHO provozovaného americkou NASA a evropskou ESA. Dle jejich slov byla rotace jádra změřena přesně, a to vůbec poprvé v historii a činí jednu otočku za týden. 
 
GOLF jednou za deset sekund měří oscilace, respektive vlny šířící se v atmosféře Slunce, které jsou tvořeny právě vnitřní aktivitou hvězdy. Je to podobné jako studium zemětřesení a jeho šíření zemskou kůrou na základě dat ze seismografů. 
 
Pokud má tedy sluneční termonukleární jádro rotovat rychlostí jednou za týden, je to téměř čtyřikrát rychleji v porovnání s vnějšími vrstvami. Chleba ani pivo nám kvůli tomu nezlevní, ale díky tomuto poznatku se budou moci zpřesnit modely sloužící pro predikci budoucího chování Slunce i pro studium jeho minulosti.
 
Stejně tak se bude moci lépe a přesněji stanovit struktura jednotlivých vrstev Slunce a jeho magnetických polí, z čehož zase kouká možnost lépe předpovědět to, zda hrozí sluneční bouře, jež by mohly naším směrem vyslat velice silný proud nabitých částic. Pokud nám totiž aktuálně z vesmíru něco hrozí, jsou to především sluneční erupce, jež jsou s to odříznout velkou část lidstva na dlouhé měsíce od dodávek elektřiny a není třeba říkat, jaké by to mohlo mít dopady. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama