www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak bude AMD řešit úzké hrdlo přístupu do paměti? Může oživit northbridge

Jak bude AMD řešit úzké hrdlo přístupu do paměti? Může oživit northbridge
, , aktualita
Na webu se objevily velice zajímavé materiály týkající se možných budoucích procesorů AMD, které ukazují na značně pokročilé vícečipové konfigurace. Jak to vypadá, součástí samotných procesorů by se brzy mohl stát i northbridge.
reklama
Dostupné informace, čili v tomto případě diagramy, nepocházejí přímo od AMD. Dal je dohromady jistý chiakokhua ze Singapuru známý jako The Retired Engineer, který se dříve profesně zabýval vývojem procesorů a prostě čipů tvořených velkým množstvím tranzistorů. Nelze je tak brát jako danou věc, ale i tak opravdu stojí za to se na ně podívat. 
 
 
Dobře víme, že AMD staví moderní procesory EPYC i Threadripper ze dvou až čtyř samostatných čipů Zeppelin, které nám mohou dát dohromady až 32 fyzických jader. Každý čip má v případě EPYC a dvoučipových Threadripperů dva vlastní kanály pro přístup do paměti a pokud by se měl počet čipů snad zvyšovat, mohl by nastat velký problém s napojením pamětí i propojením samotných procesorů. A jak ukazuje už první obrázek, zde by mohl pomoci čip označovaný za System Controller, ať už by byl s CPU propojen cestičkami v procesorové destičce, nebo s využitím křemíkového interposeru. 
 
 
Následující diagram to celé rozvádí a ukazuje nám funkce System Controlleru. Ten by byl propojen s procesorovými jádry (zde se jich ukazuje 64, což by odpovídalo procesoru Rome z generace Zen 2) pomocí paralelního rozhraní s nízkým zpožděním. Tyto procesorové čipy by obsahovaly po 8 jádrech a L1, L2 i 32 MB L3 cache. System Controller by pak v podstatě oživil northbridge, ovšem v radikálně odlišné podobě. Čip by nabídl až 512 MB cache 4. úrovně pro účely všech datových přesunů zajištěných v tzv. Cache Coherent Network. Přímo tu vidíme napojenou na CPU čipy a pak na sběrnice jako PCIe 4.0 s celkem 96 linkami, SATA, USB či Infinity Fabric. Skrz L4 cache pak máme napojený osmikanálový paměťový kontroler. 
 
 
To vše by tak znamenalo, že všechna jádra by měla rovnocenný přístup do paměti a navíc by vůbec nezáleželo na tom, kde se daná data nachází, čili zda jsou zrovna v modulu napojeném na procesorový čip, jenž je potřebuje. Diagramy počítají s až 2 TB DDR4 RAM s ECC v až 16 DIMM. 
 
 
Další obrázek ukazuje možné konfigurace prostě dle toho, kolik CPU čipů se kolem znovuzrozeného northbridge shromáždí. A právě to nás přivádí na myšlenku, zda je vůbec možné toto vše propojit pouze v rámci procesorové destičky a nebude nutné, jak ukazuje první obrázek, využít křemíkový interposer, což by mohlo celou věc značně prodražit a přinést problémy s výrobou, jak nám velice názorně ukázal nástup karet RX Vega. Na druhou stranu, to už je rok stará záležitost a technologie se vyvíjí. 
 
 
Tím to ale nekončí. Tyto až 64jádrové procesory mohou být následně právě pomocí Infinity Fabric vycházející z jejich System Controlleru vzájemně propojeny ne ve dvoupaticovém jako dnes, ale ve čtyřpaticovém systému, který by tak nabídl 256 fyzických jader a 8 TB RAM. 
 
 
Poslední snímek je neméně zajímavý. The Retired Engineer nás informuje dokonce i o velikosti daných čipů, takže zde už se opravdu nabízí otázka, jak moc je do dané věci skutečně zasvěcen. Víme, že 14/12nm čipy Zeppelin zabírají plochu 192 mm2, takže pouhých 64 mm2 na 7nm čipech s 8 jádry vypadá na první pohled až příliš dobře. Je třeba si ale uvědomit, že řadu funkcí přebere právě System Controller a o to mohou být CPU jádra menší. Zde také vidíme, že právě tento čip by mohl být tvořen 14nm procesem a o takové věci se ostatně mluví už dlouho. Některé části čipu skutečně nemusí využívat nejmodernější technologii, takže pro novodobý northbridge by 14nm mohlo stačit. 
 
The Retired Engineer tímto obrázkem ale spekuluje konkrétně o tom, že takto by mohly vypadat nové procesory pro patici AM4, jež by tak mohly nabídnout až 16 jader. My jsme spíše očekávali, že AMD bude využívat stejný design jako doposud, ale stávající 8jádrové Zeppeliny nahradí 16jádrovými. Více menších jader napojených na System Controller ale zní mnohem lépe a mohla by se tím skutečně nastartovat MCM éra ve snaze oddálit konec křemíkových technologií. Otázka v tomto případě je, zda komunikace s paměťmi přes další čip a další úroveň cache může být opravdu přínosná. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů