www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?
, , aktualita
NASA zveřejnila snímky toho, jak vypadají zatmění Slunce na Marsu. Logicky jsou tam výrazně odlišná od toho, co můžeme pozorovat u nás, neboť je třeba počítat s vkladem Měsíce. Na Marsu je to však Phobos a Deimos. 
K oblíbeným
reklama
Zatmění Slunce jsou u nás na Zemi spíše vzácná událost, která také probíhá jinak než na Marsu, a to díky tomu, že zdánlivá velikost Měsíce a Slunce je na naší obloze téměř stejná. Na Marsu je sice Slunce na obloze menší, ale měsíce Phobos a Deimos jsou ještě mnohem menší, takže nemají šanci Slunce zcela zakrýt. 
 
Mars z Hubbleova dalekohledu
 
Ostatně Měsíc má průměr 3476 kilometrů, zatímco ani Phobos není tvarem koule, ale objekt s rozměry 27,0 × 21,6 × 19,8 kilometrů a Deimos má jen 15,0 × 12,0 × 10,4 km. Takže i když obíhají kolem Marsu v mnohem kratší vzdálenosti, nemohou zcela zakrýt Slunce na tamní obloze a ostatně ani nemají výrazný gravitační vliv. 
 
Phobos
 
Deimos
  
NASA nyní zveřejnila malé animované gify, které dobře ukazují, jak takové zatmění na Marsu vypadá. Phobos sice není o moc větší než Deimos, ale dokáže zakrýt mnohem větší část Slunce díky tomu, že není od Marsu ani 10 tisíc kilometrů daleko. To Deimos je vzdálený přes 23 tisíc kilometrů. 
 
Planeta Mars přitom o své měsíce časem přijde, což by se mohlo stát i Zemi, ale na Mars taková událost na rozdíl od naší planety bude mít těžko nějaký vliv. Phobos, který je tak blízko, že jeho oběh netrvá ani jeden Sol, by měl do 30 až 50 milionů let spadnout do atmosféry, což bude jistě spektakulární podívaná. Deimos naopak nakonec přitažlivosti Marsu unikne a vydá se na vlastní pouť, podobně jako náš Měsíc, alespoň dle některých názorů. Jiné zase říkají, že Měsíc se časem přestane vzdalovat a zpomalí rotaci Země natolik, že ta bude vázaná i z její strany. Ať se stane to, či to, už tu nebude žádný příliv a odliv. 
 
NASA aktuálně stále zkoumá oba měsíce Marsu včetně jejich orbitální dynamiky, vzájemné interakce a vlivu Jupiteru. Oba měsíce jsou přitom s velkou pravděpodobností asteroidy typu C či D, které si Mars zachytil. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková