www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?
, , aktualita
NASA zveřejnila snímky toho, jak vypadají zatmění Slunce na Marsu. Logicky jsou tam výrazně odlišná od toho, co můžeme pozorovat u nás, neboť je třeba počítat s vkladem Měsíce. Na Marsu je to však Phobos a Deimos. 
K oblíbeným
reklama
Zatmění Slunce jsou u nás na Zemi spíše vzácná událost, která také probíhá jinak než na Marsu, a to díky tomu, že zdánlivá velikost Měsíce a Slunce je na naší obloze téměř stejná. Na Marsu je sice Slunce na obloze menší, ale měsíce Phobos a Deimos jsou ještě mnohem menší, takže nemají šanci Slunce zcela zakrýt. 
 
Mars z Hubbleova dalekohledu
 
Ostatně Měsíc má průměr 3476 kilometrů, zatímco ani Phobos není tvarem koule, ale objekt s rozměry 27,0 × 21,6 × 19,8 kilometrů a Deimos má jen 15,0 × 12,0 × 10,4 km. Takže i když obíhají kolem Marsu v mnohem kratší vzdálenosti, nemohou zcela zakrýt Slunce na tamní obloze a ostatně ani nemají výrazný gravitační vliv. 
 
Phobos
 
Deimos
  
NASA nyní zveřejnila malé animované gify, které dobře ukazují, jak takové zatmění na Marsu vypadá. Phobos sice není o moc větší než Deimos, ale dokáže zakrýt mnohem větší část Slunce díky tomu, že není od Marsu ani 10 tisíc kilometrů daleko. To Deimos je vzdálený přes 23 tisíc kilometrů. 
 
Planeta Mars přitom o své měsíce časem přijde, což by se mohlo stát i Zemi, ale na Mars taková událost na rozdíl od naší planety bude mít těžko nějaký vliv. Phobos, který je tak blízko, že jeho oběh netrvá ani jeden Sol, by měl do 30 až 50 milionů let spadnout do atmosféry, což bude jistě spektakulární podívaná. Deimos naopak nakonec přitažlivosti Marsu unikne a vydá se na vlastní pouť, podobně jako náš Měsíc, alespoň dle některých názorů. Jiné zase říkají, že Měsíc se časem přestane vzdalovat a zpomalí rotaci Země natolik, že ta bude vázaná i z její strany. Ať se stane to, či to, už tu nebude žádný příliv a odliv. 
 
NASA aktuálně stále zkoumá oba měsíce Marsu včetně jejich orbitální dynamiky, vzájemné interakce a vlivu Jupiteru. Oba měsíce jsou přitom s velkou pravděpodobností asteroidy typu C či D, které si Mars zachytil. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů