www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jaká data byla AMD ukradena a je to vážné?

Jaká data byla AMD ukradena a je to vážné?
, , aktualita
AMD se stalo terčem vydírání ze strany člověka, který útokem na nezabezpečený počítač měl získat jistá data obsahující i zdrojové kódy. Server wccftech zkusil zjistit, o jaká data vůbec jde  a jak důležitá jsou. 
K oblíbeným
reklama
Reakce samotné společnosti AMD je taková, že dle ní nejsou ukradená data moc důležitá, a tak lze očekávat, že její vedení ani nepřemýšlí o tom, že by vyděračovi zaplatilo požadovanou sumu 100 milionů dolarů. Některá data se přitom už dříve objevila i na GitHubu, odkud je AMD na základě zákona DMCA odstranit, a tak se nyní moc neví o tom, co vůbec obsahovala.
 
A je také třeba připomenout, že onen vyděrač dle svého vzkazu má v zásobě ještě další a důležitější soubory a to, co zveřejnil, byl jen vzorek. Ale to je samozřejmé, jinak by neměl na základě čeho požadovat zaplacení výkupného. Ovšem i k tomu se AMD vyjádřilo se slovy, že dle jeho názoru nejde o nic opravdu důležitého, co by ohrozilo byznys či konkurenceschopnost firmy. 
 
 
Server wccftech se nyní dotázal několika lidí, kteří měli přístup ke zveřejněným datům na GitHubu a také mají zkušenost s jazykem Verilog, v němž byly napsány zdrojové kódy. O koho přesně jde, to se nedozvíme kvůli podmínce zůstat v anonymitě. 
 
Dobrá zpráva je, že dle těchto informací má mít AMD pravdu v tom, že nejde o moc důležitá data. Rozhodně nejde o to, že by někdo odcizil celkové návrhy čipů či architektury a jde spíše o dílčí části využívané při vývoji čipů, jako jsou jednotlivé obecné funkce využívané v GPU. Nehrozí pak, že by někdo mohl s využitím takových dat dohromady vytvořit celé GPU, natož pak GPU, které by odpovídalo těm, jež vyrábí AMD. 
 
Navíc, soubory Verilogu jsou založeny na vlastním schematu používaném firmou AMD a kompatibilní pouze s jeho interně používaným i technologiemi, takže by měly být pro někoho jiného v podstatě nepoužitelné. Neobsahují ani žádné potenciálně zajímavé informace o specifikacích samotných produktů či o jejich vlastnostech a nemají také být potenciálně nápomocny k překonání bezpečnostních funkcí moderních GPU. 
 
Znovu je třeba připomenout, že zveřejněny nebyly veškeré ukradené soubory, ale na druhou stranu, každý není obeznámen s vývojem moderních GPU do té míry, aby dokázal byť jen posoudit, zda jde o opravdu důležitá data. Je tak pravděpodobné, že onen hacker (hackerka?) rovněž netuší, na čem to vůbec sedí, a požadavek o takové výkupné je spíše jen výstřel do tmy. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře