www.svethardware.cz
>
>

Japonci omylem vyvinuli samoopravné polymerové sklo

Japonci omylem vyvinuli samoopravné polymerové sklo
, , aktualita
V lidské historii se přišlo na řadu velkých vynálezů omylem a i když tento možná není zas tak velký, rozhodně stojí za pozornost. Objev byl učiněn na Tokijské univerzitě a jde o sklo, které se po rozlomení umí samo během několika desítek sekund spojit. 
K oblíbeným
reklama
Na nový typ polymerového skla přišli japonští vědci z Tokijské univerzity omylem při zkoumání nových typů lepidel. Namísto toho vytvořili průhledný a tvrdý polymerový materiál, který lze celý rozlomit na dva kusy, které se opětovným přiložením zase samy spojí během sekund. Je zřejmé, že takový materiál by se hodil třeba při výrobě mobilních telefonů, i když je otázka, zda z něčeho takového mohou být právě samotní výrobci šťastní. A krom toho, nejde o jediný materiál s podobnými vlastnostmi, který by se měl dočkat nasazení v průmyslu. Vzpomenout si můžeme na telefon LG G Flex 2 se zadním krytem odolným vůči poškrábání právě tím způsobem, že vzniklé škrábance časem mizely. 
 
 
S praskajícím sklem je v oblasti elektroniky problém především v případě chytrých telefonů a tabletů. Moderní tvrzená skla od Corning dokáží leccos vydržet, ale i tak, pokud nám telefon dopadne na zem pod "správným" úhlem přímo na sklo, to se může roztříštit na stovky kousků, jež však většinou stále tvoří rovnou plochu mnohdy se stále funkční dotykovou vrstvou. Pokud by se tedy vzniklé praskliny dokázaly během chvíle samy ztratit, ušetřilo by to lidem nejeden špatný den. 
 
 
Nový materiál z Tokia je polymerový (polyether-thioureas) a vše, co potřebuje ke svému spojení po rozlomení je jen trošku tlaku, přičemž proces funguje i při pokojových teplotách. Zajímavý je kvůli tomu, že obvykle takové vlastnosti mají měkké až gumové materiály, zatímco tento polymer je velice tvrdý. Hojení prasklin trvá řádově desítky sekund ve smyslu viditelného spojení, po němž prasklina zmizí a po několika hodinách se má materiál dostat do původního stavu. 
 

Tento objev si může připsat doktorand Yu Yanagisawa studující chemii a biotechnologie, který už provedl řadu testů pro ověření vlastností nového materiálu. Otázka je, zda vůbec někdy něco takového uvidíme v praxi a na trhu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala