www.svethardware.cz
>
>
>

Japonsko s pomocí Německa a Francie vyšle rover na měsíc Marsu

Japonsko s pomocí Německa a Francie vyšle rover na měsíc Marsu
, , aktualita
Japonsko se díky spolupráci s Německem a Francií nejspíše zaslouží o prozkoumání měsíců obíhajících okolo Marsu. V plánu je navštívit Phobos nebo Deimos, a to pomocí roveru, který by mohl letět už za pět let. 
K oblíbeným
reklama
Japonská národní kosmická agentura JAXA by v následující dekádě ráda prozkoumala měsíce Marsu, a to konkrétně Phobos nebo Deimos. Japan Aerospace Exploration Agency se spojila s národními vesmírnými agenturami Německa a Francie za účelem vyslání kosmické lodě s roverem k přirozeným družicím Marsu. JAXA se právě dohodla s Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR) na spolupráci při misi Martian Moons eXploration (MMX). 
 
DLR a Národní centrum kosmického výzkumu z Francie pomůžou Japonsku vytvořit rover na zkoumání měsíců. Pokud vše půjde podle plánů, bude se jednat o první rover, který přistane na menším tělese ve Sluneční soustavě. 
 
Spolupráce s Německem přinese pro JAXA možnost využívat ZARM Drop Tower v německých Brémách. Tato věž totiž dokáže poskytnout prostředí s mikrogravitací a umožňuje vědcům testovat zařízení v podmínkách stavu beztíže. 
 
 
JAXA zatím ještě nerozhodla, jaký bude konečný cíl jejich měsíčního roveru, vědec Tim Glotch ze Stony Brook University v New York odhaduje, že si nejspíše pro rover vyberou měsíc Phobos, pokud s tím nebudou technické problémy. Je totiž větší a má také vyšší gravitaci. 
 
Právě podrobné zkoumání a studování těchto měsíců by mělo přinést objevy ohledně jejich původu a jejich přesného složení. Znalost, z čeho se skládají, by mohla být důležitá pro případné mise s posádkou v budoucnu. Mohly by se například i stát zdrojem vody z níž by se daly vyrábět pohonné hmoty pro kosmické lodě, což by umožnilo přepravovat méně paliva a dosáhnout při objevování vesmíru větších vzdáleností. 
 
JAXA doufá, že by mise MMX mohla odstartovat už v roce 2024. Pokud by se toto datum dodrželo, kosmická loď by dosáhla oběžné dráhy Marsu o rok později v roce 2025. Následně by se podle plánu měla vrátit s nasbíraným materiálem zpět na planetu Zemi v roce 2029. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek