www.svethardware.cz
>
>
>

Japonsko s pomocí Německa a Francie vyšle rover na měsíc Marsu

Japonsko s pomocí Německa a Francie vyšle rover na měsíc Marsu
, , aktualita
Japonsko se díky spolupráci s Německem a Francií nejspíše zaslouží o prozkoumání měsíců obíhajících okolo Marsu. V plánu je navštívit Phobos nebo Deimos, a to pomocí roveru, který by mohl letět už za pět let. 
K oblíbeným
reklama
Japonská národní kosmická agentura JAXA by v následující dekádě ráda prozkoumala měsíce Marsu, a to konkrétně Phobos nebo Deimos. Japan Aerospace Exploration Agency se spojila s národními vesmírnými agenturami Německa a Francie za účelem vyslání kosmické lodě s roverem k přirozeným družicím Marsu. JAXA se právě dohodla s Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR) na spolupráci při misi Martian Moons eXploration (MMX). 
 
DLR a Národní centrum kosmického výzkumu z Francie pomůžou Japonsku vytvořit rover na zkoumání měsíců. Pokud vše půjde podle plánů, bude se jednat o první rover, který přistane na menším tělese ve Sluneční soustavě. 
 
Spolupráce s Německem přinese pro JAXA možnost využívat ZARM Drop Tower v německých Brémách. Tato věž totiž dokáže poskytnout prostředí s mikrogravitací a umožňuje vědcům testovat zařízení v podmínkách stavu beztíže. 
 
 
JAXA zatím ještě nerozhodla, jaký bude konečný cíl jejich měsíčního roveru, vědec Tim Glotch ze Stony Brook University v New York odhaduje, že si nejspíše pro rover vyberou měsíc Phobos, pokud s tím nebudou technické problémy. Je totiž větší a má také vyšší gravitaci. 
 
Právě podrobné zkoumání a studování těchto měsíců by mělo přinést objevy ohledně jejich původu a jejich přesného složení. Znalost, z čeho se skládají, by mohla být důležitá pro případné mise s posádkou v budoucnu. Mohly by se například i stát zdrojem vody z níž by se daly vyrábět pohonné hmoty pro kosmické lodě, což by umožnilo přepravovat méně paliva a dosáhnout při objevování vesmíru větších vzdáleností. 
 
JAXA doufá, že by mise MMX mohla odstartovat už v roce 2024. Pokud by se toto datum dodrželo, kosmická loď by dosáhla oběžné dráhy Marsu o rok později v roce 2025. Následně by se podle plánu měla vrátit s nasbíraným materiálem zpět na planetu Zemi v roce 2029. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů