www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM
, , aktualita
Paměti DDR5 už v podstatě nejsou nic nového, ostatně SK Hynix je stejně jako jiné firmy vyrobil už v roce 2018, pokud ne dříve. Ovšem DDR5 se teprve chystají objevit na trhu, a to už někdy v tomto roce. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DDR5 byly ohlášeny již před řadou let jako nástupci DDR4 a my jsme o nich mluvili právě třeba v době, kdy DDR4 vstupovaly na trh s běžnými PC (HEDT procesory je měly už dříve). Tehdy přišla éra procesorů Intel Skylake, čili i první opravdové 14nm generace, která byla široce dostupná v mobilních i desktopových verzích. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že právě v případě desktopů s námi Skylake vydrží nejspíše stejně dlouho jako samotné paměti DDR4. Ale to ještě uvidíme. 
 
Generace pamětí DDR4 tak z pohledu běžného uživatele pořizujícího si běžné desktopy či notebooky nastoupila v roce 2015, přičemž DDR5 ji v tomto ohledu zcela jistě letos nenahradí a možná že ani v příštím roce. Co se týče Intelu, v jeho případě o plánech s přechodem na nové paměti nevíme zhola nic (krom serverů) a AMD na DDR4 postaví ještě chystané Zen 3, ovšem Zen 4 by už mohly využít právě DDR5 a díky nim bychom se mohli těšit i na vzpruhu pro grafický výkon jednotek APU. Brzy to však nebude a dříve nastoupí právě servery. 
 
 
My se není můžeme podívat na jedny z prvních DDR5 RDIMM (Registered/Buffered DIMM), což jsou tak paměti pro servery, které využívají velké kapacity RAM. K vidění byly na CES 2020 a jak lépe ukazuje druhý snímek, jsou tu dvě řady celkem dvaceti čtvercových pouzder s celkovou kapacitou 64 GB a výkonnostním ratingem PC5-4800 na modulu s označením HMCA8GR8MJR4C-EB. 
 
 
Pouzdra s paměťovými čipy od SK Hynix nesou označení H5CNAG4NMJ a usazeny jsou v zeleném PCB s 288 datovými a napájecími piny, přičemž zámek konektoru pochopitelně zabrání tomu, abychom mohli takový DIMM nainstalovat do nevhodného slotu. 
 
Aktuálně není jasné, kdy přesně můžeme očekávat vůbec první systémy s DDR5, které se objeví na trhu. Dříve se mluvilo právě o tomto roku, ale asi nikdo by se nedivil, kdyby to bylo až v tom příštím. V případě AMD tak snad můžeme celkově mluvit o generaci Zen 4 a kdo ví, třeba to v ní budou jen serverová CPU. Intel ovšem už potvrdil, že právě v rámci serverů chystá podporu DDR5 pro chystané Xeon "Sapphire Rapids". 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek