www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM
, , aktualita
Paměti DDR5 už v podstatě nejsou nic nového, ostatně SK Hynix je stejně jako jiné firmy vyrobil už v roce 2018, pokud ne dříve. Ovšem DDR5 se teprve chystají objevit na trhu, a to už někdy v tomto roce. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DDR5 byly ohlášeny již před řadou let jako nástupci DDR4 a my jsme o nich mluvili právě třeba v době, kdy DDR4 vstupovaly na trh s běžnými PC (HEDT procesory je měly už dříve). Tehdy přišla éra procesorů Intel Skylake, čili i první opravdové 14nm generace, která byla široce dostupná v mobilních i desktopových verzích. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že právě v případě desktopů s námi Skylake vydrží nejspíše stejně dlouho jako samotné paměti DDR4. Ale to ještě uvidíme. 
 
Generace pamětí DDR4 tak z pohledu běžného uživatele pořizujícího si běžné desktopy či notebooky nastoupila v roce 2015, přičemž DDR5 ji v tomto ohledu zcela jistě letos nenahradí a možná že ani v příštím roce. Co se týče Intelu, v jeho případě o plánech s přechodem na nové paměti nevíme zhola nic (krom serverů) a AMD na DDR4 postaví ještě chystané Zen 3, ovšem Zen 4 by už mohly využít právě DDR5 a díky nim bychom se mohli těšit i na vzpruhu pro grafický výkon jednotek APU. Brzy to však nebude a dříve nastoupí právě servery. 
 
 
My se není můžeme podívat na jedny z prvních DDR5 RDIMM (Registered/Buffered DIMM), což jsou tak paměti pro servery, které využívají velké kapacity RAM. K vidění byly na CES 2020 a jak lépe ukazuje druhý snímek, jsou tu dvě řady celkem dvaceti čtvercových pouzder s celkovou kapacitou 64 GB a výkonnostním ratingem PC5-4800 na modulu s označením HMCA8GR8MJR4C-EB. 
 
 
Pouzdra s paměťovými čipy od SK Hynix nesou označení H5CNAG4NMJ a usazeny jsou v zeleném PCB s 288 datovými a napájecími piny, přičemž zámek konektoru pochopitelně zabrání tomu, abychom mohli takový DIMM nainstalovat do nevhodného slotu. 
 
Aktuálně není jasné, kdy přesně můžeme očekávat vůbec první systémy s DDR5, které se objeví na trhu. Dříve se mluvilo právě o tomto roku, ale asi nikdo by se nedivil, kdyby to bylo až v tom příštím. V případě AMD tak snad můžeme celkově mluvit o generaci Zen 4 a kdo ví, třeba to v ní budou jen serverová CPU. Intel ovšem už potvrdil, že právě v rámci serverů chystá podporu DDR5 pro chystané Xeon "Sapphire Rapids". 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží? Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží?
Ve vnějších částech Sluneční soustavy obíhá pěkná řádka větších objektů, přičemž tím máme na mysli oblast za oběžnou dráhou Neptunu - poslední planety soustavy. Dalších 139 planetek bylo přitom nově objeveno díky Dark Energy Survey. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory
Intel se rozhodl aktualizovat svůj ISA Extensions manuál, který je určen především programátorům k tomu, aby věděli, na co se mohou připravovat. Dozví se tak o tom, které instrukce budou podporovány teprve chystanými procesorovými řadami. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19 D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19
Kanadská společnost D-Wave Systems se rozhodla, že své kvantové počítače dá k dispozici pro výzkum nemoci Covid-19 a hledání léku. To představuje možnost využití jejich výkonu prostřednictvím služby Leap 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6 Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6
Už nyní můžeme navázat na dnešní zprávu, dle níž jsme mohli čekat nástup karet GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6, přičemž nemluvíme o verzích Super. Jako první se přihlásila společnost Gigabyte, která nabízí dva modely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem
Navzdory pandemii se dále pracuje na roveru Perseverance, který by měl startovat letos v létě. Nyní už má NASA za sebou poslední testy, jimiž měla projít malá Mars Helicopter, kterou si rover poveze s sebou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře