www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM
, , aktualita
Paměti DDR5 už v podstatě nejsou nic nového, ostatně SK Hynix je stejně jako jiné firmy vyrobil už v roce 2018, pokud ne dříve. Ovšem DDR5 se teprve chystají objevit na trhu, a to už někdy v tomto roce. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DDR5 byly ohlášeny již před řadou let jako nástupci DDR4 a my jsme o nich mluvili právě třeba v době, kdy DDR4 vstupovaly na trh s běžnými PC (HEDT procesory je měly už dříve). Tehdy přišla éra procesorů Intel Skylake, čili i první opravdové 14nm generace, která byla široce dostupná v mobilních i desktopových verzích. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že právě v případě desktopů s námi Skylake vydrží nejspíše stejně dlouho jako samotné paměti DDR4. Ale to ještě uvidíme. 
 
Generace pamětí DDR4 tak z pohledu běžného uživatele pořizujícího si běžné desktopy či notebooky nastoupila v roce 2015, přičemž DDR5 ji v tomto ohledu zcela jistě letos nenahradí a možná že ani v příštím roce. Co se týče Intelu, v jeho případě o plánech s přechodem na nové paměti nevíme zhola nic (krom serverů) a AMD na DDR4 postaví ještě chystané Zen 3, ovšem Zen 4 by už mohly využít právě DDR5 a díky nim bychom se mohli těšit i na vzpruhu pro grafický výkon jednotek APU. Brzy to však nebude a dříve nastoupí právě servery. 
 
 
My se není můžeme podívat na jedny z prvních DDR5 RDIMM (Registered/Buffered DIMM), což jsou tak paměti pro servery, které využívají velké kapacity RAM. K vidění byly na CES 2020 a jak lépe ukazuje druhý snímek, jsou tu dvě řady celkem dvaceti čtvercových pouzder s celkovou kapacitou 64 GB a výkonnostním ratingem PC5-4800 na modulu s označením HMCA8GR8MJR4C-EB. 
 
 
Pouzdra s paměťovými čipy od SK Hynix nesou označení H5CNAG4NMJ a usazeny jsou v zeleném PCB s 288 datovými a napájecími piny, přičemž zámek konektoru pochopitelně zabrání tomu, abychom mohli takový DIMM nainstalovat do nevhodného slotu. 
 
Aktuálně není jasné, kdy přesně můžeme očekávat vůbec první systémy s DDR5, které se objeví na trhu. Dříve se mluvilo právě o tomto roku, ale asi nikdo by se nedivil, kdyby to bylo až v tom příštím. V případě AMD tak snad můžeme celkově mluvit o generaci Zen 4 a kdo ví, třeba to v ní budou jen serverová CPU. Intel ovšem už potvrdil, že právě v rámci serverů chystá podporu DDR5 pro chystané Xeon "Sapphire Rapids". 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře