www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM

Jedny z prvních pamětí DDR5 se ukazují na modulu RDIMM
, , aktualita
Paměti DDR5 už v podstatě nejsou nic nového, ostatně SK Hynix je stejně jako jiné firmy vyrobil už v roce 2018, pokud ne dříve. Ovšem DDR5 se teprve chystají objevit na trhu, a to už někdy v tomto roce. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DDR5 byly ohlášeny již před řadou let jako nástupci DDR4 a my jsme o nich mluvili právě třeba v době, kdy DDR4 vstupovaly na trh s běžnými PC (HEDT procesory je měly už dříve). Tehdy přišla éra procesorů Intel Skylake, čili i první opravdové 14nm generace, která byla široce dostupná v mobilních i desktopových verzích. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že právě v případě desktopů s námi Skylake vydrží nejspíše stejně dlouho jako samotné paměti DDR4. Ale to ještě uvidíme. 
 
Generace pamětí DDR4 tak z pohledu běžného uživatele pořizujícího si běžné desktopy či notebooky nastoupila v roce 2015, přičemž DDR5 ji v tomto ohledu zcela jistě letos nenahradí a možná že ani v příštím roce. Co se týče Intelu, v jeho případě o plánech s přechodem na nové paměti nevíme zhola nic (krom serverů) a AMD na DDR4 postaví ještě chystané Zen 3, ovšem Zen 4 by už mohly využít právě DDR5 a díky nim bychom se mohli těšit i na vzpruhu pro grafický výkon jednotek APU. Brzy to však nebude a dříve nastoupí právě servery. 
 
 
My se není můžeme podívat na jedny z prvních DDR5 RDIMM (Registered/Buffered DIMM), což jsou tak paměti pro servery, které využívají velké kapacity RAM. K vidění byly na CES 2020 a jak lépe ukazuje druhý snímek, jsou tu dvě řady celkem dvaceti čtvercových pouzder s celkovou kapacitou 64 GB a výkonnostním ratingem PC5-4800 na modulu s označením HMCA8GR8MJR4C-EB. 
 
 
Pouzdra s paměťovými čipy od SK Hynix nesou označení H5CNAG4NMJ a usazeny jsou v zeleném PCB s 288 datovými a napájecími piny, přičemž zámek konektoru pochopitelně zabrání tomu, abychom mohli takový DIMM nainstalovat do nevhodného slotu. 
 
Aktuálně není jasné, kdy přesně můžeme očekávat vůbec první systémy s DDR5, které se objeví na trhu. Dříve se mluvilo právě o tomto roku, ale asi nikdo by se nedivil, kdyby to bylo až v tom příštím. V případě AMD tak snad můžeme celkově mluvit o generaci Zen 4 a kdo ví, třeba to v ní budou jen serverová CPU. Intel ovšem už potvrdil, že právě v rámci serverů chystá podporu DDR5 pro chystané Xeon "Sapphire Rapids". 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG? Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG?
Raja Koduri bude mít prezentaci na akci Samsung's Advanced Foundry Ecosystem Forum pořádané (jak jinak) jihokorejským Samsungem, který je jeden ze dvou adeptů na výrobu čipů Xe-HPG pro Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz
Patrick Schur se na Twitteru podělil o informace o vývojových verzích grafik Asus Strix, které nesou čip Navi 21 XT. Vypadá to na velice slušné takty při TGP 289 W, takže co nového se dozvíme? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí
GitHub byl nucen odstranit ze svých stránek zdrojové kódy populární knihovny pro stahování YouTube videí, YouTube-DL. Ta často sloužila k neoprávněnému vytváření a distribuci kopií autorsky chráněného obsahu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
TSMC a 6. generace CoWoS: začne výroba čipů pro až 12 HBM TSMC a 6. generace CoWoS: začne výroba čipů pro až 12 HBM
Společnost TSMC mohutně investuje do nových technologií pouzdření, které sama nově označuje jako 3D Fabric. Nyní se povídá, že má již brzy začít výroba již šesté generace CoWoS pro až 12 HBM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem
Společnost PNY představila nová vysoce výkonná SSD řady XLR CS3040. Ty už využívají rychlého rozhraní PCI Gen4 a k vysokému výkonu jim má dopomoci i pokročilé chlazení. Najdete zde 45g heatsink se žebrováním.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář