www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR: AMD si v prodejích GPU polepšilo

JPR: AMD si v prodejích GPU polepšilo
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research přinesla čerstvá čísla ukazující celkové prodeje GPU, a to včetně těch integrovaných. Je tak naprosto jasné, že v tomto srovnání je nedostižný Intel, ovšem jak je to potom se soubojem AMD vs. NVIDIA?
K oblíbeným
reklama
Jon Peddie Research má také údaje o celém trhu s GPU pro PC, který mezikvartálně rostl o 0,6 %, což platí pro srovnání prvního a druhého letošního čtvrtletí. Nicméně v meziročním srovnání jde o pokles o 10,4 %, který něco vypovídá o poklesu celého trhu v posledním roce. Ten ostatně zaznamenali výrobci pamětí, grafických karet či základních desek. AMD však dokázalo v posledním kvartálu zvednout dodávky svých GPU o 9,8 %, zatímco Intel šlel dolů o 1,4 % a NVIDIA zaznamenala zanedbatelnou změnu. V následující tabulce je ovšem vidět, že AMD ji po dlouhém hubeném období předhonilo. 
 
 
Je zde ale třeba zdůraznit, že nejde jen o samostatná GPU, neboť to by Intel nemohl figurovat na neohrozitelném prvním místě s přibližně 70 procenty trhu. Jde i o integrovaná GPU, takže do souboje AMD s NVIDIÍ se počítají také APU. Nárůst podílu firmy AMD přitom měly zařídit právě především notebooky s jejími APU. 
 
Z 0,6% růstu trhu je ale znát, že ten se postupně vzpamatovává, protože mezi prvním a druhým kvartálem se obvykle zaznamenává celkový pokles v průměru o 2 %. A že se tento trh má z čeho vzpamatovávat, však během druhého kvartálu se na něj dostalo 76,7 milionů nových GPU, což je o téměř 9 milionů méně než před rokem. 
 
Dále se dozvíme, že v téměř 27 procentech prodaných PC byla nainstalována grafická karta či prostě samostatné GPU. Jak ale dobře víme, v případě sestav založených na Intelu to znamená, že v téměř všech případech je tu ještě integrované GPU v procesoru, které se do statistiky započítává také. 
 
Společnost JPR rovněž hlásí, že dle jejích čísel šel trh s PC mezikvartálně nahoru o více než 9 procent a meziročně o 3 procenta, takže na trhu panuje optimismus. Ostatně kryptokocovina je pryč, paměti jsou levné, nastoupily 7nm procesory od AMD a Intel postupně rozjíždí výrobu 10nm procesem. 
 
Zdroj: JPR via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek