www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR: AMD si v prodejích GPU polepšilo

JPR: AMD si v prodejích GPU polepšilo
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research přinesla čerstvá čísla ukazující celkové prodeje GPU, a to včetně těch integrovaných. Je tak naprosto jasné, že v tomto srovnání je nedostižný Intel, ovšem jak je to potom se soubojem AMD vs. NVIDIA?
K oblíbeným
reklama
Jon Peddie Research má také údaje o celém trhu s GPU pro PC, který mezikvartálně rostl o 0,6 %, což platí pro srovnání prvního a druhého letošního čtvrtletí. Nicméně v meziročním srovnání jde o pokles o 10,4 %, který něco vypovídá o poklesu celého trhu v posledním roce. Ten ostatně zaznamenali výrobci pamětí, grafických karet či základních desek. AMD však dokázalo v posledním kvartálu zvednout dodávky svých GPU o 9,8 %, zatímco Intel šlel dolů o 1,4 % a NVIDIA zaznamenala zanedbatelnou změnu. V následující tabulce je ovšem vidět, že AMD ji po dlouhém hubeném období předhonilo. 
 
 
Je zde ale třeba zdůraznit, že nejde jen o samostatná GPU, neboť to by Intel nemohl figurovat na neohrozitelném prvním místě s přibližně 70 procenty trhu. Jde i o integrovaná GPU, takže do souboje AMD s NVIDIÍ se počítají také APU. Nárůst podílu firmy AMD přitom měly zařídit právě především notebooky s jejími APU. 
 
Z 0,6% růstu trhu je ale znát, že ten se postupně vzpamatovává, protože mezi prvním a druhým kvartálem se obvykle zaznamenává celkový pokles v průměru o 2 %. A že se tento trh má z čeho vzpamatovávat, však během druhého kvartálu se na něj dostalo 76,7 milionů nových GPU, což je o téměř 9 milionů méně než před rokem. 
 
Dále se dozvíme, že v téměř 27 procentech prodaných PC byla nainstalována grafická karta či prostě samostatné GPU. Jak ale dobře víme, v případě sestav založených na Intelu to znamená, že v téměř všech případech je tu ještě integrované GPU v procesoru, které se do statistiky započítává také. 
 
Společnost JPR rovněž hlásí, že dle jejích čísel šel trh s PC mezikvartálně nahoru o více než 9 procent a meziročně o 3 procenta, takže na trhu panuje optimismus. Ostatně kryptokocovina je pryč, paměti jsou levné, nastoupily 7nm procesory od AMD a Intel postupně rozjíždí výrobu 10nm procesem. 
 
Zdroj: JPR via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek