www.svethardware.cz
>
>
>
>

Juno poslala nové úžasné fotografie Jupiteru

Juno poslala nové úžasné fotografie Jupiteru
, , aktualita
Sonda Juno už měla dostatek příležitostí pro vytvoření snímků Jupiteru, okolo nějž aktuálně stále obíhá. Stále je na dlouhé oběžné dráze trvající 53 dní, na níž asi už zůstane, ale jednou za tuto dobu se přiblíží a má jej jako na dlani. 
K oblíbeným
reklama
Pokud máte zájem, můžete si nainstalovat aplikace NASA's Eyes a pozorovat simulaci nejen sondy Juno. Ta nám zprostředkuje i následující aktuální pohled na pozici sondy ve vztahu k Jupiteru a celé Sluneční soustavě. Jak je z něj vidět, aktuálně se sonda nachází téměř 4 miliony mil daleko od Jupiteru, z nějž samotného tak moc nevidíme. 
 
 
Nicméně Juno se dokáže přiblížit velice blízko, přičemž následující snímek byl pořízen z výšky 13.600 kilometrů nad povrchem planety, respektive nad její atmosférou. A to rozhodně není nejbližší bod, na jaký se sonda dokáže dostat. Tím je cca 4.600 kilometrů. 
 
Jupiter viděn z dálky 13.600 km nad 27,9° jižní šířky - klikněte pro zvětšení - 
 
Tento snímek byl v originální podobě vytvořen s rozlišením 9,1 kilometrů na pixel. Pokud máte zájem, můžete si stáhnout tento snímek v plném rozlišení přímo ze stránek NASA
 
Jupiter ze 104.500 km nad 83,9° jižní šířky - klikněte pro zvětšení - 
 
Další snímek byl pořízen při tom samém průletu, a to 16. prosince minulého roku a očividně byl pořízen z mnohem větší vzdálenosti, a to cca 104.500 kilometrů, takže rozlišení činí už 70 kilometrů na pixel. Sonda se tehdy pohybovala téměř nad jižním pólem planety, a to nad 83,9° jižní šířky. Tento snímek si v plném rozlišení můžete stáhnout zde.
 
Juno už přineslo také některé zajímavé objevy. Zaměřila se třeba na sílu magnetického pole z nějž naměřila indukci 7,766 Gaussů, což je asi desetkrát více než v místech nejsilnějšího magnetického pole Země (u pólů). Dle předpokladů to měly být asi 3 až 4 Gaussy, takže jádro Jupiteru bude evidentně větší, než se myslelo. 
 
Objeveny byly také cyklóny v oblasti jižního pólů, který právě zabírá i druhý snímek. Ty mají průměr asi 6000 kilometrů, čili poloviční v porovnání se Zemí a sahají až 100 kilometrů nad okolní mraky. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek