www.svethardware.cz
>
>
>
>

Juno spatřila na měsíci Io vulkanickou erupci

Juno spatřila na měsíci Io vulkanickou erupci
, , aktualita
Primární cíl sondy Juno je planeta Jupiter, ovšem ta má i mnoho měsíců a mezi ty nejznámější patří Io. Juno se tak může při svých dlouhých obletech zaměřit i na ně a zkusit zachytit něco zajímavého, jako třeba vulkanickou erupci. 
K oblíbeným
reklama
Juno se u Jupiteru usídlila už dlouho a NASA původně sice plánovala, že ji navede na méně výstřednou dráhu, aby zkrátila oběhy, ovšem od toho nakonec upustila. Je totiž možné, že sonda má poškozený motor, který by nemusel vykonat to, co by bylo potřeba. NASA se tak rozhodla, že misi raději prodlouží, než aby se pokusila sondu navést na novou dráhu a pak možná splakala nad výdělkem. Juno tak zůstala na 53denní dráze už od roku 2016 a právě i díky tomu má více času pro sledování jiných objektů, než je sám Jupiter. Mohla tak ukázat i tento snímek: 
 
JunoCam 
 
Na něm vidíme měsíc Io a těsně u dělicí čáry mezi osvětlenou a temnou částí pak světlý bod, což je právě vulkanická erupce, která tak byla opravdu velká. Io má poloměr 1820 kilometrů, takže je trosku větší než náš Měsíc, a dle fotografie by tak mohl mít daný úkaz cca 400 km napříč. 
 
Vědci přitom ví, že Io je geologicky aktivní, a to už od roku 1979, kdy kolem tohoto měsíce proletěl Voyager 1. Předpoklad je takový, že tuto aktivitu vyvolávají masivní slapové síly vyvolané gravitací Jupiteru, které tak v podstatě hnětou celý měsíc a zahřívají jej. V této době tak má být právě Io geologicky nejaktivnější objekt v naší soustavě, a to s cca čtyřmi sty aktivními vulkány. Není tak vůbec divné, že prolétávající Juno mohla jednu z velkých erupcí zachytit, a to konkrétně během svého 16. oběhu, což znamená, že nyní je sonda v polovině své mise. 
 
Fotografie byla pořízena akorát v poledne Greenwichského času, a to 21. prosince, což bylo krátce před tím, než měsíc Io vstoupil do stínu Jupiteru. Je jasně vidět, že povrch Io v oblasti erupce je už v temné části, ale vytvořený mrak je ještě ve výšce, kde je osvícen Sluncem zleva, a to stejně jako třeba mraky na Zemi krátce po západu Slunce. 
 
SRU
 
Ve 12:40 UTC se už měsíc schoval do stínu planety a NASA se na něj mohla podívat díky slabému osvětlení, které zajistil odraz od nedalekého měsíce Europa. Využil se pro to přístroj SRU, který je jinak určen pro sledování hvězd a astronomové mohli díky tomu pozorovat vulkanickou aktivitu Io zcela novým způsobem. Obrázky ve viditelném spektru jinak poskytl jako obvykle přístroj JunoCam. 
 
JIRAM
 
Nakonec se na Io zaměřil ještě přístroj Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), a to také v době, kdy byl měsíc zastíněn Jupiterem a ukázal, jak vysoké teploty panují v místech erupcí, a to zvláště té, kterou pozoroval i JunoCam v pravém dolním segmentu. 
 
Juno bude pokračovat ve své misi u Jupiteru do července 2021, kdy bude také už dokončena celá mapa planety, i když je jasné, že její povrch, respektive spíše struktura mračen, se neustále mění a ani velká skvrna na ní nebude napořád. V rámci druhé části mise se pak NASA nezaměří primárně na atmosféru a magnetické pole, ale už na větry v různých pásmech planety a také na její vnitřní strukturu. 
 
Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů