www.svethardware.cz
>
>

Když pod PC potřebujete tácek: ponorné chlazení od CoolBitts

Když pod PC potřebujete tácek: ponorné chlazení od CoolBitts
, , aktualita
Včera jsme se podívali na pasivní chlazení 32jádrového EPYC s RTX 2070 a nyní tu máme něco jiného ze stejného soudku. Jde o ponorné chlazení v podání společnosti CoolBitts, která nabízí ICEbox. 
K oblíbeným
reklama
CoolBitts ICEbox je prostě a jednoduše počítač v nálevu, čili komponenty ponořené do kapaliny, která zajistí dobrý odvod tepla. Jak je vidět na prvním snímku, pod takové PC je vhodné umístit tácek pro zachycení případně vyšplíchnuté kapaliny, který sice není moc elegantní, zato je však praktický. 
 
 
Společnost CoolBitts představila svůj ICEbox na konferenci Supercomputing, kde jsme mohli vidět také jiné ponorné chlazení, ovšem v poněkud větším měřítku a ne pro běžný PC hardware. Zde máme naprosto běžné komponenty pro složení domácího počítače, jak je vidět na první pohled. 
 
 
Zřejmé pak je, že použitá kapalina nemůže být elektricky vodivá a také ne příliš viskózní, aby mohla dobře proudit a fungovaly v ní i ventilátory. Vedle toho také nelze čekat, že můžeme počítač prostě jen ponořit do akvárka a očekávat, že se bude nějak výjimečně dobře chladit. Pro to je zde speciální okruh, který má na starosti právě zchlazení použité kapaliny. Můžeme tak o tom celém uvažovat jako o vodním chlazení s otevřeným okruhem. Nejde tak o dvoufázový systém, v němž se kapalina vlivem tepla vypařuje a na výměníku zase kondenzuje, aby se koloběh opakoval. Je to jednofázový systém s vodní pumpou a radiátorem, čili s nuceným oběhem. 
 
 
Oproti klasickému vodnímu chlazení je tu ta výhoda, že není třeba využívat vodní bloky, které jsou nákladné a obvykle potřebujeme pro nový hardware i nový blok, což může finančně velice zabolet zvláště v případě grafické karty. 
 
Podobné systémy jsme přitom už měli šanci vidět, ale spíše šlo o jednotlivé sestavy podnikavých kutilů, kde se zpravidla využívaly minerální oleje a rovněž jejich nucený oběh. CoolBitts ale chtějí takové chlazení a v podstatě celou počítačovou skříň nabídnout na trhu včetně všeho, co potřebujeme pro zprovoznění. Patří sem i software. 
 
 
Nepoužívá se zde přitom minerální olej, který má právě až moc vysokou viskozitu, kvůli níž pumpy a ventilátory pracují jen ztěžka. Půjde o speciální kapalinu EC-120 od firmy Electrocool, která ovšem bude představovat značnou část celkových nákladů. Dostaneme jí 5 galonů, čili asi 19 litrů, které se na trhu samostatně prodávají za cca 500 dolarů. 
 
Je pak zřejmé, že využití desky formátu ATX by byl až příliš velký luxus a že je velice vhodné komponenty poskládat tak, aby zabraly co nejméně prostoru. Můžeme tak využít buď desku formátu Mini-ITX nebo Micro-ATX, adekvátně dlouhou grafickou kartu a ATX zdroj v pozici nad procesorovým chladičem. Systém pak může uchladit až 750 W sestavu, do čehož se při ukázce vcelku pohodlně vešla sestava s 32jádrovým Threadripper 2990WX a GeForce RTX 2080 Ti, kde displej ukazoval nejvyšší spotřebu 618 W a teplotní senzory v kapalině pak udávaly 30 °C. 
 
Plný kit zahrnuje samotnou skříň, respektive akvárko, měřák spotřeby, I/O panel s madly a montážním panelem pro desku, pumpu s průtokem přes 3 litry za minutu, ventilátory a zmíněnou kapalinu. Celkově pak vyjde na 2450 USD bez daně, přičemž CoolBitts se nebrání velkým zákazníkům nabídnout i řešení na míru. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek