www.svethardware.cz
>
>
>

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"
, , aktualita
Na letošní akci Supercomputing 2019 se mimo jiné v praxi ukázalo také chlazení 2PILC, čili Two Phase Immersion Liquid Cooling. Jedná se o variaci na téma ponorného kapalinového chlazení s využitím nových médií.
K oblíbeným
reklama
Můžeme tak mluvit o dvoufázovém ponorném kapalinovém chlazení, které bylo ukazováno také na předchozím ročníku veletrhu Supercomputing, kde se v kapalině doslova vařil i následující server společnosti Gigabyte s procesorem Xeon. 
 
 
Two Phase Immersion Liquid Cooling (2PILC) je chlazení, které nemusí využívat vůbec žádné chladiče, a to aktivní (ventilátory) nebo pasivní (žebrovaný hliník či měď). Může stačit jen velká nádoba naplněná kapalinou, která má relativně nízký bod varu, čili nejde o vodu či olej. Tato kapalina, jak ukazuje následující snímek, má přímý styk s výkonnými komponentami, čili s čipy nebo jejich heatspreadery a vlivem jejich tepla se prostě a jednoduše vaří. 
 
 
Jako médium se zde může konkrétně využít 3M Novec nebo Fluorinert s bodem varu pod 60 °C. Médium se tak vaří a bubliny plynu stoupají vzhůru a odnášejí s sebou i teplo, nahoře pak může zchlazené kondenzovat a opět se dostávat do oběhu. Z aplikace je také zřejmé, že použitá média nejsou elektricky vodivá. 
 
 
V některých systémech, které mají až příliš vysoký výdej tepla, může být médium ještě navíc rozpohybováno, aby se pomohlo konvekci. Mohou se tak vytvořit silné systémy zabírající jen malý prostor, a to s příkonem až 60 kW na ploše jen 1,5 metru čtverečného. Nicméně je jasné, že údržba takového systému musí probíhat jinak než v případě počítačů s klasickým chlazením. Navrhovány jsou jako uzavřené a pro zákazníka bezúdržbové.
 
 
Výrobci ale tvrdí, že takto chlazené systémy mají dosud nejlepší poměr PUE (Power Usage Effectiveness). Vzduchem chlazená datová centra mají obvykle PUE 1,3 až 1,5 a to znamená, že z 1,3 až 1,5 W (kW či MW, to je jedno) dodané energie využijí 1 W pro čistou práci. Vodou chlazené systémy dosahují poměru 1,05 až 1,1 a systém 2PILC má nabídnout 1,028. Na druhou stranu bude potřeba také započíst, na jaké peníze také toto chlazení přijde, což už není otázka provozu, ale vstupní investice a o tom už se nic nedozvíme. 
 
Zdroj: Anandtech.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala