www.svethardware.cz
>
>
>

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"
, , aktualita
Na letošní akci Supercomputing 2019 se mimo jiné v praxi ukázalo také chlazení 2PILC, čili Two Phase Immersion Liquid Cooling. Jedná se o variaci na téma ponorného kapalinového chlazení s využitím nových médií.
K oblíbeným
reklama
Můžeme tak mluvit o dvoufázovém ponorném kapalinovém chlazení, které bylo ukazováno také na předchozím ročníku veletrhu Supercomputing, kde se v kapalině doslova vařil i následující server společnosti Gigabyte s procesorem Xeon. 
 
 
Two Phase Immersion Liquid Cooling (2PILC) je chlazení, které nemusí využívat vůbec žádné chladiče, a to aktivní (ventilátory) nebo pasivní (žebrovaný hliník či měď). Může stačit jen velká nádoba naplněná kapalinou, která má relativně nízký bod varu, čili nejde o vodu či olej. Tato kapalina, jak ukazuje následující snímek, má přímý styk s výkonnými komponentami, čili s čipy nebo jejich heatspreadery a vlivem jejich tepla se prostě a jednoduše vaří. 
 
 
Jako médium se zde může konkrétně využít 3M Novec nebo Fluorinert s bodem varu pod 60 °C. Médium se tak vaří a bubliny plynu stoupají vzhůru a odnášejí s sebou i teplo, nahoře pak může zchlazené kondenzovat a opět se dostávat do oběhu. Z aplikace je také zřejmé, že použitá média nejsou elektricky vodivá. 
 
 
V některých systémech, které mají až příliš vysoký výdej tepla, může být médium ještě navíc rozpohybováno, aby se pomohlo konvekci. Mohou se tak vytvořit silné systémy zabírající jen malý prostor, a to s příkonem až 60 kW na ploše jen 1,5 metru čtverečného. Nicméně je jasné, že údržba takového systému musí probíhat jinak než v případě počítačů s klasickým chlazením. Navrhovány jsou jako uzavřené a pro zákazníka bezúdržbové.
 
 
Výrobci ale tvrdí, že takto chlazené systémy mají dosud nejlepší poměr PUE (Power Usage Effectiveness). Vzduchem chlazená datová centra mají obvykle PUE 1,3 až 1,5 a to znamená, že z 1,3 až 1,5 W (kW či MW, to je jedno) dodané energie využijí 1 W pro čistou práci. Vodou chlazené systémy dosahují poměru 1,05 až 1,1 a systém 2PILC má nabídnout 1,028. Na druhou stranu bude potřeba také započíst, na jaké peníze také toto chlazení přijde, což už není otázka provozu, ale vstupní investice a o tom už se nic nedozvíme. 
 
Zdroj: Anandtech.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář