www.svethardware.cz
>
>
>

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"

Supercomputing 2019 a "dvoufázové ponorné kapalinové chlazení"
, , aktualita
Na letošní akci Supercomputing 2019 se mimo jiné v praxi ukázalo také chlazení 2PILC, čili Two Phase Immersion Liquid Cooling. Jedná se o variaci na téma ponorného kapalinového chlazení s využitím nových médií.
K oblíbeným
reklama
Můžeme tak mluvit o dvoufázovém ponorném kapalinovém chlazení, které bylo ukazováno také na předchozím ročníku veletrhu Supercomputing, kde se v kapalině doslova vařil i následující server společnosti Gigabyte s procesorem Xeon. 
 
 
Two Phase Immersion Liquid Cooling (2PILC) je chlazení, které nemusí využívat vůbec žádné chladiče, a to aktivní (ventilátory) nebo pasivní (žebrovaný hliník či měď). Může stačit jen velká nádoba naplněná kapalinou, která má relativně nízký bod varu, čili nejde o vodu či olej. Tato kapalina, jak ukazuje následující snímek, má přímý styk s výkonnými komponentami, čili s čipy nebo jejich heatspreadery a vlivem jejich tepla se prostě a jednoduše vaří. 
 
 
Jako médium se zde může konkrétně využít 3M Novec nebo Fluorinert s bodem varu pod 60 °C. Médium se tak vaří a bubliny plynu stoupají vzhůru a odnášejí s sebou i teplo, nahoře pak může zchlazené kondenzovat a opět se dostávat do oběhu. Z aplikace je také zřejmé, že použitá média nejsou elektricky vodivá. 
 
 
V některých systémech, které mají až příliš vysoký výdej tepla, může být médium ještě navíc rozpohybováno, aby se pomohlo konvekci. Mohou se tak vytvořit silné systémy zabírající jen malý prostor, a to s příkonem až 60 kW na ploše jen 1,5 metru čtverečného. Nicméně je jasné, že údržba takového systému musí probíhat jinak než v případě počítačů s klasickým chlazením. Navrhovány jsou jako uzavřené a pro zákazníka bezúdržbové.
 
 
Výrobci ale tvrdí, že takto chlazené systémy mají dosud nejlepší poměr PUE (Power Usage Effectiveness). Vzduchem chlazená datová centra mají obvykle PUE 1,3 až 1,5 a to znamená, že z 1,3 až 1,5 W (kW či MW, to je jedno) dodané energie využijí 1 W pro čistou práci. Vodou chlazené systémy dosahují poměru 1,05 až 1,1 a systém 2PILC má nabídnout 1,028. Na druhou stranu bude potřeba také započíst, na jaké peníze také toto chlazení přijde, což už není otázka provozu, ale vstupní investice a o tom už se nic nedozvíme. 
 
Zdroj: Anandtech.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19 YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19
Včerejší článek ukazuje jednu z nejnovějších konspiračních teorií, dle níž za šíření nemoci Covid-19 nemůže jakýsi koronavirus z Číny, ale spouštění 5G sítí. Proti tomu se nyní svým způsobem rozhodl bojovat server YouTube.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu
Guvernér New Jersey přišel s neobvyklou žádostí o pomoc. Potřebuje totiž programátory, kteří by obsloužily 40 let starý počítačový systém, na němž navíc běží už 50 let starý software. Kvůli čemu jsou ale zapotřebí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč
NetMarketShare hlásí, že popularita webového prohlížeče Microsoft Edge v poslední době prudce vzrostla a díky tomu se nyní z něj stala světová dvojka. Je ale třeba dodat, že Firefox tomu šel naproti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci
Nejen NASA má před sebou velký úkol, a to dostat lidi zpět na Měsíc a navíc tam už zůstat. Její šéf Jim Bridenstine ale věří, že vesmírné agentury jsou na to nyní už připraveny a nyní tu máme koncept, jak toho dosáhnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek