www.svethardware.cz
>
>
>
>

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?
, , aktualita
Ruské Sojuzy jsou aktuálně jediný možný dopravní prostředek, jenž může na ISS vozit lidi. Především Američané a Rusové tak mají nyní velký problém, a sice jak zajistit to, aby mohli posádku stanice vyměnit ještě do konce roku. 
reklama
Poslední mise Sojuzu nevyšla a raketa kvůli poruše nedokázala dopravit svůj náklad na orbitu. Aktuálně jsou na ISS v rámci Expedice 56 tři astronauti, Němec Alexander Gerst, Američanka Serena Auñón-Chancellor a Rus Sergej Prokopjev. Ti obíhají Zemi už od 6. června tohoto roku a měli se do konce roku dostat domů vystřídání dvojicí astronautů Expedice 57. Ti ale nedorazili a po aféře s vyvrtanými otvory je tu další problém, a sice vyšetřit poslední událost, aby mohly Sojuzy zase létat. 
 
 
Kenny Todd (NASA, ISS) na konferenci řekl, že v plánu je stále návrat posádky z ISS v polovině prosince, což je jen několik týdnů, co vyprší životnost návratové lodi Sojuz. Poté už bude považována za nespolehlivou, neboť bude už trávit nebezpečně dlouhý čas v náročných vesmírných podmínkách. Stát se samozřejmě nemusí vůbec nic, ale dle Todda má životnost opravdu svůj význam a není radno ji podceňovat. Čili pokud by se měli astronauti v daném Sojuzu vracet až někdy v polovině ledna, měli by už mít důvod k nervozitě. 
 
 
Otázka tak je, zda se Rusům a Američanům podaří vše vyřešit tak, aby se to stihlo a posádka byla na ISS vyměněna přinejhorším do konce tohoto roku. O poruše motoru, kvůli které nová dvojice nedorazila, se zatím oficiálně nic bližšího nezveřejnilo, a tak nelze ani spekulovat o tom, jak dlouhá bude pauza mezi lety.  
 
Samotná stanice ISS v ohrožení není a neměla by být ani v případě, kdyby ji aktuální posádka bez náhrady opustila. Nicméně z ekonomického hlediska není zvláště pro NASA vůbec vhodné ji ponechat nevyužitou, však je ISS považována za projekt s hodnotou 100 miliard dolarů a lidé na její palubě také zajišťují služby pro komerční projekty, v jejichž rámci se třeba ze stanice vypouští satelity. Vedle toho chce mít NASA také nad stanicí dohled už jen z bezpečnostního hlediska. 
 
Podobná situace už přitom jednou nastala, a to už v roce 2011, v němž přestaly létat raketoplány. V tu dobu byl také problém s tím, aby byla posádka vyměněna včas před vypršením životnosti jejich Sojuzu a tehdejší manažer projektu Mike Suffredini uvedl, že ISS bude opuštěna v případě, že nový Sojuz nepoletí do poloviny listopadu. Nakonec se to stihlo, 13. listopadu startoval a vyměněná posádka dorazila zpět o týden později. 
 
Uvidíme ale, jaký bude další osud stanice ISS. Už v dubnu příštího roku skončí možnost vynášet astronauty NASA pomocí Sojuzů a pokud nebude připravena jiná možnost, nastane opět stejný problém. USA také plánuje, že ISS v roce 2025 přestane financovat z federálního rozpočtu a pronajme ji soukromým společnostem. Od toho nás ale dělí ještě řada let a nejsou vyloučeny změny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek