www.svethardware.cz
>
>
>
>

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?
, , aktualita
Ruské Sojuzy jsou aktuálně jediný možný dopravní prostředek, jenž může na ISS vozit lidi. Především Američané a Rusové tak mají nyní velký problém, a sice jak zajistit to, aby mohli posádku stanice vyměnit ještě do konce roku. 
K oblíbeným
reklama
Poslední mise Sojuzu nevyšla a raketa kvůli poruše nedokázala dopravit svůj náklad na orbitu. Aktuálně jsou na ISS v rámci Expedice 56 tři astronauti, Němec Alexander Gerst, Američanka Serena Auñón-Chancellor a Rus Sergej Prokopjev. Ti obíhají Zemi už od 6. června tohoto roku a měli se do konce roku dostat domů vystřídání dvojicí astronautů Expedice 57. Ti ale nedorazili a po aféře s vyvrtanými otvory je tu další problém, a sice vyšetřit poslední událost, aby mohly Sojuzy zase létat. 
 
 
Kenny Todd (NASA, ISS) na konferenci řekl, že v plánu je stále návrat posádky z ISS v polovině prosince, což je jen několik týdnů, co vyprší životnost návratové lodi Sojuz. Poté už bude považována za nespolehlivou, neboť bude už trávit nebezpečně dlouhý čas v náročných vesmírných podmínkách. Stát se samozřejmě nemusí vůbec nic, ale dle Todda má životnost opravdu svůj význam a není radno ji podceňovat. Čili pokud by se měli astronauti v daném Sojuzu vracet až někdy v polovině ledna, měli by už mít důvod k nervozitě. 
 
 
Otázka tak je, zda se Rusům a Američanům podaří vše vyřešit tak, aby se to stihlo a posádka byla na ISS vyměněna přinejhorším do konce tohoto roku. O poruše motoru, kvůli které nová dvojice nedorazila, se zatím oficiálně nic bližšího nezveřejnilo, a tak nelze ani spekulovat o tom, jak dlouhá bude pauza mezi lety.  
 
Samotná stanice ISS v ohrožení není a neměla by být ani v případě, kdyby ji aktuální posádka bez náhrady opustila. Nicméně z ekonomického hlediska není zvláště pro NASA vůbec vhodné ji ponechat nevyužitou, však je ISS považována za projekt s hodnotou 100 miliard dolarů a lidé na její palubě také zajišťují služby pro komerční projekty, v jejichž rámci se třeba ze stanice vypouští satelity. Vedle toho chce mít NASA také nad stanicí dohled už jen z bezpečnostního hlediska. 
 
Podobná situace už přitom jednou nastala, a to už v roce 2011, v němž přestaly létat raketoplány. V tu dobu byl také problém s tím, aby byla posádka vyměněna včas před vypršením životnosti jejich Sojuzu a tehdejší manažer projektu Mike Suffredini uvedl, že ISS bude opuštěna v případě, že nový Sojuz nepoletí do poloviny listopadu. Nakonec se to stihlo, 13. listopadu startoval a vyměněná posádka dorazila zpět o týden později. 
 
Uvidíme ale, jaký bude další osud stanice ISS. Už v dubnu příštího roku skončí možnost vynášet astronauty NASA pomocí Sojuzů a pokud nebude připravena jiná možnost, nastane opět stejný problém. USA také plánuje, že ISS v roce 2025 přestane financovat z federálního rozpočtu a pronajme ji soukromým společnostem. Od toho nás ale dělí ještě řada let a nejsou vyloučeny změny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek