www.svethardware.cz
>
>
>
>

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?

Komerční vesmírný program USA je ohrožen, podaří se do konce roku vyslat lidi k ISS?
, , aktualita
Ruské Sojuzy jsou aktuálně jediný možný dopravní prostředek, jenž může na ISS vozit lidi. Především Američané a Rusové tak mají nyní velký problém, a sice jak zajistit to, aby mohli posádku stanice vyměnit ještě do konce roku. 
reklama
Poslední mise Sojuzu nevyšla a raketa kvůli poruše nedokázala dopravit svůj náklad na orbitu. Aktuálně jsou na ISS v rámci Expedice 56 tři astronauti, Němec Alexander Gerst, Američanka Serena Auñón-Chancellor a Rus Sergej Prokopjev. Ti obíhají Zemi už od 6. června tohoto roku a měli se do konce roku dostat domů vystřídání dvojicí astronautů Expedice 57. Ti ale nedorazili a po aféře s vyvrtanými otvory je tu další problém, a sice vyšetřit poslední událost, aby mohly Sojuzy zase létat. 
 
 
Kenny Todd (NASA, ISS) na konferenci řekl, že v plánu je stále návrat posádky z ISS v polovině prosince, což je jen několik týdnů, co vyprší životnost návratové lodi Sojuz. Poté už bude považována za nespolehlivou, neboť bude už trávit nebezpečně dlouhý čas v náročných vesmírných podmínkách. Stát se samozřejmě nemusí vůbec nic, ale dle Todda má životnost opravdu svůj význam a není radno ji podceňovat. Čili pokud by se měli astronauti v daném Sojuzu vracet až někdy v polovině ledna, měli by už mít důvod k nervozitě. 
 
 
Otázka tak je, zda se Rusům a Američanům podaří vše vyřešit tak, aby se to stihlo a posádka byla na ISS vyměněna přinejhorším do konce tohoto roku. O poruše motoru, kvůli které nová dvojice nedorazila, se zatím oficiálně nic bližšího nezveřejnilo, a tak nelze ani spekulovat o tom, jak dlouhá bude pauza mezi lety.  
 
Samotná stanice ISS v ohrožení není a neměla by být ani v případě, kdyby ji aktuální posádka bez náhrady opustila. Nicméně z ekonomického hlediska není zvláště pro NASA vůbec vhodné ji ponechat nevyužitou, však je ISS považována za projekt s hodnotou 100 miliard dolarů a lidé na její palubě také zajišťují služby pro komerční projekty, v jejichž rámci se třeba ze stanice vypouští satelity. Vedle toho chce mít NASA také nad stanicí dohled už jen z bezpečnostního hlediska. 
 
Podobná situace už přitom jednou nastala, a to už v roce 2011, v němž přestaly létat raketoplány. V tu dobu byl také problém s tím, aby byla posádka vyměněna včas před vypršením životnosti jejich Sojuzu a tehdejší manažer projektu Mike Suffredini uvedl, že ISS bude opuštěna v případě, že nový Sojuz nepoletí do poloviny listopadu. Nakonec se to stihlo, 13. listopadu startoval a vyměněná posádka dorazila zpět o týden později. 
 
Uvidíme ale, jaký bude další osud stanice ISS. Už v dubnu příštího roku skončí možnost vynášet astronauty NASA pomocí Sojuzů a pokud nebude připravena jiná možnost, nastane opět stejný problém. USA také plánuje, že ISS v roce 2025 přestane financovat z federálního rozpočtu a pronajme ji soukromým společnostem. Od toho nás ale dělí ještě řada let a nejsou vyloučeny změny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji
Velké úniky se netýkají jen samotných e-mailových účtů a hesel k nim, ale také dalších velmi “užitečných” informací, jako jsou kompletní údaje o platebních kartách. Na dark webu jsou hned tři nové databáze s nimi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adata přichází s TLC SSD disky SU750 Adata přichází s TLC SSD disky SU750
V nabídce SSD disků společnosti Adata se objevuje nová řada SU750 v podobě 2,5" SATA disků. Ta vychází ze stávající řady SU800. Využity jsou i nadále 3D TLC NAND čipy a kapacita může dosáhnout až 1 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Včera, aktualita, Jan Vítek