Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis

Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
, , aktualita
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
K oblíbeným
reklama
První fáze programu Artemis, tedy Artemis I, je již za rohem. Na podzim tohoto roku by měla NASA vyslat na let okolo Měsíce kosmickou loď Orion s pomocí rakety SLS, tato mise proběhne zatím bez posádky a bude testovací. První astronauté po ukončení programu Apollo by se pak na Měsíc měli podívat nejdříve v roce 2024, součástí posádky bude také poprvé astronautka. 
 
Nyní to vypadá, že kosmická loď Orion od společnost Lockheed Martin je svému prvnímu letu k Měsíci zase o něco blíže. Společnost dokončila montáž a také testování lodi a Orion přepravila do NASA. Nyní budou na kosmické lodi probíhat už jen finální úpravy a bude se připravovat na svůj let k Měsíci ke konci roku 2021. Tyto poslední přípravy zahrnují například doplnění paliva, integrování systému pro nouzové přerušení letu a připevnění lodi Orion na raketu SLS, která ji vynese. 
 
 
V rámci Artemis I bude Orion kroužit okolo Měsíce, aby se mohly důkladně otestovat systémy této kosmické lodi, rakety SLS a také operace pozemního týmu NASA. To vše je nutné vyzkoušet před začátkem fáze Artemis II, kdy budou na palubě kosmické lodi i astronauté a vše bude muset fungovat spolehlivě. Let s posádkou s přistáním na měsíčním povrchu nastane poté až v rámci fáze Artemis III. 
 
NASA ale musí počítat také s tím, že by se mise programu Artemis mohly zpozdit kvůli finanční otázce. V současné době koronavirové pandemie a s ní související ekonomické krize je možné, že po finanční stránce nebude možné přistání na Měsíci v roce 2024 uskutečnit. Může se tedy stát, že si Orion dá po splnění Artemis I delší pauzu. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik11 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů