www.svethardware.cz
>
>
>
>

Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch

Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
, , aktualita
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
K oblíbeným
reklama
NASA bohužel byla nucena přerušit své snažení dostat se do podpovrchových vrstev na planetě Mars, protože horniny houževnatě vzdorovaly jakékoliv aktivitě sondy, která se pokoušela zavrtat hlouběji. Sonda Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která je kvůli svému účelu přezdívaná jako krtek, měla proniknout nejméně tři metry hluboko do podloží. 
 
Tato očekávání se ale nikdy nepodařilo naplnit, protože struktura hornin to znemožnila a sonda nefungovala podle plánů. Problémy s vlastnostmi půdy na Marsu začaly v počátku roku 2019. Po mnoha neúspěšných pokusech se i díky pomoci robotického ramene sondy InSight podařilo dostat krtka několik centimetrů do země. I když to zprvu mohlo vypadat slibně, sonda se již pak hlouběji probít nedokázala. 
 
 
Poslední pokus vědci z NASA provedli nedávno 9. ledna, ukázal se ale i přes veškeré snažení jako neúspěšný, krtek se zkrátka zdá být s Marsem nekompatibilní. Americké kosmické agentuře tedy nezbylo nic jiného, než pokusy o provrtání se do hlubších vrstev ukončit. Neúspěch ale neznamená, že by bylo vše ztraceno, marné snažení krtka poslouží výzkumným týmům vyvinout nové a lepší strategie pro budoucí vesmírné mise. 
 
Mise InSight jako taková ale rozhodně neskončila, nedávno byla dokonce prodloužena minimálně do konce roku 2022. Sonda bude mít za úkol zjistit, zdali je jádro Marsu kapalné, nebo pevné a bude zkoumat počasí na této planetě. Po přistání roveru Perseverance, jenž by měl dosednout již za měsíc, by měla být vybudována první meteorologická síť, kterou lidstvo vytvoří na jiné planetě. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U
V technických údajích nových notebooků Lenovo ThinkPad P14s se objevily nové procesory AMD Ryzen Pro, konkrétně modely 5 Pro 5650U a 7 Pro 5850U. Díky tomu nyní známe technické údaje nových čipů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon? AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon?
Společnost AMD se konečně odhodlala alespoň představit další grafickou kartu z řady Radeonů RX 6000. Jedná se o model Radeon RX 6700 XT, čili nástupce dobře známého RX 5700 XT s čipem Navi 10. Tentokrát to bude Navi 22. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Včera, aktualita, Jan Vítek