www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch

InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch
, , aktualita
Trvalo to, ale nakonec se podařilo. Sonda HP3 přezdívaná krtek se už dokázala celá zavrtat pod povrch vedle sondy InSight, která už téměř dva roky sedí na povrchu Marsu. Nyní už se tak krtek bude muset o sebe postarat sám. 
K oblíbeným
reklama
InSight dosedl na Mars 26. listopadu roku 2018 a po úvodních úkonech začal kolem sebe rozmisťovat svou výbavu, a to především Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) pro detekci otřesů a obecně sledování seismické aktivity Marsu a pak došlo i na Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), čili našeho krtka. 
 
 
Toho můžeme na obrázku vidět odloženého dole vpravo s vertikálně umístěným pouzdrem. Z toho se měl pomocí sbíječkovitých rázů svého kladivovitého mechanismu probíjet marsovským regolitem, ale ve skutečnosti nedokázal ani plně vyjet ze svého "hangáru". NASA se po marných pokusech rozhodla pomocí robotické ruky sondy InSight pouzdro sundat a pak nastala dlouhá řada pokusů a omylů a v jednu chvíli hrozilo, že se HP3 ze své díry zcela vyhrabe a skončí ležmo vedle ní. 
 
NASA pak zkusila několik přístupů, ale zabralo až to, čemu se chtěla v prvé řadě vyhnout. Lopatka na konci ruky přitlačila krtka seshora tak, aby měl oporu a mohl se začít účinně zavrtávat. To můžeme vidět jako logický přístup, na nějž by přišel každý, ovšem zároveň tu bylo reálné nebezpečí, že lopatka poškodí páskovitý kabel, který si krtek táhne za sebou a v takovém případě by to znamenalo jeho konec. Navíc je třeba si uvědomit, že veškeré pohyby ruky a jiných částí sondy musí být vzhledem ke zpoždění komunikace naprogramovány předem, aby byly následně automaticky vykonány. Není tak možné proceduru přerušit, pouze se podívat na její výsledek. NASA postupovala riskantně, a tak logicky i velice opatrně a pomalu.
 
 
Na první fotografii z července tak vidíme už pouze lopatku a vedle ní zmíněný kabel. Samotná sonda už je téměř celá pod povrchem. Nové snímky jsou ale až ty dole, kde už je patrný jen kabel mířící pod povrch a nad ním visí konec robotické ruky. 
 
očíslované oblasti označují místa, kam ruka s lopatkou 17. října hrábne ve snaze navršit materiál nad pozici sondy
 
Ovšem teprve nyní se ukáže, zda mechanismus v prostředí Marsu vůbec funguje. Krtek by se měl začít probíjet stále níž a táhnout za sebou kabel vybavený tepelnými senzory pro měření v různých hloubkách. V jeho možnostech je dostat se do hloubky až pěti metrů, ale o tom se už nemluví, jako spíše o tom, zda se HP3 vůbec dokáže zavrtat ještě hlouběji.
 
S tím se začne ovšem až začátkem příštího roku, neboť do té doby NASA využije lopatku na robotické ruce k tomu, aby nad něj navršila dostatek materiálu, který pak bude seshora stlačen. Nic víc už pro HP3 udělat nelze.  
 
Zdroj: DLR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC se spojilo s Googlem a AMD při vývoji 3D čipů pro novou továrnu TSMC se spojilo s Googlem a AMD při vývoji 3D čipů pro novou továrnu
Různé pokročilé způsoby pouzdření jsou vyvíjeny a nabízeny už dlouho, ovšem prozatím se z nich nestal všudypřítomný standard. To by se ale mělo v budoucnu změnit a pracovat na tom chce TSMC nyní v přímé spolupráci s Googlem a AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře