Létající robot od IBM odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici

Létající robot od IBM odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici
, , aktualita
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX startovala naposledy v pátek a na palubě vezla také robotí hlavu CIMON - Crew Interactive Mobile Companion. Toho vyvinula společnost IBM na základě platformy Watson s vlastní AI. 
K oblíbeným
reklama
IBM Watson bude nyní pobývat vedle lidských obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice a stejně jako oni se bude muset orientovat ve stavu beztíže, kde neexistuje žádné nahoře a dole. To bude klást nároky i na jeho orientaci a na schopnost rozpoznávat tváře bez ohledu na to, z jaké orientace se na ně kouká. 
 
 
CIMON však není jen projekt IBM, která pro něj poskytla svou AI technologii Watson, ale také tu figuruje Airbus a Německé středisko pro letectví a kosmonautiku. Právě dnes CIMON na ISS dnes dorazí a v době psaní těchto řádků byla loď Dragon už na dosah robotické ruky stanice, která se chystala ji zajistit a přitáhnout si ji. 
 
Od CIMONa nelze očekávat zázraky a v zásadě půjde pouze o kameru v kulatém těle s displejem, která bude schopna se po stanici pohybovat pomocí ventilátorů. Právě v tom ale musí být CIMON dobrý, aby si zvolil vhodnou pozici ke sledování různých experimentů, čímž samotným astronautům ušetří práci, aby se o filmování nemuseli starat sami a mohli dělat něco záslužnějšího. 
 
IBM se snažilo vyhnout srovnání s filmovým HAL 9000, které se přímo nabízí, však ten také svou posádku neustále sledoval svým všudypřítomným červeným okem. Snad i proto má CIMON na displeji usměvavý obličej. Jeho celková hmotnost je 5 kg až na displejovou část je celý kulatý. 
 
 
O úvodní testování CIMONa se postará astronaut Alexander Gerst, na jehož hlas a vzhled byl robot ostatně trénován. Nejdříve spolu zkusí dohromady složit Rubikovu kostku, pak bude CIMON sledovat tvorbu krystalů v mikrogravitaci a k tomu ještě bude natáčet jistý složitý zdravotnický experiment, z nějž bude přenášet živé záběry. 
 
 
Umělá inteligence Watson si bude moci také poklábosit s posádkou ISS a z této interakce se bude také učit. Astronauti si tak budou moci s robůtkem nezávisle poklábosit, a ten jim tak pomůže i jako protistresový společník. CIMON na ISS vydrží snad alespoň několik let, takže je šance, že nakonec zanikne spolu s ní. 
 
Co se týče mise firmy SpaceX, ta na již použité raketě Falcon 9, na níž nedávno v dubnu startoval satelit NASA TESS, vypustila rovněž již použitou loď Dragon, která navštívila ISS v červenci před dvěma lety. Falcon 9 tak startoval jen deset měsíců poté, co se vrátil na zem, což je slušný výkon, a to šlo ještě o Block 4 a ne nejmodernější Block 5, jenž byl vylepšen i s ohledem brzkou znovupoužitelnost. 
 
Dragon zůstane spojen s ISS celý měsíc, jež se vrátí na zem s téměř 1300 kilogramy vědecké výbavy, která už na ISS není zapotřebí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek
Dnes se budeme v recenzi věnovat multifunkční tiskárně Epson L6190. Ta míří do domácích kanceláří a menších podniků. Nabídne totiž nízké tiskové náklady, podavač ADF a nechybí dokonce ani faxové připojení.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek