Létající robot od IBM odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici

Létající robot od IBM odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici
, , aktualita
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX startovala naposledy v pátek a na palubě vezla také robotí hlavu CIMON - Crew Interactive Mobile Companion. Toho vyvinula společnost IBM na základě platformy Watson s vlastní AI. 
K oblíbeným
reklama
IBM Watson bude nyní pobývat vedle lidských obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice a stejně jako oni se bude muset orientovat ve stavu beztíže, kde neexistuje žádné nahoře a dole. To bude klást nároky i na jeho orientaci a na schopnost rozpoznávat tváře bez ohledu na to, z jaké orientace se na ně kouká. 
 
 
CIMON však není jen projekt IBM, která pro něj poskytla svou AI technologii Watson, ale také tu figuruje Airbus a Německé středisko pro letectví a kosmonautiku. Právě dnes CIMON na ISS dnes dorazí a v době psaní těchto řádků byla loď Dragon už na dosah robotické ruky stanice, která se chystala ji zajistit a přitáhnout si ji. 
 
Od CIMONa nelze očekávat zázraky a v zásadě půjde pouze o kameru v kulatém těle s displejem, která bude schopna se po stanici pohybovat pomocí ventilátorů. Právě v tom ale musí být CIMON dobrý, aby si zvolil vhodnou pozici ke sledování různých experimentů, čímž samotným astronautům ušetří práci, aby se o filmování nemuseli starat sami a mohli dělat něco záslužnějšího. 
 
IBM se snažilo vyhnout srovnání s filmovým HAL 9000, které se přímo nabízí, však ten také svou posádku neustále sledoval svým všudypřítomným červeným okem. Snad i proto má CIMON na displeji usměvavý obličej. Jeho celková hmotnost je 5 kg až na displejovou část je celý kulatý. 
 
 
O úvodní testování CIMONa se postará astronaut Alexander Gerst, na jehož hlas a vzhled byl robot ostatně trénován. Nejdříve spolu zkusí dohromady složit Rubikovu kostku, pak bude CIMON sledovat tvorbu krystalů v mikrogravitaci a k tomu ještě bude natáčet jistý složitý zdravotnický experiment, z nějž bude přenášet živé záběry. 
 
 
Umělá inteligence Watson si bude moci také poklábosit s posádkou ISS a z této interakce se bude také učit. Astronauti si tak budou moci s robůtkem nezávisle poklábosit, a ten jim tak pomůže i jako protistresový společník. CIMON na ISS vydrží snad alespoň několik let, takže je šance, že nakonec zanikne spolu s ní. 
 
Co se týče mise firmy SpaceX, ta na již použité raketě Falcon 9, na níž nedávno v dubnu startoval satelit NASA TESS, vypustila rovněž již použitou loď Dragon, která navštívila ISS v červenci před dvěma lety. Falcon 9 tak startoval jen deset měsíců poté, co se vrátil na zem, což je slušný výkon, a to šlo ještě o Block 4 a ne nejmodernější Block 5, jenž byl vylepšen i s ohledem brzkou znovupoužitelnost. 
 
Dragon zůstane spojen s ISS celý měsíc, jež se vrátí na zem s téměř 1300 kilogramy vědecké výbavy, která už na ISS není zapotřebí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře