reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM posílá na ISS robotickou hlavu

2.3.2018, Jan Vítek, aktualita
IBM posílá na ISS robotickou hlavu
Mezinárodní vesmírná stanice se stane domovem nové robotické hlavy, kterou IBM nazývá Crew Interactive Mobile Companion. Sloužit bude německému kosmonautovi k provádění experimentů s krystaly i pro jiné účely. 
Není to poprvé, co se na ISS dostává robotické zařízení. Vzpomenout můžeme třeba na Robonauta 2, který se pohyboval v útrobách stanice společně s lidmi. Nejnověji to ale bude CIMON - Crew Interactive Mobile Companion, který je založen na technologii Watson firmy IBM. Jde v podstatě o cca pětikilogramovou kouli s displejem, která bude sloužit především německému kosmonautovi Alexanderu Gerstovi, který má na starosti provádění jistých experimentů s krystaly. Vedle toho si ale také bude hrát s Rubikovou kostkou nebo provádět "komplexní medicínské experimenty". To samozřejmě nezajistí samotný CIMON, který většinou poslouží jako létající kamera a inteligentní diář. 
 
 
CIMON tak bude nápomocen třeba při řešení úkolů tím, že bude zobrazovat a odškrtávat v seznamu naplánovaných kroků, ale může posloužit i jako bezpečnostní pojistka. V plánu totiž je, aby byl schopen poskytovat varovná upozornění před hrozícími potížemi ještě před tím, než je samotní lidé stihnou zaregistrovat pomocí okolních přístrojů. 
 
A že je tu využita technologie IBM Watson, je jasné, že se uplatní umělá inteligence. Ta bude schopna rozpoznávat text, řeč i obraz a nabídne schopnost zjistit specifické informace a vyhledávat. Ve všech těchto případech bude schopen se dále učit a zlepšovat. CIMON tak už dokáže rozpoznat svého "páníčka" Alexandera Gersta, čemuž byl naučen už dole na zemi s využitím fotografií a záznamů hlasu. Rozpoznat jeho obličej pak pochopitelně musí nehledě na vzájemnou polohu. Watson Visual Recognition zase byl vytrénován tak, aby se CIMON dokázal orientovat v modulu Columbus a zná všechny kroky všech experimentů, které bude provádět. 
 
 
Nejde tak o opravdu "silnou AI", ale o digitálního asistenta ve stylu Amazonu Echo a podobných zařízení, který byl přizpůsobem pro pohyb a práci v mikrogravitaci. Tato první zařízení s umělou inteligencí by ale mohla posloužit jako úvodní kroky k vytvoření opravdu všestranných systémů, jež by mohly nahradit lidi ve zkoumání Sluneční soustavy. Výhody jsou zřejmé - roboti mohou být přizpůsobeni svým úkolům, nepotřebují jíst, pít a ani tolik topit a jsou i odolnější vůči kosmickému záření. Umělá inteligence je zase nutná kvůli tomu, aby se daný robot mohl rozhodovat ihned a sám, čili aby nečekal na povely ze Země, které přicházejí se zpožděním, takže v žádném případě nezajistí možnost ovládání v reálném čase. 
 
Už dnes si můžeme dobře představit nástupce Curiosity či Mars Rover 2020, který bude schopen se sám orientovat na Marsu a bezpečně po něm jezdit a sám si hledat zajímavá místa a vzorky ke zkoumání. Důležitá rozhodnutí ostatně stále mohou činit vědci. Za deset či dvacet let by to mohla být realita. 
 


reklama