www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lodi Orion by nakonec mohly startovat na raketách komerčních firem

Lodi Orion by nakonec mohly startovat na raketách komerčních firem
, , aktualita
Lodi Orion vyvíjí americká NASA a my jsme je měli pevně spojeny s raketami SLS (Space Launch System), které je měly vynášet do vesmíru. Nicméně jejich vývoj se už dlouho zadrhává a prodražuje, takže je ve hře nová možnost. 
K oblíbeným
reklama
NASA SLS tak má navázat na rakety Saturn V z programu Apollo, aby po dlouhé době dostala lidi za nízkou oběžnou dráhu Země a ke stejnému účelu jsou vyvíjeny i lodi Orion. Stále platí, že v červnu příštího roku má proběhnout test EM-1, v jehož rámci NASA vyšle Orion k Měsíci, ale tentokrát ještě bez astronautů. Nicméně toto datum je už ohroženo, jak se vyjádřil Jim Bridenstine (NASA Administrator). Dle něj by raketa SLS pro tento test nemusela být připravena, a tak pokud chce NASA test opravdu provést, měla by se už začít poohlížet po dalších možnostech. 
 
 
V úvahu ovšem připadají spíše jen dvě, a to United Launch Alliance a SpaceX, ovšem ani jedna z nich nemá možnost vypravit Orion na cestu k Měsíci na jeden zátah. Jak to tedy provést? 
 
Starty ze Země by v takovém případě byly dva, přičemž v jednom by se na nízkou orbitu vyslal Orion a v druhém pak samostatný raketový stupeň. Orion by se s ním na orbitě setkal, spojil, a získal by tím možnost se vydat k Měsíci. Je tu ale menší problém, Orion v aktuální podobě není schopen se na orbitě připojit k další raketě. 
 
Bridenstine tak uvedl, že NASA bude zkoumat své možnosti a během příštích týdnů se rozhodne, zda je taková cesta schůdná a pokud ano, kolik dalších prostředků si to případně vyžádá. Jejich přidělení pak bude muset jako obvykle posoudit Kongres. 
 
V případě mise EM-2 plánované na rok 2023 ale už nemusí být takový postup vhodný, protože ta počítá již s lidskou posádkou. Orion pak bude nejlepší vyslat na cestu k Měsíci rovnou, ovšem to už by mohla vedle SLS teoreticky zařídit také chystaná raketa Super Heavy firmy SpaceX. Záleží však na tom, zda od NASA dostane povolení pro takové mise. 
 
NASA už také uznala, že první části plánované stanice Lunar Gateway mohou být vynášeny do vesmíru také na cizích raketách, což také není pro program SLS dobrá zpráva. Čím větší zpoždění nabere, tím více mohou jeho práci přebírat jiné rakety. Prozatím ale vývoj SLS pokračuje, a to i v rámci schvalovaného rozpočtu NASA pro příští rok
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů