www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lodi Orion by nakonec mohly startovat na raketách komerčních firem

Lodi Orion by nakonec mohly startovat na raketách komerčních firem
, , aktualita
Lodi Orion vyvíjí americká NASA a my jsme je měli pevně spojeny s raketami SLS (Space Launch System), které je měly vynášet do vesmíru. Nicméně jejich vývoj se už dlouho zadrhává a prodražuje, takže je ve hře nová možnost. 
K oblíbeným
reklama
NASA SLS tak má navázat na rakety Saturn V z programu Apollo, aby po dlouhé době dostala lidi za nízkou oběžnou dráhu Země a ke stejnému účelu jsou vyvíjeny i lodi Orion. Stále platí, že v červnu příštího roku má proběhnout test EM-1, v jehož rámci NASA vyšle Orion k Měsíci, ale tentokrát ještě bez astronautů. Nicméně toto datum je už ohroženo, jak se vyjádřil Jim Bridenstine (NASA Administrator). Dle něj by raketa SLS pro tento test nemusela být připravena, a tak pokud chce NASA test opravdu provést, měla by se už začít poohlížet po dalších možnostech. 
 
 
V úvahu ovšem připadají spíše jen dvě, a to United Launch Alliance a SpaceX, ovšem ani jedna z nich nemá možnost vypravit Orion na cestu k Měsíci na jeden zátah. Jak to tedy provést? 
 
Starty ze Země by v takovém případě byly dva, přičemž v jednom by se na nízkou orbitu vyslal Orion a v druhém pak samostatný raketový stupeň. Orion by se s ním na orbitě setkal, spojil, a získal by tím možnost se vydat k Měsíci. Je tu ale menší problém, Orion v aktuální podobě není schopen se na orbitě připojit k další raketě. 
 
Bridenstine tak uvedl, že NASA bude zkoumat své možnosti a během příštích týdnů se rozhodne, zda je taková cesta schůdná a pokud ano, kolik dalších prostředků si to případně vyžádá. Jejich přidělení pak bude muset jako obvykle posoudit Kongres. 
 
V případě mise EM-2 plánované na rok 2023 ale už nemusí být takový postup vhodný, protože ta počítá již s lidskou posádkou. Orion pak bude nejlepší vyslat na cestu k Měsíci rovnou, ovšem to už by mohla vedle SLS teoreticky zařídit také chystaná raketa Super Heavy firmy SpaceX. Záleží však na tom, zda od NASA dostane povolení pro takové mise. 
 
NASA už také uznala, že první části plánované stanice Lunar Gateway mohou být vynášeny do vesmíru také na cizích raketách, což také není pro program SLS dobrá zpráva. Čím větší zpoždění nabere, tím více mohou jeho práci přebírat jiné rakety. Prozatím ale vývoj SLS pokračuje, a to i v rámci schvalovaného rozpočtu NASA pro příští rok
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala