www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Made in Space: NASA sází na 3D tisk a sestavování zařízení přímo ve vesmíru

Made in Space: NASA sází na 3D tisk a sestavování zařízení přímo ve vesmíru
, , aktualita
NASA si už na palubě Mezinárodní vesmírné stanice vyzkoušela, jak v prostředí mikrogravitace probíhá 3D tisk. Nyní chce tuto technologii využít k tomu, aby mohla tvořit rovnou celé satelity přímo na orbitě. Výhody jsou zřejmé.
K oblíbeným
reklama
Na Mezinárodní vesmírné stanici bylo už vytisknuto přes 200 předmětů, které mohou tamní obyvatelé používat a nemusí je nákladně a zdlouhavě nechat vozit zásobovacími loděmi. V případě celých satelitů, které by se mohly na orbitě dotvořit, nebo by mohly tvořit další zařízení jsou však možné výhody ještě větší. Jde totiž i o to, aby se vynášená zařízení vešla do rakety, respektive do jejího aerodynamického krytu a také aby vydržela silné vibrace při startu. Pokud se budou tvořit až na orbitě, na nic z toho se tvůrci nebudou muset ohlížet. To samozřejmě za předpokladu, že bude existovat technologie, která to všechno umožní. 
 
Archinaut One
 
NASA minulý týden uzavřela s firmou Made In Space smlouvu, dle níž bude za 73,7 milionů dolarů vytvořen satelit Archinaut One, jenž pak bude vynesen na nízkou oběžnou dráhu. Daná firma si to vysloužila díky tomu, že u v roce 2014 dokázala ve vesmíru vytvořit první 3D objekt pomocí tisku a od roku 2016 už na ISS provozuje Additive Manufacturing Facility (AMF), čili prostě 3D tiskárnu. 
 
Jenomže tisknout na ISS je něco jiného než pomocí satelitu ve volném prostoru, kde je vzduchoprázdno a kde mohou značně kolísat teploty. Navíc prý bude nutné, aby tiskárna dokázala tvořit objekty, které jsou v některém ze svých rozměrů i větší než ona sama a Made in Space tvrdí, že už má vyvinutý systém, jenž to z hlediska technologie 3D tisku a robotiky zvládne. A že od NASA dostala v přepočtu téměř 1,7 miliardy korun, tak to vypadá, že daný systém vypadá skutečně funkčně. 
 
Co by ale samotný Archinaut One měl na nízké orbitě zvládnout? V plánu je to, že na místě vytiskne dva protilehlé nosníky, které budou mít na délku přes 10 metrů. A až budou hotovy, pak se podél nich rozvinou flexibilní solární panely, které tak budou moci tvořit 5x více energie, než by jinak zvládly běžné skládací panely na satelitu stejné velikosti. 
 
I tak by šlo jen o první krůček na cestě k celkově proměně toho, jak jsou stavěny sondy. Jde především o efektivitu využití materiálu, který lze vzít s sebou a využití prostoru na palubách raket. A kdo ví, možná to povede také k vytvoření celého systému pokrývajícího Sluneční soustavu, v němž bude figurovat i těžba, která zajistí potřebné suroviny pro továrny, jejichž prapředkem se může stát Archinaut One. S 3D tiskem se také už zcela vážně počítá v případě budoucích misí na Měsíc a na Mars. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář