www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Made in Space: NASA sází na 3D tisk a sestavování zařízení přímo ve vesmíru

Made in Space: NASA sází na 3D tisk a sestavování zařízení přímo ve vesmíru
, , aktualita
NASA si už na palubě Mezinárodní vesmírné stanice vyzkoušela, jak v prostředí mikrogravitace probíhá 3D tisk. Nyní chce tuto technologii využít k tomu, aby mohla tvořit rovnou celé satelity přímo na orbitě. Výhody jsou zřejmé.
K oblíbeným
reklama
Na Mezinárodní vesmírné stanici bylo už vytisknuto přes 200 předmětů, které mohou tamní obyvatelé používat a nemusí je nákladně a zdlouhavě nechat vozit zásobovacími loděmi. V případě celých satelitů, které by se mohly na orbitě dotvořit, nebo by mohly tvořit další zařízení jsou však možné výhody ještě větší. Jde totiž i o to, aby se vynášená zařízení vešla do rakety, respektive do jejího aerodynamického krytu a také aby vydržela silné vibrace při startu. Pokud se budou tvořit až na orbitě, na nic z toho se tvůrci nebudou muset ohlížet. To samozřejmě za předpokladu, že bude existovat technologie, která to všechno umožní. 
 
Archinaut One
 
NASA minulý týden uzavřela s firmou Made In Space smlouvu, dle níž bude za 73,7 milionů dolarů vytvořen satelit Archinaut One, jenž pak bude vynesen na nízkou oběžnou dráhu. Daná firma si to vysloužila díky tomu, že u v roce 2014 dokázala ve vesmíru vytvořit první 3D objekt pomocí tisku a od roku 2016 už na ISS provozuje Additive Manufacturing Facility (AMF), čili prostě 3D tiskárnu. 
 
Jenomže tisknout na ISS je něco jiného než pomocí satelitu ve volném prostoru, kde je vzduchoprázdno a kde mohou značně kolísat teploty. Navíc prý bude nutné, aby tiskárna dokázala tvořit objekty, které jsou v některém ze svých rozměrů i větší než ona sama a Made in Space tvrdí, že už má vyvinutý systém, jenž to z hlediska technologie 3D tisku a robotiky zvládne. A že od NASA dostala v přepočtu téměř 1,7 miliardy korun, tak to vypadá, že daný systém vypadá skutečně funkčně. 
 
Co by ale samotný Archinaut One měl na nízké orbitě zvládnout? V plánu je to, že na místě vytiskne dva protilehlé nosníky, které budou mít na délku přes 10 metrů. A až budou hotovy, pak se podél nich rozvinou flexibilní solární panely, které tak budou moci tvořit 5x více energie, než by jinak zvládly běžné skládací panely na satelitu stejné velikosti. 
 
I tak by šlo jen o první krůček na cestě k celkově proměně toho, jak jsou stavěny sondy. Jde především o efektivitu využití materiálu, který lze vzít s sebou a využití prostoru na palubách raket. A kdo ví, možná to povede také k vytvoření celého systému pokrývajícího Sluneční soustavu, v němž bude figurovat i těžba, která zajistí potřebné suroviny pro továrny, jejichž prapředkem se může stát Archinaut One. S 3D tiskem se také už zcela vážně počítá v případě budoucích misí na Měsíc a na Mars. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni
Výrobce procesorů MediaTek byl přistižen při podvádění v benchmarcích. Pokud byly detekovány známé aplikace měřící výkon, procesor se přepnul do výkonnějšího režimu a dosahoval až o 30 % vyšších hodnot.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Windows 10 chce lépe radit, jak uvolnit místo na disku Windows 10 chce lépe radit, jak uvolnit místo na disku
Funkce pro uvolňování místa na disku pomocí mazání nepotřebných dat je dobře známá výbava snad všech moderních operačních systémů, přičemž Microsoft se ji chystá ve Windows 10 zdokonalit. Jak?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů