www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu
, , aktualita
NASA se může pochlubit dalším objevem, který učinila konkrétně její sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Ta našla další obrovské ložisko vodního ledu pod povrchem rudé planety. 
K oblíbeným
reklama
Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) obíhá kolem Marsu už od roku 2006, takže měl dost času na jeho zkoumání pomocí své radarové výbavy. Právě díky ní se nyní hluboko pod severní polární čepičkou, a to asi 2 km pod povrchem, našla obrovská zásoba vodního ledu. Ta má být dle odhadů asi třetí největší na celé planetě a dle NASA jde pravděpodobně o pozůstatky dávno ztracených polárních ledovců, které Mars měl mít ještě když na něm tekla voda. 
 
 
Pokud by všechen led skrytý ve vrstvách v celém severním podzemním rezervoáru roztál, dokázal by dle výzkumníků zalít celý povrch Marsu vodou do výšky 1,5 metru. Zajímavé také je, jakým způsobem je led uložen. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Data intepretovala American Geophysical Union, dle níž je led uložen ve vrstvách, a to střídavě s vrstvami písku. I tak jde ale většinou o led, který tvoří 61 až 88 procent celkového objemu dané oblasti. 
 
Geologové samotní jsou přitom z navrstveného ledu nadšeni, protože vrstvy obecně jim pomáhají zkoumat dávnou minulost, a tedy v tomto případě to, jak se na Marsu postupně měnily podmínky prostředí. Ale to teprve bude pořádně zkoumáno a jde i o jeden z úkolů pro rover mise Mars 2020.  
 
Skrytá voda ve velkých koncentracích by také mohla být nápomocna při příštích misích a kolonizaci Marsu. Jenomže v tomto případě jde o ložisko ukryté celé dva kilometry pod povrchem a k tomu by bylo složité se dostávat i na Zemi, natož pak na cizí planetě. To už může být mnohem lepší dobývat vodu z povrchu polárních oblastí, kde je vodní led smíchán se suchým ledem. 
 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů