www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu
, , aktualita
NASA se může pochlubit dalším objevem, který učinila konkrétně její sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Ta našla další obrovské ložisko vodního ledu pod povrchem rudé planety. 
K oblíbeným
reklama
Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) obíhá kolem Marsu už od roku 2006, takže měl dost času na jeho zkoumání pomocí své radarové výbavy. Právě díky ní se nyní hluboko pod severní polární čepičkou, a to asi 2 km pod povrchem, našla obrovská zásoba vodního ledu. Ta má být dle odhadů asi třetí největší na celé planetě a dle NASA jde pravděpodobně o pozůstatky dávno ztracených polárních ledovců, které Mars měl mít ještě když na něm tekla voda. 
 
 
Pokud by všechen led skrytý ve vrstvách v celém severním podzemním rezervoáru roztál, dokázal by dle výzkumníků zalít celý povrch Marsu vodou do výšky 1,5 metru. Zajímavé také je, jakým způsobem je led uložen. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Data intepretovala American Geophysical Union, dle níž je led uložen ve vrstvách, a to střídavě s vrstvami písku. I tak jde ale většinou o led, který tvoří 61 až 88 procent celkového objemu dané oblasti. 
 
Geologové samotní jsou přitom z navrstveného ledu nadšeni, protože vrstvy obecně jim pomáhají zkoumat dávnou minulost, a tedy v tomto případě to, jak se na Marsu postupně měnily podmínky prostředí. Ale to teprve bude pořádně zkoumáno a jde i o jeden z úkolů pro rover mise Mars 2020.  
 
Skrytá voda ve velkých koncentracích by také mohla být nápomocna při příštích misích a kolonizaci Marsu. Jenomže v tomto případě jde o ložisko ukryté celé dva kilometry pod povrchem a k tomu by bylo složité se dostávat i na Zemi, natož pak na cizí planetě. To už může být mnohem lepší dobývat vodu z povrchu polárních oblastí, kde je vodní led smíchán se suchým ledem. 
 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů