www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu

Mars Orbiter našel obrovská ložiska ledu
, , aktualita
NASA se může pochlubit dalším objevem, který učinila konkrétně její sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Ta našla další obrovské ložisko vodního ledu pod povrchem rudé planety. 
K oblíbeným
reklama
Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) obíhá kolem Marsu už od roku 2006, takže měl dost času na jeho zkoumání pomocí své radarové výbavy. Právě díky ní se nyní hluboko pod severní polární čepičkou, a to asi 2 km pod povrchem, našla obrovská zásoba vodního ledu. Ta má být dle odhadů asi třetí největší na celé planetě a dle NASA jde pravděpodobně o pozůstatky dávno ztracených polárních ledovců, které Mars měl mít ještě když na něm tekla voda. 
 
 
Pokud by všechen led skrytý ve vrstvách v celém severním podzemním rezervoáru roztál, dokázal by dle výzkumníků zalít celý povrch Marsu vodou do výšky 1,5 metru. Zajímavé také je, jakým způsobem je led uložen. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Data intepretovala American Geophysical Union, dle níž je led uložen ve vrstvách, a to střídavě s vrstvami písku. I tak jde ale většinou o led, který tvoří 61 až 88 procent celkového objemu dané oblasti. 
 
Geologové samotní jsou přitom z navrstveného ledu nadšeni, protože vrstvy obecně jim pomáhají zkoumat dávnou minulost, a tedy v tomto případě to, jak se na Marsu postupně měnily podmínky prostředí. Ale to teprve bude pořádně zkoumáno a jde i o jeden z úkolů pro rover mise Mars 2020.  
 
Skrytá voda ve velkých koncentracích by také mohla být nápomocna při příštích misích a kolonizaci Marsu. Jenomže v tomto případě jde o ložisko ukryté celé dva kilometry pod povrchem a k tomu by bylo složité se dostávat i na Zemi, natož pak na cizí planetě. To už může být mnohem lepší dobývat vodu z povrchu polárních oblastí, kde je vodní led smíchán se suchým ledem. 
 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře