Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microchip SMC 1000 8x25G slibuje zajistit čtyřnásobnou paměťovou propustnost

30.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Microchip SMC 1000 8x25G slibuje zajistit čtyřnásobnou paměťovou propustnost
Arizonská společnost Microchip Technology Inc. ohlásila paměťový kontroler SMC 1000 8x25G, který slibuje zajistit čtyřnásobnou paměťovou propustnost pro dnešní výkonná datová centra. Jak to má udělat?
Společnost Microchip Technology se zabývá výrobou mikrokontrolerů, FPGA, čipů pro správu napájení a jiných zařízení, přičemž nyní se díky SMC 1000 8x25G dostává i na trh se zařízeními pro paměťovou infrastrukturu. Zmíněný čip byl označen za sériový paměťový kontroler určený pro využití ve vysoce výkonných datových centrech. Dozvídáme se pak o něm především to, že slibuje zajistit čtyřnásobnou propustnost mezi procesorem či SoC a paměťmi RAM, což nezní vůbec špatně. Ostatně právě tato propustnost je dlouhodobě považována za jedno z úzkých hrdel počítačových systémů. 
 
 
Výrobce mluví o tom, že v poslední době se zvyšuje počet jader v procesorech, ovšem to má za následek, že propustnost paměťového systému na jádro se naopak snižuje. Příčinou je prostě to, že propustnost pamětí neroste tak rychle, aby dokázala pokrýt stále vyšší počty procesorových jader, což je téma zvláště pro posledních pár let. To je všechno jasné, ale jak má tento problém řešit přídavný čip? 
 
 
Aktuální stav je jasný, máme u prostě SoC či procesor s vlastními kontrolery, které jsou napojeny na paměťové sloty. Řešení firmy Microchip je trošku složitější. 
 

 
SMC 1000 8x25G se na CPU napojuje pomocí 8bitových linek rozhraní OMI (Open Memory Interface), které zvládnou každá po 25 Gb/s propustnosti. Na druhé straně jsou pak na čip napojeny paměti DDR4 v rámci modulů DDIMM. To ve výsledku znamená, že se na straně CPU či SoC využije daleko méně pinů na jeden paměťový kanál pro DDR4, což umožní těchto kanálů využít více, čímž se zvýší propustnost. SMC 1000 8x25G tak zde funguje jako externí paměťový kontroler. 
 
 
Microchip přitom už získal pro OMI důležitého partnera v podobě společnosti IBM, která chce tento standard využít ve svých procesorech POWER. Zájem má také společnost AMD nebo Google. 84pinových DDIMM si už také dávno všimly společnosti SMART Modular, Micron a Samsung Electronics, které s nimi počítají pro standard DDR5 a moduly s kapacitami od 16 do 256 GB. Samotnému procesoru ale může být úplně jedno, zda bude skrz paměťový kontroler využívat paměti DDR4, DDR5 či snad jiného standardu. 
  
Zdroj: EETimes