Micron najíždí na výrobu GDDR6, k čemu všemu se využijí?

Micron najíždí na výrobu GDDR6, k čemu všemu se využijí?
, , aktualita
Micron ohlásil, že si přichystal opravdu agresivní nájezd výroby pamětí GDDR6, které mají mít výrazný dopad i na nabídku mainstreamových grafických karet, kde už léta vládnou paměti GDDR5. 
K oblíbeným
reklama
Dle těchto úvodních informací by se tak mohlo zdát, že paměti GDDR6 začnou brzy ve velkém nahrazovat staré GDDR5 a je pravda, že tento přechod bude jistě rychlejší než v případě DDR3 a nových DDR4, neboť grafické paměti se nemusí ohlížet na podporu procesorových architektur a vůbec platforem. Záležet bude spíše na tom, zda se výrobcům vyplatí z hlediska ceny a toho, jaký výkonnostní pokrok vůbec přinesou. 
 
 
Paměti GDDR5 se na trh dostaly už v roce 2008 a i když od té doby přišly také novější GDDR5X a ze zcela jiného soudku pak HMB a HBM2, ale GDDR5 jsou stále nejrozšířenější a na grafických kartách s cenou pod 300 dolarů se nepoužívá nic jiného. A pokud má platit to, co bylo řečeno v perexu, GDDR6 by to měly brzy změnit. 
 
Micron chce také přispět k tomu, aby se VR a 4K protlačily do mainstreamu a k tomu opět bude třeba nabídnout v tomto segmentu výrazně výkonnější karty. Ty dnes používají i GDDR5X v případě firmy NVIDIA, o nichž je dobře známo, že jde jen o dočasné řešení. Zato GDDR6 mají schopnost stát se důstojnou náhradou za GDDR5 i GDDR5X a dokonce i konkurovat pamětem HBM2. Však ty na herních kartách AMD nedokázaly ani dorovnat propustnost generace HBM1, zatíco GDDR6 slibují propustnost 16 Gb/s na pin. To znamená, že na prostém 256bitovém rozhraní dosáhnou 512 GB/s, což je propustnost hodná dnešního herního hi-endu. 
 
 
A jak mají GDDR6 dosáhnout tak vysoké datové propustnosti? Jak ukazuje výše uvedený obrázek, využijí pro to dva zcela nezávislé paměťové kanály pro čtení a zápis dat o velikosti 32 bajtů oproti GDDR5X, kde jde o jeden kanál pro 64 bajtů. Datové packety o této délce jsou pak rozděleny na šestnáct 16bitových slov, které jsou přenášeny sekvenčně přes dvoukanálovou 16bitovou datovou sběrnici.  
 
 
Nástup pamětí GDDR6 by tak měl vypadat podobně, jako když GDDR5 nahradily staré DDR3 (či GDDR3). Když se podíváme na historii karet NVIDIA, pak tu máme sérii GeForce 200, která byla paměťmi GDDR5 zcela nepolíbená. V sérii GeForce 300 byla pouze jedna karta s těmito paměťmi, ovšem v rodině GeForce 400 už GDDR5 převažovaly. Něco podobného by tak mohla zvláště NVIDIA předvést i nyní, ale to konec konců závisí jen na ní. 
 
Micron přitom cílí nejen na herní karty, ale také na zařízení pro těžbu kryptoměn, umělou inteligenci či automobilové systémy autonomního řízení. Očekává se, že propustnost prvních GDDR6 se bude pohybovat mezi 12 a 16 Gb/s na pin. Jak toho AMD a NVIDIA dokáží využít, to zatím nikdo krom nich neví a samotné tyto firmy se k tomuto tématu ještě vůbec nevyjádřily. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek56 komentářů