Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft a podmínky pro netbooky

24.7.2008, Pavel Boček, aktualita
Microsoft a podmínky pro netbooky
Server Fudzilla přinesl poměrně zajímavé informace o podmínkách, které Microsoft dal výrobcům netbooků. Ty by mnohdy mohly být po stránce výkonu daleko lepší a práce s nimi svižnější, avšak kvůli těmto podmínkách to nelze, ani s operačním...
Server Fudzilla přinesl poměrně zajímavé informace o podmínkách, které Microsoft dal výrobcům netbooků. Ty by mnohdy mohly být po stránce výkonu daleko lepší a práce s nimi svižnější, avšak kvůli těmto podmínkách to nelze, ani s operačním systémem Windows XP. Například podmínka pro uvedení Eee PC 1000 výhradně bez SSD či omezení RAM na pouhý jeden gigabajt. Nebo omezení kapacity pevého disku na 80 GB.



Nedávno Microsoft omezení zvýšil na 160 GB, načež se ihned objevila velká řada modelů s těmito disky. SSD jsou však stále limitovány na 16 GB pro XP a 24 GB pro Vista Basic. Podobně je to s omezením velikosti LCD panelu na 10,2'', ačkoli prý zdá se existuje ještě kategorie velkých displejů s úhlopříčkou 14,1'', kterých se možná dočkáme později. Prozatím všechno důvody pro odmítání netbooků mnoha uživateli, jelikož za cenu o něco málo vyšší je možné pořídit laptopy s mnohem lepšími parametry; sice ne nijak luxusní modely samozřejmě, ale na použití shodné s netbooky lepší.

Například výkonnější procesor. Dle zjištěných informací Microsoft stanovil omezení na jednojádrový procesor s maximální frekvencí 1 GHz nebo: Intel Atom (N230, N270, Z500, Z510, Z520, Z530, Z540), Intel Celeron 220, AMD Geode LX, Athlon 2650e, Sempron 210U, VIA C7M (ULV verze), Neon (U2300, U2400, U2500) - zřejmě je myšlen VIA Nano, jak Fudzilla vtipně poznamenává, někdo v Microsoftu by měl pozorněji ověřovat jména. Podobně je to i s grafickými kartami, spolu s dalšími komponentami obvykle nevhodnými na přehrávání videa (minimálně v HD rozlišení). Ty nesmí být lepší než DirectX 9.0.

A co by se stalo, kdyby výrobci překročili požadavky ? Microsoft by podstatně zvýšil cenu licencí. Ta je nyní podstatně nižší oproti jiným produktům: menší netbooky mají licenci za 32 amerických dolarů na vyspělých trzích (USA, EU apod.), za 26 dolarů na rozvíjejících se trzích a za 19 dolarů v Rusku a Číně. Nettopy a netbooky s větším displejem mají licence dražší, konkrétně 47, 43 a 36 dolarů. Není tedy divu, že lepší modely se objevují výhradně s OS Linux, se kterým nakonec stejně běží lépe.

Zdroj: Fudzilla