www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery

Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
, , aktualita
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
K oblíbeným
reklama
Je zajímavé, že se dá bezpečnostní riziko operačního systému Windows vyřešit koupí jedné domény. Konkrétně jde o doménu corp.com, kterou po dlouhých 26 let bez nějakého zvláštního využití vlastnil Mike O'Conner. Ten ji v únoru vydražil, přičemž vyvolávací cena činila 1,7 milionu USD. To je docela šílená cena na doménu, kterou nepoužíval. Za kolik se nakonec prodala, to bohužel nevíme. Otázkou pro mnohé může být, co je na ní vlastně tak zvláštního. Tato doména totiž může mít v praxi spojitost s podnikovými zařízeními běžícími s operačním systémem Microsoft Windows, a právě proto to byl Microsoft, kdo tuto doménu nakonec odkoupil a zachránil tak svět před hackerskými útoky, které by mohly nastat, kdyby se doména dostala do nevhodných rukou.
 
Microsoft Windows lofo
 
Vtip je v tom, že Microsoft před 20 lety přišel s Active Directory ve svých operačních systémech, jako byl např. Windows Server 2000, přičemž výchozí jméno pro Active Directory bylo právě "corp". Administrátoři mnoha společností to nepřekvapivě nezměnili a nechali ve výchozím stavu. S tím nebyl problém do doby, kdy byly počítače připojené v rámci interní podnikové sítě. Jakmile ale bylo zařízení vně sítě (např. notebook) a snažilo se připojovat k Active Directory z Intenetu, vznikla kolize. Místo připojení na jméno corp v rámci interní sítě (nějaké corp.xyz.xyz) se takový počítač mohl připojit na corp.com.
 
Naštěstí O'Conner neměl nekalé úmysly. Pokud by ale doménu corp.com vlastnil nějaký hacker, mohl by díky tomu, že se počítače omylem dotazují nesprávného serveru, získávat data ze stovek tisíců podnikových počítačů, které byly používány vně podnikových sítí a jejichž administrátoři nezměnili výchozí nastavení. Jen za 8 měsíců roku 2019 se k doméně snažilo připojit 375 tisíc počítačů, a to i přesto, že Microsoft problém začal řešit v roce 2009 vydáváním nejrůznějších patchů svých systémů, které měly něčemu takovému zabránit. Stále existuje ale obrovské množství sítí a zařízení, která využívají nesprávně nastavené systémy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů