www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery

Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
, , aktualita
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
K oblíbeným
reklama
Je zajímavé, že se dá bezpečnostní riziko operačního systému Windows vyřešit koupí jedné domény. Konkrétně jde o doménu corp.com, kterou po dlouhých 26 let bez nějakého zvláštního využití vlastnil Mike O'Conner. Ten ji v únoru vydražil, přičemž vyvolávací cena činila 1,7 milionu USD. To je docela šílená cena na doménu, kterou nepoužíval. Za kolik se nakonec prodala, to bohužel nevíme. Otázkou pro mnohé může být, co je na ní vlastně tak zvláštního. Tato doména totiž může mít v praxi spojitost s podnikovými zařízeními běžícími s operačním systémem Microsoft Windows, a právě proto to byl Microsoft, kdo tuto doménu nakonec odkoupil a zachránil tak svět před hackerskými útoky, které by mohly nastat, kdyby se doména dostala do nevhodných rukou.
 
Microsoft Windows lofo
 
Vtip je v tom, že Microsoft před 20 lety přišel s Active Directory ve svých operačních systémech, jako byl např. Windows Server 2000, přičemž výchozí jméno pro Active Directory bylo právě "corp". Administrátoři mnoha společností to nepřekvapivě nezměnili a nechali ve výchozím stavu. S tím nebyl problém do doby, kdy byly počítače připojené v rámci interní podnikové sítě. Jakmile ale bylo zařízení vně sítě (např. notebook) a snažilo se připojovat k Active Directory z Intenetu, vznikla kolize. Místo připojení na jméno corp v rámci interní sítě (nějaké corp.xyz.xyz) se takový počítač mohl připojit na corp.com.
 
Naštěstí O'Conner neměl nekalé úmysly. Pokud by ale doménu corp.com vlastnil nějaký hacker, mohl by díky tomu, že se počítače omylem dotazují nesprávného serveru, získávat data ze stovek tisíců podnikových počítačů, které byly používány vně podnikových sítí a jejichž administrátoři nezměnili výchozí nastavení. Jen za 8 měsíců roku 2019 se k doméně snažilo připojit 375 tisíc počítačů, a to i přesto, že Microsoft problém začal řešit v roce 2009 vydáváním nejrůznějších patchů svých systémů, které měly něčemu takovému zabránit. Stále existuje ale obrovské množství sítí a zařízení, která využívají nesprávně nastavené systémy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray" Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray"
Moderní technologie přináší kdysi nevídané možnosti. Jedním z výdobytků moderní doby je 3D tisk a obecně aditivní výroba. V Austrálii takto úspěšně zkouší technologii cold spray pro jednodušší opravy ponorek mimo doky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen
HP představilo monitor X24c, který je svou úhlopříčkou sice malý, ale poloměrem zakřivení překonává všechny dosavadní monitory od HP. A potěší také cenou. Mezi další herní novinky od HP patří myši z řady Vector.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa
Zaměstnancům Facebooku se nelíbí postoj jejich šéfa, Marka Zuckerberga. Ten totiž na rozdíl od Twitteru nehodlá nijak blokovat příspěvky amerického prezidenta Donald Trumpa, které hodnotí jako zavádějící nebo agresivní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Epic Games Store se chystá i na Android a iOS Epic Games Store se chystá i na Android a iOS
Šéf společnosti Epic Games byl opět jednou zpovídán, a to tentokrát serverem Gamespot. Řeč přišla na plány ohledně podpory dalších OS a také na to, jak může nabízení her zdarma pomoci k jejich lepším prodejům na jiných platformách. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadily do multiplexu 23.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik