www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou
, , aktualita
Před necelými třemi lety Microsoft testoval podvodní datové centrum Natick a nyní spouští testování druhé generace. Toto centrum je ponořeno v Severním moři u Skotska a mělo by běžet až 20 let.
reklama
V srpnu roku 2015 ponořil Microsoft u Kalifornie malé datové centrum do moře do hloubky zhruba 10 metrů a zkoušel, zda to přinese nějaké výhody (např. chlazení okolní vodou) i problémy. Nyní totéž zkouší podruhé s mnohem větším datovým centrem Natick 2 (Natick Phase 2). Tentokrát má rozměry 12,2 metru a v průměru má 2,8 metru. Celkově je zde 12 racků s 864 servery a 27,6 PB diskového prostoru.
 
Tým projektu Microsoft Natick 2
 
Natick 2 byl ponořen v Severním moři na severovýchod od Skotska. K napájení požaduje 240 kW, které jsou získávány z obnovitelných zdrojů (větrné, solární i příbojové elektrárny). Otázkou je, jak bude na takový zdroj tepla reagovat okolí (ryby a podobně) i jak dobře se vlastně bude centrum takto chladit (na rozdíl od pozemských center nevyžaduje nákladné chlazení, o to se postará okolní moře). Předpokládá se, že bez lidského zásahu bude fungovat po dobu 5 let, pak se vymění, co bude potřeba a znovu ponoří. Takto by centrum mělo fungovat asi 20 let, poté bude zrecyklováno.
 
Výhodou datacentra v okolí pobřeží má být zejména to, že je blízko místům, kde je soustředěna většina obyvatelstva, takže práce s blízkým centrem pak snižuje latence a zvyšuje výkon. Chlazení vodou i omezená údržba by měla snížit náklady a pokud se koncept osvědčí, chtěl by Microsoft využívat podobná centra i prakticky pro své komerční služby (nyní jde jen o testovací provoz).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře