www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou
, , aktualita
Před necelými třemi lety Microsoft testoval podvodní datové centrum Natick a nyní spouští testování druhé generace. Toto centrum je ponořeno v Severním moři u Skotska a mělo by běžet až 20 let.
reklama
V srpnu roku 2015 ponořil Microsoft u Kalifornie malé datové centrum do moře do hloubky zhruba 10 metrů a zkoušel, zda to přinese nějaké výhody (např. chlazení okolní vodou) i problémy. Nyní totéž zkouší podruhé s mnohem větším datovým centrem Natick 2 (Natick Phase 2). Tentokrát má rozměry 12,2 metru a v průměru má 2,8 metru. Celkově je zde 12 racků s 864 servery a 27,6 PB diskového prostoru.
 
Tým projektu Microsoft Natick 2
 
Natick 2 byl ponořen v Severním moři na severovýchod od Skotska. K napájení požaduje 240 kW, které jsou získávány z obnovitelných zdrojů (větrné, solární i příbojové elektrárny). Otázkou je, jak bude na takový zdroj tepla reagovat okolí (ryby a podobně) i jak dobře se vlastně bude centrum takto chladit (na rozdíl od pozemských center nevyžaduje nákladné chlazení, o to se postará okolní moře). Předpokládá se, že bez lidského zásahu bude fungovat po dobu 5 let, pak se vymění, co bude potřeba a znovu ponoří. Takto by centrum mělo fungovat asi 20 let, poté bude zrecyklováno.
 
Výhodou datacentra v okolí pobřeží má být zejména to, že je blízko místům, kde je soustředěna většina obyvatelstva, takže práce s blízkým centrem pak snižuje latence a zvyšuje výkon. Chlazení vodou i omezená údržba by měla snížit náklady a pokud se koncept osvědčí, chtěl by Microsoft využívat podobná centra i prakticky pro své komerční služby (nyní jde jen o testovací provoz).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala