www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou
, , aktualita
Před necelými třemi lety Microsoft testoval podvodní datové centrum Natick a nyní spouští testování druhé generace. Toto centrum je ponořeno v Severním moři u Skotska a mělo by běžet až 20 let.
reklama
V srpnu roku 2015 ponořil Microsoft u Kalifornie malé datové centrum do moře do hloubky zhruba 10 metrů a zkoušel, zda to přinese nějaké výhody (např. chlazení okolní vodou) i problémy. Nyní totéž zkouší podruhé s mnohem větším datovým centrem Natick 2 (Natick Phase 2). Tentokrát má rozměry 12,2 metru a v průměru má 2,8 metru. Celkově je zde 12 racků s 864 servery a 27,6 PB diskového prostoru.
 
Tým projektu Microsoft Natick 2
 
Natick 2 byl ponořen v Severním moři na severovýchod od Skotska. K napájení požaduje 240 kW, které jsou získávány z obnovitelných zdrojů (větrné, solární i příbojové elektrárny). Otázkou je, jak bude na takový zdroj tepla reagovat okolí (ryby a podobně) i jak dobře se vlastně bude centrum takto chladit (na rozdíl od pozemských center nevyžaduje nákladné chlazení, o to se postará okolní moře). Předpokládá se, že bez lidského zásahu bude fungovat po dobu 5 let, pak se vymění, co bude potřeba a znovu ponoří. Takto by centrum mělo fungovat asi 20 let, poté bude zrecyklováno.
 
Výhodou datacentra v okolí pobřeží má být zejména to, že je blízko místům, kde je soustředěna většina obyvatelstva, takže práce s blízkým centrem pak snižuje latence a zvyšuje výkon. Chlazení vodou i omezená údržba by měla snížit náklady a pokud se koncept osvědčí, chtěl by Microsoft využívat podobná centra i prakticky pro své komerční služby (nyní jde jen o testovací provoz).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně) Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně)
Konami vydává free-to-play verzi svého oblíbeného fotbalového simulátoru. PES 2019 Lite si můžete stáhnout zdarma pro PC, PlayStation 4 a Xbox One, budete ovšem muset oželet některé herní módy.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář