www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou

Microsoft Natick 2, další datové centrum pod vodou
, , aktualita
Před necelými třemi lety Microsoft testoval podvodní datové centrum Natick a nyní spouští testování druhé generace. Toto centrum je ponořeno v Severním moři u Skotska a mělo by běžet až 20 let.
reklama
V srpnu roku 2015 ponořil Microsoft u Kalifornie malé datové centrum do moře do hloubky zhruba 10 metrů a zkoušel, zda to přinese nějaké výhody (např. chlazení okolní vodou) i problémy. Nyní totéž zkouší podruhé s mnohem větším datovým centrem Natick 2 (Natick Phase 2). Tentokrát má rozměry 12,2 metru a v průměru má 2,8 metru. Celkově je zde 12 racků s 864 servery a 27,6 PB diskového prostoru.
 
Tým projektu Microsoft Natick 2
 
Natick 2 byl ponořen v Severním moři na severovýchod od Skotska. K napájení požaduje 240 kW, které jsou získávány z obnovitelných zdrojů (větrné, solární i příbojové elektrárny). Otázkou je, jak bude na takový zdroj tepla reagovat okolí (ryby a podobně) i jak dobře se vlastně bude centrum takto chladit (na rozdíl od pozemských center nevyžaduje nákladné chlazení, o to se postará okolní moře). Předpokládá se, že bez lidského zásahu bude fungovat po dobu 5 let, pak se vymění, co bude potřeba a znovu ponoří. Takto by centrum mělo fungovat asi 20 let, poté bude zrecyklováno.
 
Výhodou datacentra v okolí pobřeží má být zejména to, že je blízko místům, kde je soustředěna většina obyvatelstva, takže práce s blízkým centrem pak snižuje latence a zvyšuje výkon. Chlazení vodou i omezená údržba by měla snížit náklady a pokud se koncept osvědčí, chtěl by Microsoft využívat podobná centra i prakticky pro své komerční služby (nyní jde jen o testovací provoz).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek