www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft umožní linuxovým aplikacím běžet pod Windows 10 i DirectX

Microsoft umožní linuxovým aplikacím běžet pod Windows 10 i DirectX
, , aktualita
Prezident Microsoftu si nedávno sypal popel na hlavu, že nepřátelský přístup jeho firmy ke světu Open Source byl chybný a je vidět, že vztah Microsoftu je nyní velice odlišný. Ukazují to i novinky z Build 2020. 
K oblíbeným
reklama
Microsoft tak právě pořádá konferenci Build 2020, kde se vývojáři dozvídají i o velkých změnách ohledně funkcionality linuxových aplikací pod Windows 10, které jim mají značně usnadnit život. V prvé řadě přichází možnost hardwarové akcelerace pomocí GPU, a to v rámci Windows Subsystem for Linux 2 (WSL2) a WSL obecně pak dostane možnost provozovat linuxové aplikace včetně jejich grafického rozhraní (GUI). 
 
 
Podrobnosti o tomto tématu naleznete na blogu DirectX Heart Linux, kde je popisuje Steve Pronovost (Partner Development Lead). Ten tak upozorňuje, že nyní WSL zvládne toliko konzolové linuxové aplikace, čili brzy budeme moci pod Windows 10 a WSL spustit i linuxové aplikace s grafickým rozhraním a využívat navíc i akceleraci pomocí GPU, a to vedle DirectX také pomocí API OpenGL, OpenCL a CUDA. 
 
Právě to zajistí WSL2, jenž se začne na veřejnost dostávat ještě během tohoto měsíce. Poté se nejdříve Insideři, a to ti odvážnější v rámci Fast Ring, dočkají podpory GPU akcelerace. Microsoft se také chystá někdy později ještě podrobně představit celý svůj koncept podpory linuxových aplikací a jejich GUI, takže to evidentně nebude hned. 
 
Následně tu máme ještě novinky z oblasti PowerToys, čili znovu oživené třídy malých a výkonných nástrojů, které se dostávají do nabídky systémů Microsoftu. 
 
 
Ten přidal dva nové nástroje, a sice PowerToys Run a Keyboard Manager. První z nich poslouží pro rychlé spouštění pomocí zadávacího řádku, který se objeví po stisknutí kombinace Alt+Mezerník. Nejde přitom pouze o spouštění, ale také o vyhledávání nebo i rychlé řešení jednodušších početních úloh. Poslouží k tomu různé standardizované výrazy, na jaké můžeme být zvyklí třeba při vyhledávání pomocí Googlu.  
 
 
Keyboard Manager zase nabídne možnost přemapování naší klávesnice a používaných zkratek. Změny se ovšem projeví pouze v tehdy, když tato utilita v rámci PowerToys běží v pozadí, čili nové nastavení nenahrazuje a nemění výchozí mapování klávesnice. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Včera, aktualita, Jan Vítek