www.svethardware.cz
>
>

Mikrokanálky uvnitř čipu pro velice silné chlazení systémů DARPA

Mikrokanálky uvnitř čipu pro velice silné chlazení systémů DARPA
, , aktualita
Výzkumníci z Purdue University vyvinuli systém vnitřního vodního chlazení čipů, který je založen na síti mikrokanálků, jimiž proudí médium. Jde přitom o chlazení, které slibuje vysoký výkon, jenž je v případě počítačových čipů v podstatě nebývalý. 
K oblíbeným
reklama
Nápad chladit čipy takovýmto způsobem není nijak nový. My jsme se mu věnovali už v článku z roku 2005, což byla však ještě doba, kdy se svět chlazení PC komponent a počítačů prudce rozvíjel a stoupala spotřeba procesorů i grafických čipů. Dnes už je chlazení téměř mrtvé téma zajímající spíše jen overclockery, alespoň v porovnání o oním obdobím, neboť se našel univerzální lék v podobě heatpipe a především přestala stoupat spotřeba hardwaru. 
 
 
Nicméně to mluvíme spíše o spotřební elektronice či PC hardwaru, který není na trhu jediný a především nepotřebuje chladicí kapacitu 1000 W na čtverečný centimetr, což má být v možnostech technologie vyvinuté na Purdue University. Ta je v podstatě velice jednoduchá, neboť využívá sérii mikrokanálků, jimiž proudí chladicí médium a jde v podstatě o vodní blok, jenž může být integrovaný přímo do čipu a to se bude hodit zvláště ve stále častějších 3D či vrstvených čipech. 
 
Jak výzkumníci z Purdue University uvádějí, pokud máme byť jen dva výkonné čipy potřebující kvalitní chlazení, které sedí na sobě, ten spodní je ve značné nevýhodě a musí pracovat s nižší spotřebou, a tedy i výdejem tepla. V dnešní době jsou však vrstvené spíše paměťové čipy, jako 3D NAND Flash a pokud jde o výkonné čipy s vyšším výdejem tepla, v jejich případě se uvažuje spíše než o vrstvení o propojování v jedné vrstvě pomocí spodních spojů. 
 
 
Nicméně tento výzkum byl financován pro jiný účel než pro spotřební elektroniku. Peníze poskytla DARPA, jejímž cílem bylo právě uchladit až kilowatt na čtverečném centimetru, a to je asi desetkrát více, než musí zvládnout běžné PC chladiče.
 
Tento cíl tak byl splněn, přičemž pro to posloužil také komerčně dostupný produkt, a to chladicí médium HFE-7100, které je teplotně vodivé, ale elektricky nevodivé, aby se zabránilo případnému zkratu. Dokáže také kolovat v mikrokanálcích, které měly průměr pouze 10 až 15 mikronů. Jsou tak desetkrát užší než v už běžně prodávaných vodních blocích, jež se také chlubí využitím mikrokanálků pro maximalizaci plochy pro přesun tepla z bloku do chladicího média. Krom toho všeho tu byl ještě jeden klíč k úspěchu, a to zkrácení mikrokanálků na délku 250 mikronů, díky čemuž mohl celý systém pracovat efektivně. 

Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti Super: přijde se 4608 CUDA jádry a 16Gb/s GDDR6? NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti Super: přijde se 4608 CUDA jádry a 16Gb/s GDDR6?
Opět se nám objevují informace o údajně chystané kartě GeForce RTX 2080 Ti Super, které už jsou navíc konkrétnější. Mohou se tak zájemci o co nejrychlejší desktopovou kartu těšit na 4608 CUDA jader a 16Gb/s GDDR6?
Dnes, aktualita, Jan Vítek