www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mindfactory: počty vadných CPU Ryzen nejsou nijak zvláštní

Mindfactory: počty vadných CPU Ryzen nejsou nijak zvláštní
, , aktualita
Tento týden jsme si mohli všimnout, jak si jeden z menších amerických výrobců značkových počítačů postěžoval na neobvyklý počet vadných procesorů AMD Ryzen. Daný tweet byl později smazán, což o lecčem vypovídá. 
K oblíbeným
reklama
Informace o procesorech, které měly k danému výrobci dorazit už rovnou mrtvé, mohly být a také byly zcela nesmyslně interpretovány tak, že výkonnější Ryzeny 5000 mají pravděpodobnost selhání mezi 8 a 16 procenty, což je pochopitelně nesmysl. Ozývaly se ale i další zdroje, dle nichž se lidé setkali také s neobvyklým množstvím procesorů Ryzen, jež došly už nefunkční, anebo vykazovaly podivné chování. Je ale zřejmé, že pokud se původní zpráva dostane k dostatečnému počtu lidí, pravděpodobně se najde ještě někdo další, kdo bude mít podobnou zkušenost, anebo se s ní bude chtít podělit nehledě na to, zda je to pravda.
 
zohýbané piny na procesoru AMD jako důsledek nevhodné manipulace
 
Je tak třeba hledat i jiné, pokud možno nezaujaté zdroje a tím může být třeba náš oblíbený německý prodejce Mindfactory, který nás obvykle zásobí zajímavými statistikami o prodejích procesorů AMD a Intel. 
 
Jak dobře víme, Mindfactory prodává v této době více než 35 tisíc procesorů AMD měsíčně, čili jde o nesrovnatelně větší vzorek procesorů, než je nějakých 50 kusů modelu 5950X či 120 kusů procesoru 5600X. A právě Mindfactory veřejně uvádí data o RMA, čili o vracených procesorech (viz Sofaboy90 via Reddit), na nichž by se rozhodně mělo ukázat, zda má AMD problém s kvalitou či výstupní kontrolou svých procesorů. 
 
Nic takového se ale neukazuje, právě naopak, moderní procesory Ryzen 5000 jsou na tom v tomto ohledu lépe než generace 3000, o níž se nikdy netvrdilo, že by měla mít problémy s kvalitou. Čísla aktualizovaná serverem Hexus.net vyjadřující počet vracených procesorů (vyjádřeno procenty) jsou tak následující:
 • 5600X = 0,52%
 • 5800X = 0,56%
 • 5900X = 0,34%
 • 3600 = 0,76%
   
 • 3700X = 0,87%
   
 • 3900X = 0,96%
Pro srovnání tu máme aktuální i předchozí generaci procesorů Intel:
 • 10900K = 0,57%
 • 10850K = 0,48%
 • 10700K = 0,19%
 • i7 9700K = 0,74%
   
 • i5 9600K = 0,5%
   
 • i5 9400F = 0,36%
Čili jak je vidět, procesorů Ryzen 5000 se k prodejci od zákazníků vrací zhruba stejně jako nových Intelů. Tomuto tématu se také věnovali švédští SweClockers, kteří oslovili své domácí prodejce, dle nichž se procesory Ryzen 5000 v daném ohledu také nijak neliší od jiných. 
 
Je tak možné, že výrobce PC PowerGPU měl skutečně reálný problém s dodávkou procesorů AMD, ale ten mohl vzniknout všelijak, a to samozřejmě i na cestě mezi výrobcem a zákazníkem. O podobných problémech ostatně mluví i Francois Piednoel, který mluví o svých zdrojích na Tchaj-wanu, ovšem nedodává k tomu už nic podrobnějšího a nic z toho neukazuje na široký problém, jejž by bylo třeba řešit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala