www.svethardware.cz
>
>
>

Miniaturní satelit testován v rámci vývoje plánu pro mezihvězdné mise

Miniaturní satelit testován v rámci vývoje plánu pro mezihvězdné mise
, , aktualita
Dnes se můžeme podívat na to, co je nové v plánu známém jako Breakthrough Starshot, který by měl vyústit v první mezihvězdnou misi. Předmětem testu je malinkatý satelit zatím prošel zkušebním letem vysoko v atmosféře. 
K oblíbeným
reklama
Na UC Santa Barbara byl vyvinut satelit, který sám o sobě váží sotva pár gramů, což se bude hodit pro mezihvězdné mise, kde nelze počítat s vysláním objemné a těžké sondy. Zařízení se zatím podívalo do výšky jen 100.000 stop, čili asi 30 kilometrů a představuje prototyp toho, co přijde později a už by mělo zavítat do vesmíru. 
 
 
Vývoj byl financován jednak z několika grantů vypsaných NASA a také ze soukromých zdrojů Jurije Milnera, který je znám pro svůj program Breakthrough Foundation, jehož cílem je vyvinout schopnost vyslat zařízení na cestu k nejbližším hvězdám. To už je možné samozřejmě už dnes, ovšem s využitím konvenčního pohonu by trvalo asi sto tisíc let, než by naše sondy doletěly k nejbližšímu hvězdnému systému. 
 
Takovým pohonem budoucnosti by mohly být světelné plachty, jež by byly urychleny pomocí výkonných laserů až na pětinovou rychlost světla. I pak by ale cesta ke hvězdě Proxima Centauri trvala více než 20 let, a to samozřejmě když počítáme jen s plnou rychlostí. 
 
Od vyslaných sond se přitom očekává, že i když budou malé a lehké a vydrží v mrazivém mezihvězdném prostoru řadu let, dokáží pořídit fotografie či další data a to vše odešlou zpět na Zemi, kde na to pochopitelně budeme muset čekat alespoň dalších 4 a více let. Jde tak o technologie vyvíjené lidmi, kteří by se výsledků vůbec nemuseli dočkat i v případě, že by vše fungovalo naprosto dokonale a také již vše bylo připraveno a to skutečně ani zdaleka ještě není. 
 
V Santa Barbaře se nyní plánuje další test na suborbitální dráze a ten proběhne spíše až v příštím roce. Mezitím bude dané zařízení označované za "wafercraft" dále vyvíjeno. Označení je to příhodné, protože jde v podstatě jen o plošný spoj s elektronikou a malou anténkou, u nějž se počítá s využitím miniaturizovaných čidel, kamer, atd. Pohonný systém tu zatím není vůbec, protože potřebná technologie pro pohon lasery zatím neexistuje a také se nedá říci, že by zařízení samotné v dnešním stavu dokázalo přežít dlouho v mrazivém vesmíru, kde bude bombardováno kosmickým zářením. Zatím se tak spíše zkoumá to, kam až lze v miniaturizaci zajít, a to s využitím standardně prodávaných komponent, které nebyly vyvinuty pro vesmírné programy. Ostatně tyto projekty (zatím) nepatří do programů velkých vesmírných agentur, ovšem výzkum směřuje k tomu, aby byly pro další verze sond už cíleně vyráběny komponenty pro nasazení ve vesmíru. Cílem prvních použitelných sond také nebudou cizí hvězdy a jejich planety, ale objekty naší vlastní soustavy. 
 
Krom toho se dozvíme i o potenciálních projektech, které počítají přímo s cíleným vysíláním života do vesmíru. K tomu se mohou použít velice odolné organismy schopné přežít i zmražení na dlouhou dobu a vysoké dávky radiace, čili želvušky. 
 
 
Zdroj: usbc.edu
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek