www.svethardware.cz
>
>
>

Miniaturní satelit testován v rámci vývoje plánu pro mezihvězdné mise

Miniaturní satelit testován v rámci vývoje plánu pro mezihvězdné mise
, , aktualita
Dnes se můžeme podívat na to, co je nové v plánu známém jako Breakthrough Starshot, který by měl vyústit v první mezihvězdnou misi. Předmětem testu je malinkatý satelit zatím prošel zkušebním letem vysoko v atmosféře. 
K oblíbeným
reklama
Na UC Santa Barbara byl vyvinut satelit, který sám o sobě váží sotva pár gramů, což se bude hodit pro mezihvězdné mise, kde nelze počítat s vysláním objemné a těžké sondy. Zařízení se zatím podívalo do výšky jen 100.000 stop, čili asi 30 kilometrů a představuje prototyp toho, co přijde později a už by mělo zavítat do vesmíru. 
 
 
Vývoj byl financován jednak z několika grantů vypsaných NASA a také ze soukromých zdrojů Jurije Milnera, který je znám pro svůj program Breakthrough Foundation, jehož cílem je vyvinout schopnost vyslat zařízení na cestu k nejbližším hvězdám. To už je možné samozřejmě už dnes, ovšem s využitím konvenčního pohonu by trvalo asi sto tisíc let, než by naše sondy doletěly k nejbližšímu hvězdnému systému. 
 
Takovým pohonem budoucnosti by mohly být světelné plachty, jež by byly urychleny pomocí výkonných laserů až na pětinovou rychlost světla. I pak by ale cesta ke hvězdě Proxima Centauri trvala více než 20 let, a to samozřejmě když počítáme jen s plnou rychlostí. 
 
Od vyslaných sond se přitom očekává, že i když budou malé a lehké a vydrží v mrazivém mezihvězdném prostoru řadu let, dokáží pořídit fotografie či další data a to vše odešlou zpět na Zemi, kde na to pochopitelně budeme muset čekat alespoň dalších 4 a více let. Jde tak o technologie vyvíjené lidmi, kteří by se výsledků vůbec nemuseli dočkat i v případě, že by vše fungovalo naprosto dokonale a také již vše bylo připraveno a to skutečně ani zdaleka ještě není. 
 
V Santa Barbaře se nyní plánuje další test na suborbitální dráze a ten proběhne spíše až v příštím roce. Mezitím bude dané zařízení označované za "wafercraft" dále vyvíjeno. Označení je to příhodné, protože jde v podstatě jen o plošný spoj s elektronikou a malou anténkou, u nějž se počítá s využitím miniaturizovaných čidel, kamer, atd. Pohonný systém tu zatím není vůbec, protože potřebná technologie pro pohon lasery zatím neexistuje a také se nedá říci, že by zařízení samotné v dnešním stavu dokázalo přežít dlouho v mrazivém vesmíru, kde bude bombardováno kosmickým zářením. Zatím se tak spíše zkoumá to, kam až lze v miniaturizaci zajít, a to s využitím standardně prodávaných komponent, které nebyly vyvinuty pro vesmírné programy. Ostatně tyto projekty (zatím) nepatří do programů velkých vesmírných agentur, ovšem výzkum směřuje k tomu, aby byly pro další verze sond už cíleně vyráběny komponenty pro nasazení ve vesmíru. Cílem prvních použitelných sond také nebudou cizí hvězdy a jejich planety, ale objekty naší vlastní soustavy. 
 
Krom toho se dozvíme i o potenciálních projektech, které počítají přímo s cíleným vysíláním života do vesmíru. K tomu se mohou použít velice odolné organismy schopné přežít i zmražení na dlouhou dobu a vysoké dávky radiace, čili želvušky. 
 
 
Zdroj: usbc.edu
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů