MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím

MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím
, , aktualita
Na Massachusetts Institute of Technology vznikla umělá inteligence, která dokáže i pět let dopředu odhalit rakovinu prsu, a to pomocí vcelku běžné metody. Ta využívá hluboké učení, s jehož pomocí se zkoumají obrázky, čili zde konkrétně snímky z mamografu.
K oblíbeným
reklama
Dá se tak uvažovat, že daná metoda by mohla být velice snadno zavedena do praxe, tedy pokud si to představíme jako Hurvínek válku a budeme uvažovat o tom, že jde prostě o využití AI pro zkoumání snímků z mamografu. Ty tak může prohlížet samotný lékař, ale mohou být i zaslány do cloudu, kde se k nim "vyjádří" i AI a ta případně může upozornit na objekty, které člověk snadno přehlédne. 
 
 
Máme tu i jeden příklad, kdy AI byla schopna odhalit počátek zhoubného bujení (vlevo) celé čtyři roky před tím, než se vytvořil nádor (vpravo). To je samozřejmě pouze příklad a výzkumníci v něm jen využili dostupné snímky, v jejichž případě už sami věděli výsledek, ale umělé inteligenci to samozřejmě "neřekli". 
 
A samozřejmě to nebyl jediný snímek mamografu, který byl pro trénování AI k dispozici. VE spolupráci s Massachusetts General Hospital (MGH) bylo využito přes 60 tisíc záznamů pacientů, v jejichž případě už byl známý vývoj a AI se na nich naučila rozeznávat i ty nejmenší známky, které může samotný lékař velice snadno přehlédnout a vůbec jej za to nelze vinit. Jednostranně zaměřená umělá inteligence to ale dokázat může. 
 
Profesorka Regina Barzilay z MIT také uvádí, jak by se mohla vytvořená AI zapojit do léčebného procesu. Ten díky ní může být upraven právě dle výstupu AI, která může ve výsledku doporučit, kteří pacienti či zde především pacientky mají docházet na mamograf časteji než jiní. Už nyní pro to existují modely, dle nichž je možné správně identifikovat 18 % pacientů s vysokým rizikem rozvinutí nemoci, přičemž AI tento podíl navyšuje na 31 % a zavádí skutečně osobní a individuální přístup k prevenci.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce
Společnost Onda nepatří mezi nejznámější výrobce základních desek a takové firmy se obvykle snaží nabídnout i něco speciálního. To zde platí bezezbytku, protože jde o desku přímo posetou SATA porty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář