MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím

MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím
, , aktualita
Na Massachusetts Institute of Technology vznikla umělá inteligence, která dokáže i pět let dopředu odhalit rakovinu prsu, a to pomocí vcelku běžné metody. Ta využívá hluboké učení, s jehož pomocí se zkoumají obrázky, čili zde konkrétně snímky z mamografu.
K oblíbeným
reklama
Dá se tak uvažovat, že daná metoda by mohla být velice snadno zavedena do praxe, tedy pokud si to představíme jako Hurvínek válku a budeme uvažovat o tom, že jde prostě o využití AI pro zkoumání snímků z mamografu. Ty tak může prohlížet samotný lékař, ale mohou být i zaslány do cloudu, kde se k nim "vyjádří" i AI a ta případně může upozornit na objekty, které člověk snadno přehlédne. 
 
 
Máme tu i jeden příklad, kdy AI byla schopna odhalit počátek zhoubného bujení (vlevo) celé čtyři roky před tím, než se vytvořil nádor (vpravo). To je samozřejmě pouze příklad a výzkumníci v něm jen využili dostupné snímky, v jejichž případě už sami věděli výsledek, ale umělé inteligenci to samozřejmě "neřekli". 
 
A samozřejmě to nebyl jediný snímek mamografu, který byl pro trénování AI k dispozici. VE spolupráci s Massachusetts General Hospital (MGH) bylo využito přes 60 tisíc záznamů pacientů, v jejichž případě už byl známý vývoj a AI se na nich naučila rozeznávat i ty nejmenší známky, které může samotný lékař velice snadno přehlédnout a vůbec jej za to nelze vinit. Jednostranně zaměřená umělá inteligence to ale dokázat může. 
 
Profesorka Regina Barzilay z MIT také uvádí, jak by se mohla vytvořená AI zapojit do léčebného procesu. Ten díky ní může být upraven právě dle výstupu AI, která může ve výsledku doporučit, kteří pacienti či zde především pacientky mají docházet na mamograf časteji než jiní. Už nyní pro to existují modely, dle nichž je možné správně identifikovat 18 % pacientů s vysokým rizikem rozvinutí nemoci, přičemž AI tento podíl navyšuje na 31 % a zavádí skutečně osobní a individuální přístup k prevenci.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů