MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím

MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím
, , aktualita
Na Massachusetts Institute of Technology vznikla umělá inteligence, která dokáže i pět let dopředu odhalit rakovinu prsu, a to pomocí vcelku běžné metody. Ta využívá hluboké učení, s jehož pomocí se zkoumají obrázky, čili zde konkrétně snímky z mamografu.
K oblíbeným
reklama
Dá se tak uvažovat, že daná metoda by mohla být velice snadno zavedena do praxe, tedy pokud si to představíme jako Hurvínek válku a budeme uvažovat o tom, že jde prostě o využití AI pro zkoumání snímků z mamografu. Ty tak může prohlížet samotný lékař, ale mohou být i zaslány do cloudu, kde se k nim "vyjádří" i AI a ta případně může upozornit na objekty, které člověk snadno přehlédne. 
 
 
Máme tu i jeden příklad, kdy AI byla schopna odhalit počátek zhoubného bujení (vlevo) celé čtyři roky před tím, než se vytvořil nádor (vpravo). To je samozřejmě pouze příklad a výzkumníci v něm jen využili dostupné snímky, v jejichž případě už sami věděli výsledek, ale umělé inteligenci to samozřejmě "neřekli". 
 
A samozřejmě to nebyl jediný snímek mamografu, který byl pro trénování AI k dispozici. VE spolupráci s Massachusetts General Hospital (MGH) bylo využito přes 60 tisíc záznamů pacientů, v jejichž případě už byl známý vývoj a AI se na nich naučila rozeznávat i ty nejmenší známky, které může samotný lékař velice snadno přehlédnout a vůbec jej za to nelze vinit. Jednostranně zaměřená umělá inteligence to ale dokázat může. 
 
Profesorka Regina Barzilay z MIT také uvádí, jak by se mohla vytvořená AI zapojit do léčebného procesu. Ten díky ní může být upraven právě dle výstupu AI, která může ve výsledku doporučit, kteří pacienti či zde především pacientky mají docházet na mamograf časteji než jiní. Už nyní pro to existují modely, dle nichž je možné správně identifikovat 18 % pacientů s vysokým rizikem rozvinutí nemoci, přičemž AI tento podíl navyšuje na 31 % a zavádí skutečně osobní a individuální přístup k prevenci.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře