MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím

MIT použilo AI schopnou odhalit rakovinu prsu pět let před propuknutím
, , aktualita
Na Massachusetts Institute of Technology vznikla umělá inteligence, která dokáže i pět let dopředu odhalit rakovinu prsu, a to pomocí vcelku běžné metody. Ta využívá hluboké učení, s jehož pomocí se zkoumají obrázky, čili zde konkrétně snímky z mamografu.
K oblíbeným
reklama
Dá se tak uvažovat, že daná metoda by mohla být velice snadno zavedena do praxe, tedy pokud si to představíme jako Hurvínek válku a budeme uvažovat o tom, že jde prostě o využití AI pro zkoumání snímků z mamografu. Ty tak může prohlížet samotný lékař, ale mohou být i zaslány do cloudu, kde se k nim "vyjádří" i AI a ta případně může upozornit na objekty, které člověk snadno přehlédne. 
 
 
Máme tu i jeden příklad, kdy AI byla schopna odhalit počátek zhoubného bujení (vlevo) celé čtyři roky před tím, než se vytvořil nádor (vpravo). To je samozřejmě pouze příklad a výzkumníci v něm jen využili dostupné snímky, v jejichž případě už sami věděli výsledek, ale umělé inteligenci to samozřejmě "neřekli". 
 
A samozřejmě to nebyl jediný snímek mamografu, který byl pro trénování AI k dispozici. VE spolupráci s Massachusetts General Hospital (MGH) bylo využito přes 60 tisíc záznamů pacientů, v jejichž případě už byl známý vývoj a AI se na nich naučila rozeznávat i ty nejmenší známky, které může samotný lékař velice snadno přehlédnout a vůbec jej za to nelze vinit. Jednostranně zaměřená umělá inteligence to ale dokázat může. 
 
Profesorka Regina Barzilay z MIT také uvádí, jak by se mohla vytvořená AI zapojit do léčebného procesu. Ten díky ní může být upraven právě dle výstupu AI, která může ve výsledku doporučit, kteří pacienti či zde především pacientky mají docházet na mamograf časteji než jiní. Už nyní pro to existují modely, dle nichž je možné správně identifikovat 18 % pacientů s vysokým rizikem rozvinutí nemoci, přičemž AI tento podíl navyšuje na 31 % a zavádí skutečně osobní a individuální přístup k prevenci.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů