Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MKBHD ukázal, jak Apple zkouší odolnost iPhonů, mluvilo se i o (ne)opravitelnosti

30.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
MKBHD ukázal, jak Apple zkouší odolnost iPhonů, mluvilo se i o (ne)opravitelnosti
Youtuber MKBHD (Marques Brownlee) měl nedávno možnost podívat se do laboratoří Applu na to, jak se zde testuje odolnost nových iPhonů. Došla řeč také na opravitelnost produktů a jejich spolehlivost.
Známý youtuber MKBHD (Marques Brownlee) byl pozván na prohlídku laboratoří Applu, kde mohl natočit několik videí ohledně toho, jak se testuje odolnost vyvíjených zařízení. Několik videí a rozhovorů také zveřejnil na sociální síti X.
 
 
Vidíme zde např. to, jak na iPhone jen kape voda, pak na něj z různých směrů tryská voda, a to nejen na displej, ale později i do tlačítek. Nakonec na něj stříká i proud vody z požární hadice a telefon přežil i delší ponoření do vody.
 
 
Vedle videí ohledně testu odolnosti vůči vodě i pádům nebo opakovanému třesení ale Brownlee vyzpovídal i šéfa Applu přes hardware, jímž je John Ternus. Přišla řeč na problematiku (ne)opravitelnosti, tedy že pro zákazníka i životní prostředí nemusí být nutně lepší, pokud se dá zařízení snadno opravit. Nejlepší je, když je tak odolné a spolehlivé, že se vůbec opravovat nemusí.
 
 
Jak už bylo řečeno několikrát, opravitelnost je dobrá věc, ale negativně se podepisuje na výsledné odolnosti. Nejenže u snáze opravitelného zařízení obvykle hrozí riziko menší odolnosti už před případnou opravou, větším rizikem je jeho stav po následné opravě, která může někdy i významně omezit odolnost výrobku. Správě ale naznačil, že neopravitelné zařízení nemusí být nutně také automaticky spolehlivé (a opravitelné naopak nespolehlivé) a tyto dvě vlastnosti spolu nemusí bezvýhradně souviset.
 
 
Ternus současně přiznává, že určitá opravitelnost je nutná, což platí zejména pro baterie. Ty prostě ztrácí kapacitu a má-li zařízení mít dlouhou životnost, tedy se nevyhazovat při první "mrtvé" baterce, je potřeba, aby bylo možné provést tuto výměnu.
 
 
Zajímavou informací bylo také to, že než Apple přijde s novou generací iPhonů, testy odolností projdou tisíce kusů, někdy až 10 tisíc telefonů.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.