www.svethardware.cz
>
>
>

Mléčná dráha dle Poláků není plochá, ale zkroucená

Mléčná dráha dle Poláků není plochá, ale zkroucená
, , aktualita
O naší vlastní galaxii jsme dříve uvažovali jako o plochém disku tvořeném spirálovitými rameny, čili o takovém klasickém zástupci svého druhu. Je ale těžké si udělat celkový obrázek o něčem, čeho jsme my sami součástí. 
K oblíbeným
reklama
Mléčná dráha patří mezi střední až větší spirálovité galaxie s příčkou a vesmírem putuje s několika menšími satelitními galaxiemi. Její disk se rozprostírá na ploše o průměru kolem 120.000 světelných let a my sami jsme asi někde na polovině cesty od středu, kde sídlí supermasivní černá díra Sagittarius A* (to ostatně ukazuje malé sluníčko na obrázku dole). Známé rčení tak uvádí, že snaha mít z takové pozice přehled o celé Mléčné dráze je podobná, jako snaha probádat les z jeho prostředku. 
 
 
Nicméně astronomové mohou využít celou škálu záření namísto viditelného světla, které hmotou neprojde a také mohou sledovat nespočet dalších galaxií, které se té naší podobají. Nová analýza se ovšem opírá o sledování třídy velice jasných hvězd, jež ukazují, že Mléčná dráha bude zkroucená a ne zcela plochá.
 
Uvádí to polští astronomové z Univerzity ve Varšavě, kteří strávili šest let sledováním cefeid, což jsou pulzující proměnné hvězdy, jejichž pulzování závisí na zářivém výkonu, a mohou být díky tomu využity k měření vzdálenosti mezi námi a nimi, a to dle údajů s přesností na 5 procent. A pokud takových cefeid sledujeme hodně, můžeme toho dost zjistit o tělesu, které ony samy tvoří. 
 
Poláci přitom sledovali 2431 cefeid a naměřené údaje využili pro vytvoření své vlastní 3D mapy galaxie. Kupodivu jde o vůbec první mapu Mléčné dráhy, která byla vytvořena právě měřením vzdáleností ke hvězdám. Měla by být zároveň dosud nejpřesnější a dle ní má naše galaxie k placce skutečně daleko. Jak je vidět z obrázku, na jedné straně se ramena zdvihají a na druhé naopak klesají a čím dále, tím více, přičemž se zvětšuje také rozptyl hvězd. 
 
 
Pro cizí galaxie přitom není zrovna obvyklé, že by byly takto zkroucené, a tak mají astronomové potravu pro přemýšlení nad příčinou. Hlavní hypotéza tvrdí, že za to mohou interakce s temnou hmotou či popřípadě obrovskými mezigalaktickými mračny prachu. Případně za to může nějaký dávný těsný průlet kolem jiné galaxie, který tu naši poněkud rozvlnil. 
 
Sledováním cefeid se přitom zjistilo ještě něco, a sice že se nachází ve shlucích, takže tvorba různých hvězd neprobíhá v celé galaxii stejně, ale na různých místech jinak a také v kratších časových úsecích. To znamená, že něco musí hvězdotvorbu v dané oblasti podnítit, ale co to je, to není jasné. 
 
Zdroj: Reuters


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář