Mochibot, robot s 32 teleskopickými nohami

Mochibot, robot s 32 teleskopickými nohami
, , aktualita
V Japonsku vyvinuli nového robota se jménem Mochibot. Ten je zajímavý především svým tvarem a způsobem pohybu. Má totiž 32 teleskopických noh, které mu dovolují velmi snadno modifikovat směr pohybu.
K oblíbeným
reklama
Moderní roboti mohou využívat spoustu různých způsobů pohybu. Někteří se snaží simulovat člověka nebo nějaké zvíře, jiní zase jezdí. Vědci na Univerzitě v Tokiu a Univerzitě Keio však vyvinuli robota, který se zavedeným způsobům poněkud vymyká. Nese jméno Mochibot a má 32 teleskopických noh, které se zasouvají a vysouvají, čímž uvádí robota do pohybu. V tom směru, do kterého se chce pohnout, se nohy lehce zasunou, naopak na protější straně se nohy vysunou, čímž se robot uvede do otáčivého pohybu, jako by šlo o míč.
 
Mochibot
 
Díky tomuto je možné s robotem "snadno" kontrolovat směr, do kterého se má vydat a může jej měnit v podstatě okamžitě. Problém je však v tom, že algoritmus na řízení všech 32 noh ještě není úplně dokonalý a také rychlost robota je dost nízká, ostatně ani pohyb není ještě úplně přesný. Přesto dokáže docela rozumně držet smět a umí i následovat ručně nakreslenou trasu.
 
Robot váží 10 kilogramů i s bateriemi. Jeho rozměry mohou být v průměru od zhruba půl metru při plně zatažených nohách až po přibližně metr, když se teleskopické nohy vysunou do maxima. Výhodou je, že i když některé nohy přestanou fungovat, robot se může nadále pohybovat. Podle tvůrců se může snadno pohybovat po volných skalách i písku, byť u písku je otázkou, zda s ním nebudou mít teleskopické tyče problém. Pohyb robota si můžete prohlédnout na videu na YouTube.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Assassin’s Creed Valhalla na Xbox Series S padá i na 720p Assassin’s Creed Valhalla na Xbox Series S padá i na 720p
Xbox Series S je zbrusu nová a slušně výkonná konzole, ovšem při běhu hry Assassin’s Creed Valhalla to není zrovna moc znát. Ukazuje se totiž, že kvůli udržení potřebné snímkovací frekvence padá rozlišení i na 720p. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Cyberpunk 2077 už vede v tabulce Steamu Cyberpunk 2077 už vede v tabulce Steamu
Cyberpunk 2077 přijde na trh až 10. prosince, ovšem reklamní kampaň právě proto nyní už vrcholí a to má své následky, které jsou pro vývojáře veskrze příjemné. O hru je už nyní velký zájem, což se odráží ve statistikách Steamu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NZXT pozastavuje prodej skříní H1 kvůli obavám o bezpečnost NZXT pozastavuje prodej skříní H1 kvůli obavám o bezpečnost
Nestává se zrovna často, aby výrobce počítačových skříní zastavoval prodej svých produktů kvůli obavám o bezpečnost zákazníků. Těžko si vzpomenout na podobný případ, jako je právě ten s modelem NZXT H1. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Co prozradí BIOSy o chystaném Radeonu RX 6700 XT? Co prozradí BIOSy o chystaném Radeonu RX 6700 XT?
Radeony RX 6800 a 6800 XT jsou sice dobré, ale přece jen drahé karty, takže více zákazníků čeká spíše na to, jaké levnější novinky AMD nabídne. Na trh se přitom chystá třeba Radeon RX 6700 XT, o němž už více víc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek