Modulární robotický úhoř hledá zdroje znečištění vody

Modulární robotický úhoř hledá zdroje znečištění vody
, , aktualita
Roboti se hodí pro průzkumné akce na místech, kam se člověk dostane jen s obtížemi. Například pod vodu je praktičtější vyslat robotického pomocníka. S touto myšlenkou vytvořili švýcarští vědci svého umělého úhoře.
K oblíbeným
reklama
Vodní roboti se jeví jako užiteční pomocníci, to si myslí i tým evropských vědců, který pracuje na vývoji celého společenství podvodních robotů. Svého robotického podvodního pomocníka vyrábí ale i švýcarští výzkumníci, kteří chtějí jeho prostřednictvím měřit úroveň znečištění vod.

Robot, který je vyvíjen Švýcarským federálním technologickým institutem a dostal pojmenování Envirobot, je navržel podle úhoře. Modulární umělý úhoř má za úkol plavat pod vodou a upozorňovat na zdroje znečištění.

Každá část, která se dá k robotovi připevnit, je vybavena elektromotorem a jedním typem senzoru, a to včetně těch biologických, jako jsou třeba živí korýši. Znečištění se pozná podle změny jejich pohybů. Vědci používají i speciální bakterie, které vytváří světlo, jakmile jsou vystaveny rtuti. Fyzikální či chemické senzory mohou testovat například vodivost nebo teplotu vody. Výzkumníci si tedy můžou robota upravit podle aktuálních potřeb a přidat či odebrat jakoukoliv část. 
 

Všechna data, která jednotlivé části robota posbírají, mohou být v reálném čase odesílána na vzdálený počítač, kde je možné je zpracovávat. Robotický úhoř by měl shromažďovat co nejpřesnější data, pracovat rychle a neměl by svým vzhledem příliš rušit vodní život.

Robot může plavat po předem naprogramované trase či být na dálku ovládán. Zvládne ale také použít shromážděné informace, aby vyhledal zdroj znečištění sám. Bude plavat tam, kde je voda více toxická. 

Tým výzkumníků prozatím testoval v přírodě jen fyzikální a chemické senzory, a to ve vodách Ženevského jezera. Nedávno byla provedena zkouška se solí ve vodě, přičemž robot měřil vodivost okolního prostředí. Na senzory postavené na biologické bázi přijde řada příště, zatím byly testované pouze v laboratoři. Zkoušky s nimi by se robot měl dočkat ještě letos v létě.

Zdroje: engadget.comphys.org 
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů