reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mozilla Thunderbird dostává update desetiletí a plánuje kompletní redesign

11.7.2022, Radan Tuhý, aktualita
Mozilla Thunderbird dostává update desetiletí a plánuje kompletní redesign
Od přelomu měsíce je k dispozici nová verze e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Tentokrát se jedná o největší update za posledních skoro 10 let, který zahrnuje spoustu užitečných změn. Tým vývojářů navíc chystá kompletní redesign.
Mozilla Thunderbird aktuálně nepatří mezi nejvíce využívané e-mailové klienty, ačkoli byly doby, kdy se jednalo o relativně konkurenční aplikaci a mnoho z nás Thunderbird v nějaké fázi využívalo (a dost možná i využívá). Rozhodnutí Mozilly (cca rok 2012) opustit aktivní vývoj šlo tehdy ruku v ruce s přechodem značného množství uživatelů na webové klienty, což ještě umocnilo dojem zpomalení (resp. prakticky zastavení) vývoje.
 
Mozilla ale v průběhu posledních let začala vývoj klienta posilovat a aktuálně to vypadá, že by mohl celý projekt chytit další dech. Relativně větším důkazem by mohlo být i aktuální vydání nové verze 102, která přináší zajímavé funkční novinky, větší či menší úpravy (jak funkční, tak designové) a kromě toho se údajně pracuje na kompletním redesignu aplikace, která by měla v nové podobě spatřit světlo světa do konce roku 2023.
 
Mezi největší změny a novinky lze tedy zařadit přepracovaný adresář kontaktů, který by měl být přehlednější, než dříve, obsahovat více položek celkově usnadnit navigaci.
 
 
Kromě toho se v nové verzi nachází postranní lišta, která umožňuje přepínání mezi e-mailem, kontakty, komunikátorem (chat), kalendářem a doplňky (add-ons).
 
 
V rámci tvorby samotných mailů lze zadávat náhledy odkazů (Link Preview Cards).
 
 
V neposlední řadě je přepracováno úvodní konfigurační rozhraní. Nyní není hned po instalaci nutné zadávat či vytvářet nový e-mail, nicméně lze Thuderbird využít třeba jen k dílčím funkcionalitám, jako je chat, kalendář či RSS feedy. Možnost připojeni e-mailu pochopitelně zůstává jako první volba, ale nejedná se o nutnost.
 
 
Nechybí také podpora komunikačního protokolu Matrix, která byla jako beta přidána již ve verzi 92, nyní ovšem dostává finální podobu a dle tvůrců aplikace by vše mělo již korektně fungovat. Tento otevřený standard umožňuje mimo jiné propojení (tzv. bridge) již existujících protokolů a služeb, které navíc rapidně přibývají. Matrix Bridge musí někde běžet, ale již se objevují první služby nabízející tento typ „hostingu“.
 
reklama