reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI i Gigabyte zavádí stabilní profil Baseline pro Intel CPU, výkon se může snížit i o 28 %

29.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
MSI i Gigabyte zavádí stabilní profil Baseline pro Intel CPU, výkon se může snížit i o 28 %
Výrobci základních desek začínají v nových BIOSech řešit problém s přehnanými automatickými profily pro procesory Intel, které občas vedly k nestabilitě. Problémem ale je, že spolu s tím padá výkon.
Kauza nestabilních herních procesorů Intel se konečně začíná řešit a před týdnem se objevily nové BIOSy u Asusu, které zavedly tzv. Intel Baseline Profile. Nyní se přidávají i společnosti MSI a Gigabyte. Problém byl způsoben tím, že základní desky měly jako automatický režim nikoli ten, který by dle očekávání rozjel procesor na standardních hodnotách, ale takový, který mu v podstatě zrušil veškeré limity spotřeb. Lépe řečeno, tento limit byl nastaven na maximální možnou hodnotu 4096 W (což je v podstatě tak nedosažitelná hodnota, že ji můžeme považovat za bezlimitní). Honba za co nejvyšším výkonem s využitím překračování standardních specifikací procesorů se ale projevil v nestabilitě a pádech.
 
MSI tak rovněž začalo uvádět nové varianty BIOSů pro své desky, kde se nyní pod položkou CPU Cooler Tuning objevují tři položky, a to neomezený režim Water Cooler se 4096W limitem pro PL1, Tower Air Cooler s 288W limitem a nyní také Boxed Cooler, který nastaví procesor na výchozí hodnoty, tedy 253W PL1. Uživatel může také nastavit výchozí chování pro úpravu napětí pod CPU Lite Load Control, kde je nyní položka Intel Default (MSI ale varuje, že toto nastavení může být "příliš bezpečné" a dávat procesoru až zbytečně vysoké napětí pro zajištění stability). Nastavení těchto dvou položek by mělo přinutit běžet procesor na standardních specifikacích, a tedy s mnohem vyšší stabilitou.
 
Také Gigabyte nyní uvolňuje BIOSy, které dostávají režim Intel Baseline. Máme tu tak několik režimů, a to AUTO bez omezení (resp. s omezením na 4096 W), pak konfigurace pro udržování 253W, resp. 320 MTP a Baseline, který jde ještě agresivněji za co nejvyšší stabilitou. Tam se dlouhodobá spotřeba drží na 125 W, což je principem PBP, nicméně MTP nedovolí vyhnat na standardních 253 W, ale dokonce jen na 188 W. Na internetu se už objevily i nějaké testy výkonnostních dopadů.
 
Např. v Cinebench R23 se v případě jednovláknového testu výkon v zásadě nijak nezměnil (což je pochopitelné vzhledem k tomu, že jedno jádro samo o sobě nemá moc vysokou spotřebu, aby ho snížený limit vůbec ovlivnil), ve vícevláknovém testu se propad výkon ze 40021 bodů v režimu Auto na 28811 bodů v režimu Baseline, což je 28% propad. Vidíme, že v případě aplikací, které využívají velkého množství jader, může limit spotřeb přinést opravdu velmi výrazné omezení výkonu, a to i o více než čtvrtinu. Pokud jde o hry, tam se propad obvykle pohybuje okolo 4-7 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama