www.svethardware.cz
>
>
>

Na Havaji má vyrůst 30metrový teleskop TMT, ale má to 31 háčků

Na Havaji má vyrůst 30metrový teleskop TMT, ale má to 31 háčků
, , aktualita
Na hlavním havajském ostrovu a jeho nejvyšším vrcholu jsou ideální podmínky pro sledování okolního vesmíru a chystaný teleskop TMT by nám mohlo otevřít cestu ke sledování velice mladého vesmíru. Jeho výstavba ale může být ohrožena. 
K oblíbeným
reklama
Velký ostrov státu Havaj má asi nejlepší podmínky pro sledování vesmíru, které existují na severní polokouli, a to právě díky jeho odloučenosti od pevniny. Navíc se na něm nachází přes 4200 metrů vysoký vrchol Mauna Kea, který je dobře přístupný a právě na něm už se nachází řada astronomických observatoří. Nový TMT (Thirty Meter Telescope) by je ale měl zastínit jednak svou velikostí, ale také svými schopnostmi. 
 
 
Pro původní havajské obyvatelstvo je však Mauna Kea posvátné místo a řada z nich tak nechce, aby na něm vznikaly další stavby, natož tak velké jako TMT. Proti jeho výstavbě tak někteří lidé silně protestovali a zaznamenali úspěchy. Například poté, co státní Board of Land and Natural Resources povolila stavbu TMT, dovedli své protesty až k nejvyššímu havajskému soudu, který povolení v roce 2015 zrušil, ale jen kvůli tomu, že při povolení stavby nebylo vše formálně v pořádku. 
 
Nyní ale soudce Riki May Amano umožnil Board of Land and Natural Resources, aby vydala povolení k výstavbě TMT, ovšem pouze tehdy, když bude splněno celkem 31 podmínek. Mezi ně patří třeba to, že zaměstnanci se zúčastní školení ohledně kulturních zvyklostí a přírodních zdrojů a také bude placen "značný" nájem, který ale nebyl specifikován. 
 
 
V každém případě, podmínky nejsou nijak drakonické, neboť zástupci TMT vyjádřili s rozhodnutím soudce spokojenost, ale i tak stále ještě posuzují jeho podmínky. Vypadá to tak, že třicetimetrový teleskop nakonec na Mauna Kea možná opravdu vyroste, i když zbývá ještě získat povolení úřadu, který řídí na Havaji výstavbu, a to bude opět napadnutelné. 
 
Čas se tak krátí a zástupci TMT se už nechali slyšet, že pokud do začátku příštího roku nezískají povolení k výstavbě, která bude moci ihned započít, tak s Havaje odejdou, a to na Kanárské ostrovy. Tam možná nebudou mít tak dobré podmínky z astronomického hlediska, ale rozhodně se nesetkají s takovým odporem. 
 
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář