Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům

Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům
, , aktualita
Drony sice mají systémy pro vyhýbání se kolizím, ty ale nejsou vždy nejrychlejší a mají problém s rychle se pohybujícími předměty. Na Univerzitě v Curychu se to pokusili vyřešit novými kamerami i algoritmy a dosáhli solidní úspěšnosti.
K oblíbeným
reklama
Létající drony potřebují dobré piloty, aby jejich let nikoho neohrožoval. Vybaveny jsou ale i automatickými systémy, které pomáhají vylepšit jejich řízení. K nim spadají např. systémy pro vyhýbání se kolizím. Podle testů ale nepatří mezi nejrychlejší a reagují obvykle v rozmezí 20-40 ms, což nemusí být vždy dostatečné. Na Univerzitě v Zurychu se tedy pokusili podívat na tento problém a přišli se systémem, který rychlost odezvy řádově urychluje. To může přijít vhod tehdy, když se někdo snaží sestřelit dron nějakým velkým předmětem nebo v prostředích s jinými drony (např. při živelných pohromách, kdy je používá více týmů najednou).
 
Dron
 
Zatímco běžně se vyhodnocuje celý získaný obraz z dronu, což klade zvýšené nároky na systém zpracování získaného obrazu, v případě nového systému se nejprve zjistí, které pixely se vlastně změnily a pracuje se už jen s nimi. V takovém případě je objem dat mnohem nižší a zpracování může být značně rychlejší. K tomu jsou ale potřeba speciální tzv. událostní kamery, které byly na dronu použity místo těch standardních. Právě ty totiž generují pixely jen z těch oblastí, kde byla zaznamenána větší změna jasu, a tedy nějaká forma pohybu.
 
 
Při testech vědci dosáhli úspěšnosti vyhnutí se překážce od 81 do 97 %, přičemž záviselo na vzdálenosti, velikosti a rychlosti letu hozeného předmětu. Zatímco běžné systémy reagují v řádu desítek milisekund, v tomto případě systém potřeboval jen 3,5 ms. Pokud systém znal velikost předmětu, stačilo použít jednu událostní kameru. V případě neznalosti této informace bylo lepší použít dvojici kamer pro stereoskopické vidění. Vědci věří, že podobné systémy by se mohly najít své místo v průmyslovém použití a u bezpečnostních složek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19 YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19
Včerejší článek ukazuje jednu z nejnovějších konspiračních teorií, dle níž za šíření nemoci Covid-19 nemůže jakýsi koronavirus z Číny, ale spouštění 5G sítí. Proti tomu se nyní svým způsobem rozhodl bojovat server YouTube.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu
Guvernér New Jersey přišel s neobvyklou žádostí o pomoc. Potřebuje totiž programátory, kteří by obsloužily 40 let starý počítačový systém, na němž navíc běží už 50 let starý software. Kvůli čemu jsou ale zapotřebí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč
NetMarketShare hlásí, že popularita webového prohlížeče Microsoft Edge v poslední době prudce vzrostla a díky tomu se nyní z něj stala světová dvojka. Je ale třeba dodat, že Firefox tomu šel naproti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci
Nejen NASA má před sebou velký úkol, a to dostat lidi zpět na Měsíc a navíc tam už zůstat. Její šéf Jim Bridenstine ale věří, že vesmírné agentury jsou na to nyní už připraveny a nyní tu máme koncept, jak toho dosáhnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek