Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům

Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům
, , aktualita
Drony sice mají systémy pro vyhýbání se kolizím, ty ale nejsou vždy nejrychlejší a mají problém s rychle se pohybujícími předměty. Na Univerzitě v Curychu se to pokusili vyřešit novými kamerami i algoritmy a dosáhli solidní úspěšnosti.
K oblíbeným
reklama
Létající drony potřebují dobré piloty, aby jejich let nikoho neohrožoval. Vybaveny jsou ale i automatickými systémy, které pomáhají vylepšit jejich řízení. K nim spadají např. systémy pro vyhýbání se kolizím. Podle testů ale nepatří mezi nejrychlejší a reagují obvykle v rozmezí 20-40 ms, což nemusí být vždy dostatečné. Na Univerzitě v Zurychu se tedy pokusili podívat na tento problém a přišli se systémem, který rychlost odezvy řádově urychluje. To může přijít vhod tehdy, když se někdo snaží sestřelit dron nějakým velkým předmětem nebo v prostředích s jinými drony (např. při živelných pohromách, kdy je používá více týmů najednou).
 
Dron
 
Zatímco běžně se vyhodnocuje celý získaný obraz z dronu, což klade zvýšené nároky na systém zpracování získaného obrazu, v případě nového systému se nejprve zjistí, které pixely se vlastně změnily a pracuje se už jen s nimi. V takovém případě je objem dat mnohem nižší a zpracování může být značně rychlejší. K tomu jsou ale potřeba speciální tzv. událostní kamery, které byly na dronu použity místo těch standardních. Právě ty totiž generují pixely jen z těch oblastí, kde byla zaznamenána větší změna jasu, a tedy nějaká forma pohybu.
 
 
Při testech vědci dosáhli úspěšnosti vyhnutí se překážce od 81 do 97 %, přičemž záviselo na vzdálenosti, velikosti a rychlosti letu hozeného předmětu. Zatímco běžné systémy reagují v řádu desítek milisekund, v tomto případě systém potřeboval jen 3,5 ms. Pokud systém znal velikost předmětu, stačilo použít jednu událostní kameru. V případě neznalosti této informace bylo lepší použít dvojici kamer pro stereoskopické vidění. Vědci věří, že podobné systémy by se mohly najít své místo v průmyslovém použití a u bezpečnostních složek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek