www.svethardware.cz
>
>
>
>

Národní rada pro kosmonautiku ustanovena v Bílém domě

Národní rada pro kosmonautiku ustanovena v Bílém domě
, , aktualita
Americký prezident Donald Trump znovu ustanovil Národní radu pro kosmonautiku, která ale bude zahrnovat větší pozornost jeho viceprezidenta. Je ale stále otázka, jak ji Mike Pence povede a zda bude počítat i se soukromými společnostmi. 
K oblíbeným
reklama
Páteční ceremoniální akce totiž vypadala tak, jako by staronový National Space Council (NSC) ani se soukromými společnostmi jako SpaceX nebo Blue Origin nepočítal, ale toto zdání může klamat. Především šlo ale o očekávanou událost v tom smyslu, že znamená větší zapojení viceprezidenta USA do vesmírné politiky. Mike Pence by totiž měl koordinovat vojenské, civilní i komerční zájmy a také se očekává, že bude novou radu vést v duchu celé Trumpovy administrativy, takže jde o správu v duchu byznysu. 
    
Ve světě americké kosmonautiky aktuálně probíhá souboj rozdílných přístupů, kde je na jedné straně NASA se svým drahým a výkonným SLS (Space Launch System) a loděmi Orion a na straně druhé jsou společnosti nejlépe reprezentované firmou SpaceX, která v posledních letech ukazuje, že koncept znovupoužitelnosti raket je možný a snad opravdu dokáže zařídit několikanásobné zlevnění ceny za kilogram materiálu vynášeného do vesmíru. 
 
Ani Trump a ani Pence ve svých projevech při ustanovení NSC nic konkrétního nezmínil, pokud tedy nepovažujeme za konkrétní věty o zajištění budoucnosti Ameriky ve vesmíru, který je další velkou hranicí hodnou zdolání. 
 
Leccos ale může napovědět složení přihlížejícího obecenstva, které zahrnovalo krom zástupců NASA především její dodavatele pro SLS a Orion. Šlo například o zástupce firem Lockheed Martin, Boeing, Orbital ATK, AMRO Fabricating Corporation, Futuramic Tool & Engineering Company a dalších. Oproti tomu Commercial Spaceflight Federation, hlavní zástupce nových vesmírných společností, na akci nikdo nepozval a Elon Musk (SpaceX) a Jeff Bezos (Blue Origin) dostali pozvání jen krátce předtím a nemohli se zúčastnit. 
 
K tom jistý člověk z "nové vesmírné komunity" poznamenal, že na akci byli nakonec pozváni jen lidé, kteří mají co do činění s SLS nebo s Alabamou (čili s Marshall Space Flight Center vedoucím vývoj SLS). Asi není náhoda, že pozvánky měl na starost Peter J. White, který do nyní Trumpova Bílého domu přišel z týmu alabamského kongresmana Mo Brookse. 
 
Ovšem právě proto nelze jen ze skladby lidí přítomných ustanovení NSC usuzovat, jaká tato rada nakonec bude. Však dle vládního nařízení bude hlavním účelem NSC to, aby v ní byly adekvátně prezentovány i zájmy průmyslových společností, a to včetně komerčních vesmírných společností. Jak to ale nakonec bude, na to si musíme počkat. 
 
reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře