www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer

NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
, , aktualita
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
K oblíbeným
reklama
Satelit Ionospheric Connection Explorer (ICON) má za úkol studovat zemskou ionosféru, takže logicky nebude obíhat příliš vysoko, ovšem ani přehnaně nízko. Nyní se již nachází ve výšce cca 580 kilometrů s 27° inklinací. Na oběžné dráze přitom měl být umístěn už před několika lety, ale nebylo mu to souzeno. Obvykle bychom si v takovém případě vsadili na to, že se objevily neočekávané problémy při jeho vývoji, sestavování či testování. V tomto případě šlo ale o problémy s raketami Northrop Grumman Pegasus XL, které startují z podvěsu dopravního letadla. 
 
Tyto rakety sice jsou v provozu už od 90. let, ale zde šlo o to, že ICON prostě neměl štěstí a vždy, když už měl letět, byl start rakety kvůli poruše zrušen. 
 
 
Program ICON začal už v roce 2013 a pokračoval společně s vývojem Global-scale Observations of the Limb and Disk (GOLD). Právě GOLD už ale pracuje od začátku roku 2018, zatímco vypustit ICON se povedlo až minulý čtvrtek, u nás už spíše pátek. 
 
ICON se tak zaměří na ionosféru, čili ionizovanou část atmosféry, která hraje důležitou roli při šíření rádiových signálů, ovlivňuje elektrické procesy v nižších částech atmosféry a také to, jak nás ovlivňuje vrtkavé sluneční počasí. Z povrchu Země přitom ionosféra moc dobře sledovatelná není, takže zbývá nízko letící satelit, který nese příslušnou výbavu. 
 
 
Na palubě ICON bychom našli tzv. ion drift meter, velice citlivý přístroj pro detekci plazmy, teplotní senzor, několik infračervených kamer a dokonce také detektor síly větru, takže jakýsi vesmírný anemometr. Však ve své výšce 580 km se tento satelit bude ještě pohybovat v termosféře, respektive u její horní hranice, ale především létá přímo v ionosféře, která sahá od výšky 80 km až do 1000 km, takže zasahuje jak do termosféry, tak do exosféry. 
 
NASA chce s pomocí ICON sledovat efekt zvaný airglow, což je prostě slabší verze polární záře, která se ovšem neobjevuje pouze u zemských pólů, ale v podstatě kdekoliv. Sledováním tohoto fenoménu se pak bude moci i sledovat pohyb částic ve vysoké atmosféře. 
 
První data z ICON by měla být dostupná v listopadu. Primární mise potrvá asi dva roky. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek