www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA nevypustí sondu Europa Clipper pomocí SLS, pokud nebude připravena

NASA nevypustí sondu Europa Clipper pomocí SLS, pokud nebude připravena
, , aktualita
Mise Europa Clipper americké NASA má za úkol zkoumat systém planety Jupiter a především pochopitelně měsíc Europa. Americký Kongres přitom původně stanovil podmínku, aby sonda startovala pomocí rakety SLS. 
K oblíbeným
reklama
Mise Europa Clipper byla schválena v roce 2019 s tím, že by měla být připravena ke startu nejdříve v roce 2023, ovšem nyní už je plánována na rok 2024. Původní podmínka Kongresu ale počítala s tím, že rakety SLS agentury NASA budou v tu dobu už dávno připraveny, nicméně nyní tato podmínka padla, takže namísto SLS bude možné využít i některou z komerčně dostupných raket, což by mohl být případně i Falcon Heavy. 
 
 
Sama NASA žádala o to, aby byla tato podmínka zrušena a nyní jí bylo vyhověno, ovšem proč by ale měla mít obavy o připravenost rakety pro misi plánovanou na rok 2024, když už letos má poprvé startovat SLS s Orionem k Měsíci? Krom celkové připravenosti SLS jde totiž ještě o hardwarovou kompatibilitu mezi sondou a nosičem, která prý nebyla vyřešena.
 
A my bychom mohli dodat, že komerční alternativa může být také výrazně levnější než SLS, na což poukazuje také server Ars Technica, dle nějž by právě díky SpaceX a Falconu Heavy mohla NASA uspořit až 1,5 miliardy dolarů. Pravda však je, že Falcon Heavy v dnešní podobě, ačkoliv je to těžký nosič, by nemohl vyslat sondu na přímou cestu k Jupiteru jako SLS. Uvažuje se však o upravené verzi využívající silnější druhý stupeň Centaur, která by už na takový úkol měla stačit. A pokud ne, stále jsou v záloze gravitační manévry pro zrychlení letu, ale ty si pochopitelně žádají čas. 
 
Stále má však platit, že Europa Clipper poletí přímou cestou pomocí SLS v případě, že tato raketa bude v roce 2024 připravena, což by sama o sobě být rozhodně měla, pokud nemají z programu Artemis zůstat jen cáry papíru. Nyní tak bude záležet především na tom, jak se SLS předvede při svém letošním prvním startu na podzim, přičemž v roce 2023 má už následovat první novodobá mise na Měsíc s lidskou posádkou. 
Europa Clipper má jinak vysokou prioritu jako ambiciózní dlouhodobá robotická mise, přičemž sonda se v rámci ní usídlí na oběžnou dráhu zkoumaného měsíce. V ideálním případě by měla cesta trvat šest let a poté další čtyři roky práce na místě a zkoumat se bude především to, zda je pod ledovou krustou opravdu rozlehlý celoměsíční oceán a zda by v něm snad mohl existovat i život. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář