www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA schválila misi na Europu, měsíc planety Jupiter

NASA schválila misi na Europu, měsíc planety Jupiter
, , aktualita
Americká NASA odsouhlasila a potvrdila misi, při které má být vypuštěna kosmická sonda k měsíci planety Jupiter. Europa je jedním z mnoha Jupiterových měsíců a sonda ji bude mít za úkol prozkoumat a přinést nové informace. 
K oblíbeným
reklama
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku na svých oficiálních stránkách informoval o tom, že schválil další fázi mise s názvem Europa Clipper. Ta se má zaměřit na zkoumání měsíce planety Jupiter a má zjistit něco víc o tajemstvích, které skrývá tento ledový svět a to třeba i hluboko pod povrchem. 
 
Schválení mise nyní vede k dokončení finálního návrhu, sestavení a následnému testování kosmické lodi a jejího potřebného vědeckého vybavení určeného ke zkoumání měsíce. Sonda vyslaná k Europě by měla mimo jiné zjistit něco více o potenciálních příhodných podmínkách pro život na jiných kosmických tělesech. Vědci přitom staví na vědeckých poznatcích získaných od kosmické sondy Galileo, která měla za úkol zkoumat Jupiter a jeho měsíce, a také sondy Cassini. 
 
 
NASA se s cílem největší efektivity připravuje na to, aby byla kosmická loď Europa Clipper kompletní a připravená ke startu už v roce 2023. Je ale možné, že k odstartování této části mise dojde o něco později, a to někdy v roce 2025. 
 
Měsíc Europa je velmi dobrým potenciálním kandidátem na objevení podmínek vhodných pro život i jinde ve Sluneční soustavě než jen na Zemi. Přirozená družice planety Jupiter je pod svou slabou atmosférou pokryta ledovou krustou tvořící hladký a pevný povrch. Pokud by se pod tímto ledovým povrchem nacházel oceán tvořený kapalnou vodou, mohly by se v něm nacházet známky života mimo naši planetu, třeba i jen minulého. Sonda by také mohla mít za úkol prozkoumat možnosti lidského bádání na měsíci Europa, ale to jsou zatím jen vyhlídky do budoucnosti a mnoho let dopředu. 
 
Vědci svůj návrh poprvé představili NASA už v roce 2017, předvedli kosmický modul schopný studovat jak povrch tělesa, tak i to, co se nachází níže. Výzkumný tým také už otestoval anténu, jejímž úkolem bude za několik let přijímat pokyny a odesílat vědecká data z blízkého okolí planety Jupiter. Vývoj mise Europa Clipper vede Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii ve spolupráci s Univerzitou Johnse Hopkinse. 
 
Zdroje: engadget.comnasa.gov 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek