www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA schválila misi na Europu, měsíc planety Jupiter

NASA schválila misi na Europu, měsíc planety Jupiter
, , aktualita
Americká NASA odsouhlasila a potvrdila misi, při které má být vypuštěna kosmická sonda k měsíci planety Jupiter. Europa je jedním z mnoha Jupiterových měsíců a sonda ji bude mít za úkol prozkoumat a přinést nové informace. 
K oblíbeným
reklama
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku na svých oficiálních stránkách informoval o tom, že schválil další fázi mise s názvem Europa Clipper. Ta se má zaměřit na zkoumání měsíce planety Jupiter a má zjistit něco víc o tajemstvích, které skrývá tento ledový svět a to třeba i hluboko pod povrchem. 
 
Schválení mise nyní vede k dokončení finálního návrhu, sestavení a následnému testování kosmické lodi a jejího potřebného vědeckého vybavení určeného ke zkoumání měsíce. Sonda vyslaná k Europě by měla mimo jiné zjistit něco více o potenciálních příhodných podmínkách pro život na jiných kosmických tělesech. Vědci přitom staví na vědeckých poznatcích získaných od kosmické sondy Galileo, která měla za úkol zkoumat Jupiter a jeho měsíce, a také sondy Cassini. 
 
 
NASA se s cílem největší efektivity připravuje na to, aby byla kosmická loď Europa Clipper kompletní a připravená ke startu už v roce 2023. Je ale možné, že k odstartování této části mise dojde o něco později, a to někdy v roce 2025. 
 
Měsíc Europa je velmi dobrým potenciálním kandidátem na objevení podmínek vhodných pro život i jinde ve Sluneční soustavě než jen na Zemi. Přirozená družice planety Jupiter je pod svou slabou atmosférou pokryta ledovou krustou tvořící hladký a pevný povrch. Pokud by se pod tímto ledovým povrchem nacházel oceán tvořený kapalnou vodou, mohly by se v něm nacházet známky života mimo naši planetu, třeba i jen minulého. Sonda by také mohla mít za úkol prozkoumat možnosti lidského bádání na měsíci Europa, ale to jsou zatím jen vyhlídky do budoucnosti a mnoho let dopředu. 
 
Vědci svůj návrh poprvé představili NASA už v roce 2017, předvedli kosmický modul schopný studovat jak povrch tělesa, tak i to, co se nachází níže. Výzkumný tým také už otestoval anténu, jejímž úkolem bude za několik let přijímat pokyny a odesílat vědecká data z blízkého okolí planety Jupiter. Vývoj mise Europa Clipper vede Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii ve spolupráci s Univerzitou Johnse Hopkinse. 
 
Zdroje: engadget.comnasa.gov 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře