www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odhalila 20 let trvající podvod, který přinesl zkázu dvou misí

NASA odhalila 20 let trvající podvod, který přinesl zkázu dvou misí
, , aktualita
Agentuře NASA se povedlo odhalit podvod, který trval již téměř 20 let a týkal se společnosti Sapa Profiles, Inc. (SPI) a jejích dodávek hliníku. Ukázalo se, že to mělo za následek zkázu dvou misí. 
K oblíbeným
reklama
NASA podvod odhalila díky součinnosti své Office of the Inspector General (IOG) s Ministerstvem spravedlnosti. Roky trvající vyšetřování bylo završeno zjištěním, že společnost Sapa Profiles, Inc. (SPI, nyní již přejmenována na Hydro Extrusion Portland, Inc.) dodávala agentuře NASA téměř po 20 let podřadný hliník v podobě profilů společně s falzifikovanými certifikáty. 
 
 
Dle vyšetřovatelů to mělo za následek selhání hned dvou misí, za něž nyní firma SPI může být hnána k odpovědnosti. Jde o ztrátu misí Orbiting Carbon Observatory (OCO) a Glory, v jejichž případě NASA využila rakety Orbital ATK Taurus. 
 
Orbiting Carbon Observatory (OCO), jak by vypadal na oběžné dráze 
 
V roce 2009 startovala mise OCO, ovšem satelit se nedokázal dostat v pořádku na oběžnou dráhu, protože se od rakety neoddělil aerodynamický kryt, který chrání náklad při průletu atmosférou. V roce 2014 tak musela startovat náhradní Orbiting Carbon Observatory 2. 
 
Satelit Glory měl v roce 2011 začít studovat zemskou atmosféru a i v jeho případě selhalo oddělení krytu, kvůli čemuž raketa nesla tak velkou zátěž, že se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy, a tak Glory skončil ve vodách Pacifiku. 
 
NASA poté začala v rámci Launch Services Program (LSP) vyšetřovat tato selhání a později se do toho přidala Office of the Inspector General (IOG) a Ministerstvo spravedlnosti. Odhaleno bylo falšování certifikátů pro hliník, který byl dodáván na trh a rovněž různým vládním úřadům. Už od roku 1996 se pozměňovaly tehdy ještě rukou psané testovací certifikáty a později od roku 2002 byly tvořeny i falešné digitální záznamy testů a ovlivňovány byly podmínky při testování, jež neodpovídaly specifikacím. 
 
Tyto praktiky pokračovaly až do roku 2015, kdy už byla na popud agenturyNASA firma SPI odříznuta od všech vládních zakázek. Už se také přiznal vedoucí pracovník laboratoře, který řídil falšování certifikátů, což mu nyní přineslo tři roky vězení a pokutu 170.000 dolarů. Samotná společnost souhlasila s tím, že americké vládě i soukromým odběratelům zaplatí celkem 46 milionů dolarů a už nebude mít přístup k vládním zakázkám. I tak z toho v podstatě vyšla ještě dobře vzhledem k tomu, že NASA v misích Glory a OCO doslova utopila na 700 milionů dolarů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Včera, aktualita, Jan Vítek