www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odhalila 20 let trvající podvod, který přinesl zkázu dvou misí

NASA odhalila 20 let trvající podvod, který přinesl zkázu dvou misí
, , aktualita
Agentuře NASA se povedlo odhalit podvod, který trval již téměř 20 let a týkal se společnosti Sapa Profiles, Inc. (SPI) a jejích dodávek hliníku. Ukázalo se, že to mělo za následek zkázu dvou misí. 
K oblíbeným
reklama
NASA podvod odhalila díky součinnosti své Office of the Inspector General (IOG) s Ministerstvem spravedlnosti. Roky trvající vyšetřování bylo završeno zjištěním, že společnost Sapa Profiles, Inc. (SPI, nyní již přejmenována na Hydro Extrusion Portland, Inc.) dodávala agentuře NASA téměř po 20 let podřadný hliník v podobě profilů společně s falzifikovanými certifikáty. 
 
 
Dle vyšetřovatelů to mělo za následek selhání hned dvou misí, za něž nyní firma SPI může být hnána k odpovědnosti. Jde o ztrátu misí Orbiting Carbon Observatory (OCO) a Glory, v jejichž případě NASA využila rakety Orbital ATK Taurus. 
 
Orbiting Carbon Observatory (OCO), jak by vypadal na oběžné dráze 
 
V roce 2009 startovala mise OCO, ovšem satelit se nedokázal dostat v pořádku na oběžnou dráhu, protože se od rakety neoddělil aerodynamický kryt, který chrání náklad při průletu atmosférou. V roce 2014 tak musela startovat náhradní Orbiting Carbon Observatory 2. 
 
Satelit Glory měl v roce 2011 začít studovat zemskou atmosféru a i v jeho případě selhalo oddělení krytu, kvůli čemuž raketa nesla tak velkou zátěž, že se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy, a tak Glory skončil ve vodách Pacifiku. 
 
NASA poté začala v rámci Launch Services Program (LSP) vyšetřovat tato selhání a později se do toho přidala Office of the Inspector General (IOG) a Ministerstvo spravedlnosti. Odhaleno bylo falšování certifikátů pro hliník, který byl dodáván na trh a rovněž různým vládním úřadům. Už od roku 1996 se pozměňovaly tehdy ještě rukou psané testovací certifikáty a později od roku 2002 byly tvořeny i falešné digitální záznamy testů a ovlivňovány byly podmínky při testování, jež neodpovídaly specifikacím. 
 
Tyto praktiky pokračovaly až do roku 2015, kdy už byla na popud agenturyNASA firma SPI odříznuta od všech vládních zakázek. Už se také přiznal vedoucí pracovník laboratoře, který řídil falšování certifikátů, což mu nyní přineslo tři roky vězení a pokutu 170.000 dolarů. Samotná společnost souhlasila s tím, že americké vládě i soukromým odběratelům zaplatí celkem 46 milionů dolarů a už nebude mít přístup k vládním zakázkám. I tak z toho v podstatě vyšla ještě dobře vzhledem k tomu, že NASA v misích Glory a OCO doslova utopila na 700 milionů dolarů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek