reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA pořídila díky gravitační čočce kvalitní snímek dosud nejstarší galaxie

15.1.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA pořídila díky gravitační čočce kvalitní snímek dosud nejstarší galaxie
Efekt gravitační čočky opět přispěl k tomu, abychom se mohli podívat na velice vzdálený objekt. Je jím galaxie SPT0615-JD, dosud nejvzdálenější, která byla zachycena, a to díky spojeným silám dvou známých teleskopů. 
Hledáním čím dál vzdálenejších galaxií se zároveň díváme na mladší a mladší vesmír, a galaxie SPT0615-JD je tak dosud nejmladší, která kdy byla zachycena. Přispěl k tomu efekt gravitační čočky, čili ohyb světla způsobený něčím velice hmotným, co se nachází mezi námi a sledovaným objektem a v tomto případě také musely spojit síly dva známé vesmírné teleskopy, a sice Hubble a Spitzer. 
 
 
Na zvětšené části snímku tak můžeme vidět shluk červených a žlutých teček, což je ale pro astronomy velice zdařilý snímek galaxie, která existovala už nějakých 500 milionů let po velkém třesku. Podobně staré galaxie už byly nalezeny, ale nikdy nebyly vyfoceny v takové kvalitě jako samostatný objekt. Obvykle je totiž lze celé vyfotit jako pouhý jeden červený bod, v němž toho nelze moc rozeznat, takže takovýto snímek je něco dosud nevídaného. 
 
V tomto případě byla SPT0615-JD vyfocena díky gravitační čočce vytvořené celou galaktickou kupou, která ale také jako obvykle pokřivila výsledný obraz a galaxii tak ukázala jako mírně zahnutou linku. To ale lze napravit a rekonstruovat nezkreslený snímek. 
 
Galaxie byla objevena díky Reionization Lensing Cluster Survey (RELICS) Hubbleova teleskopu ve spojení s programem S-RELICS teleskopu Spitzer, jehož úkolem je právě objevovat vzdálené galaxie zvětšené díky gravitační čočce. SPT0615-JD je na snímku dle odhadů stará 13,3 miliard let a její souhrnná hmotnost se má pohybovat kolem 3 miliard Sluncí, takže oproti Mléčné dráze jde o malého trpaslíka obsahujícího jen asi setinu hmoty. Tomu odpovídá také její velikost, a sice cca 2.500 světelných let napříč, zatímco naše galaxie má od jednoho konce k druhému asi 100.000 světelných let. 
 
Další objevy tohoto ražení můžeme očekávat v příštích letech, neboť James Webb Space Telescope má dohlédnout mnohem dále, než je v možnostech Hubbleova teleskopu. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama