Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA pošle zpět domů kus marťanského meteoritu

16.2.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA pošle zpět domů kus marťanského meteoritu
Mise Mars 2020 bude zahrnovat také kus planety, který byl někdy v minulosti vymrštěn do vesmíru, aby nakonec spadl sem na Zemi. NASA tak s novým roverem pošle zpět kus marťanského meteoritu, což však nebude mít jen symbolický význam.
NASA tak bere zpět kus Marsu, a to konkrétně část meteoritu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), který byl v roce 1999 nalezen v Ománu. Poletí společně s novým roverem, který má prozatimní označení Mars 2020 a půjde o sesterské vozítko Curiosity. Agentura se tak ale nerozhodla jen ze sentimentu, že vrátí zpět kousek Marsu, který zabloudil až k nám. Půjde o objekt, který bude sloužit ke kalibraci vědeckého nástroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals). 
 
 
Takový kus meteoritu musí mít jednak vhodné chemické složení a pak musí být i dostatečně pevný k tomu, aby přežil start a především přistání v jednom kuse. Nový rover je aktuálně stále stavěn v kalifornské Pasadeně, a to konkrétně v NASA JPL. Její SHERLOC bude sbírat a studovat vzorky marťanského povrchu. Tyto vzorky by pak měla NASA v rámci nějaké příští mise dopravit na Zemi. 
 
SHERLOC bude schopen v nalezených vzorcích detekovat velice malé prvky, ale k tomu bude právě potřebovat kus jemu známé horniny pro účely kalibrace. Bez toho by mohly výsledky značně zkreslit i jen pouhé změny v teplotě nebo postupné sedání stojícího roveru do marťanského písku. SHERLOC použije fluorescenční a Ramanovu spektroskopii pro hledání specifických chemických sloučenin. Bude na půdu a horniny svítit v ultrafialovém spektru, čímž zvýrazní sloučeniny založené na uhlíku a hledat bude známky minulého mikrobiálního života. 
 
 
Tento snímek ukazuje kalibrační nástroj pro MHLI (Mars Hand Lens Imager) nesený roverem Curiosity, který má za úkol pořizovat ve vysokém rozlišení snímky hornin a půdy. Tak nějak by tedy mohl vypadat i kalibrační nástroj pro Mars 2020, který bude mít v sobě samozřejmě odlišnou výbavu, než je tato, kde máme i cent z roku 1909. Kus meteoritu je důležitý jednak kvůli svým barvám a pak kvůli svému chemickému složení. 
 
NASA si mohla teoreticky vybírat z nějakých 200 kusů meteoritů, v jejichž případě Meteoritical Society potvrdila, že mají původ na Marsu. Z několika vytipovaných kusů byly odříznuty kousky, aby se vidělo, zda budou dostatečně pevné a jinak vhodné pro danou misi. Nakonec byl vybrán SaU008 jako první kousek Marsu, který lidstvo vrátí zpět. A i když už Mars Global Surveyor obsahoval kus meteoritu, ten zůstává na marťanské oběžné dráze. 
 
Mars 2020 ale posune dál i výzkum týkající se první lidské návštěvy, neboť ponese kus hledí helmy, tkaninu z vesmírného obleku a také rukavice, aby se ukázalo, jak jejich materiály dokáží dlouhodobě odolávat tamním podmínkám. 
 
Zdroj: Astronomy