reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

NASA pošle zpět domů kus marťanského meteoritu

, , aktualita
NASA pošle zpět domů kus marťanského meteoritu
Mise Mars 2020 bude zahrnovat také kus planety, který byl někdy v minulosti vymrštěn do vesmíru, aby nakonec spadl sem na Zemi. NASA tak s novým roverem pošle zpět kus marťanského meteoritu, což však nebude mít jen symbolický význam.
NASA tak bere zpět kus Marsu, a to konkrétně část meteoritu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), který byl v roce 1999 nalezen v Ománu. Poletí společně s novým roverem, který má prozatimní označení Mars 2020 a půjde o sesterské vozítko Curiosity. Agentura se tak ale nerozhodla jen ze sentimentu, že vrátí zpět kousek Marsu, který zabloudil až k nám. Půjde o objekt, který bude sloužit ke kalibraci vědeckého nástroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals). 
 
 
Takový kus meteoritu musí mít jednak vhodné chemické složení a pak musí být i dostatečně pevný k tomu, aby přežil start a především přistání v jednom kuse. Nový rover je aktuálně stále stavěn v kalifornské Pasadeně, a to konkrétně v NASA JPL. Její SHERLOC bude sbírat a studovat vzorky marťanského povrchu. Tyto vzorky by pak měla NASA v rámci nějaké příští mise dopravit na Zemi. 
 
SHERLOC bude schopen v nalezených vzorcích detekovat velice malé prvky, ale k tomu bude právě potřebovat kus jemu známé horniny pro účely kalibrace. Bez toho by mohly výsledky značně zkreslit i jen pouhé změny v teplotě nebo postupné sedání stojícího roveru do marťanského písku. SHERLOC použije fluorescenční a Ramanovu spektroskopii pro hledání specifických chemických sloučenin. Bude na půdu a horniny svítit v ultrafialovém spektru, čímž zvýrazní sloučeniny založené na uhlíku a hledat bude známky minulého mikrobiálního života. 
 
 
Tento snímek ukazuje kalibrační nástroj pro MHLI (Mars Hand Lens Imager) nesený roverem Curiosity, který má za úkol pořizovat ve vysokém rozlišení snímky hornin a půdy. Tak nějak by tedy mohl vypadat i kalibrační nástroj pro Mars 2020, který bude mít v sobě samozřejmě odlišnou výbavu, než je tato, kde máme i cent z roku 1909. Kus meteoritu je důležitý jednak kvůli svým barvám a pak kvůli svému chemickému složení. 
 
NASA si mohla teoreticky vybírat z nějakých 200 kusů meteoritů, v jejichž případě Meteoritical Society potvrdila, že mají původ na Marsu. Z několika vytipovaných kusů byly odříznuty kousky, aby se vidělo, zda budou dostatečně pevné a jinak vhodné pro danou misi. Nakonec byl vybrán SaU008 jako první kousek Marsu, který lidstvo vrátí zpět. A i když už Mars Global Surveyor obsahoval kus meteoritu, ten zůstává na marťanské oběžné dráze. 
 
Mars 2020 ale posune dál i výzkum týkající se první lidské návštěvy, neboť ponese kus hledí helmy, tkaninu z vesmírného obleku a také rukavice, aby se ukázalo, jak jejich materiály dokáží dlouhodobě odolávat tamním podmínkám. 
 
Zdroj: Astronomy
 


reklama
reklama
reklama
reklama