Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover

16.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
Nedávno jsme se věnovali tomu, kolik a jakých kamer nový Mars 2020 Rover dostane a další důkaz toho, že se na této misi stále pracuje, nám ukáže nové video agentury NASA z testování nadzvukového padáku, který bude využit pro zbrždění sestupu roveru skrz atmosféru. Jak ukazuje následující obrázek, ten bude založen na stejné platformě jako Curiosity, jež snad bude v roce 2020 ještě funkční. Pracovat by ostatně ještě mohl i menší a starší rover Opportunity, který by tak jezdil po Marsu už dlouhých 17 let, zatímco jeho plánovaná mise měla trvat alespoň tři měsíce, takže už nyní byla tato doba mnohokrát překonána. 


Až Mars 2020 vstoupí do atmosféry Marsu, bude se pohybovat rychlostí 5,4 kilometrů za sekundu a bude třeba daný cca 900 kg těžký rover z této rychlosti plynule zbrzdit až na nulu. K tomu je zapotřebí velký padák, který se navíc otevře v nadzvukové rychlosti. Ta však nepředstavuje tak velký problém vzhledem k tomu, že se padák otevře ve velké výšce už tak dost řídké marťanské atmosféry. 

Země má atmosféru daleko hustší, takže pro otestování nového padáku bylo třeba jej vynést do výšky o to větší, což bylo provedeno v rámci programu ASPIRE (Advanced Supersonic Parachute Inflation Research Experiment). Využita k tomu byla menší raketa Black Brant IX, která startovala z Goddarova vesmírného centra ve Virginii. Raketa vyletěla do výšky 50 kilometrů nad zem a dosáhla rychlosti Mach 3, po čemž odhodila první stupeň, jehož jediný náklad představoval padák. 


První stupeň se pak začal vracet zpět na zem a o několik kilometrů níže už byl odhozen samotný padák, a to právě ve výšce, kde má hustota atmosféry odpovídat tomu, co padák čeká na Marsu. 

Samotný padák váží asi 45 kilogramů a od prvního stupně byl vystřelen rychlostí téměř 160 km/h, přičemž celá soustava se pohybovala rychlostí Mach 1,8. Otevřený padák pak ihned začal tvořit téměř 16.000 kg brzdicí síly, přičemž jeho rozevření je na videu velice dobře vidět díky vysokorychlostní kameře. Nakonec dopadl do Atlantického oceánu pouze 35 minut po vypuštění rakety. 

Nyní budou inženýři velice podrobně studovat záznam odhazovaného a rozevírajícího se padáku, aby mohli odhalit případné nedostatky pro misi, kde není už žádný prostor pro chyby. Nutno dodat, že tento padák založili na tom, který byl použit v roce 2012 pro přistání Curiosity, ale v tomto případě bude padák výrazně větší, a tak bude i lépe brzdit. 


Finální přistání roveru na Marsu by ale zajistit nemohl. Poslouží pouze ke zbrždění sestupu na rychlost, při které už bude moci opět posloužit "nebeský jeřáb", čili raketovými motory vybavené zařízení, pod nímž bude rover pověšen a to zařídí jeho měkké přistání.