www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety

NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety
, , aktualita
Už nějakou dobu visí ve vzduchu otázka, jak je možné, že agentuře NASA trval objev komplexních organických molekul na Marsu tak dlouho. Existuje možnost, že ty mohly být objeveny už v 70. letech, ovšem NASA sama se o to připravila.
K oblíbeným
reklama
Díky NASA už dobře víme, že na Marsu existují komplexní organické molekuly, což se dalo očekávat. Je na něm pro to vhodné prostředí a na jeho povrch pravidelně dopadají meteority bohaté na uhlík. Očekávalo se tedy, že sondy Viking vyslané na Mars v 70. letech takové molekuly svými přístroji objeví, ale ty nakonec nenašly ve vzorcích marťanské půdy nic takového. Svého času šlo o překvapivý výsledek, který byl z našeho pohledu nepřesný. Ale proč? 
 
 
Data ze sond Viking byla znovu zanalyzována a tentokrát se NASA zaměřila na jiné sloučeniny, které by mohly přinést tehdy negativní výsledek. V roce 2008 potvrdila sonda Phoenix přítomnost chloristanů či perchlorátů, čili solí odvozených od kyseliny chloristé. Ty se běžně využívají jako okysličovadla ve výbušninách. 
 
Přítomnost chloristanů je zcela zásadní, protože přistávací moduly sond Viking použily plynový chromatograf kombinovaný s hmotovým spektrometrem pro analýzu půdních vzorků. Pro zjištění chemického složení půdních vzorků tak bylo nutné je zahřát, ovšem právě zahřátím chloristanů je možné snadno zničit veškerý okolní organický materiál. NASA tak nejspíše mohla komplexní organické molekuly objevit na Marsu už před desítkami let, ale důkazy si zničily samotné sondy Viking. 
 
astronim Carl Sagan vedle modelu Vikingu
 
Taková byla hypotéza, ale přímé důkazy zatím chyběly. Výzkumníci se proto obrátili na data získaná roverem Curiosity, která indikovala, že na Marsu je také v půdě aromatická organická sloučenina chlorobenzen. Ta se právě objevuje v případě, kdy je komplexní organika oxidována a zničena chloristany, takže bylo možné, že moduly Viking mohly chlorobenzen samy vytvořit zničením organických molekul. Zaměřili se tak na stará data a potvrdili, že přístroje tehdy chlorobenzen skutečně zachytily. 
 
Nejde o definitivní důkaz, ale je opravdu velice pravděpodobné, že NASA měla k objevu organických molekul na Marsu v 70. letech blízko. Možná že by pak byl celkový přístup lidstva ke zkoumání této planety odlišný. 
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů